TRENČÍN. Frekventovaný podchod pod vyťaženou Štefánikovou ulicou v centre Trenčína uzatvorili na osem týždňov. Dôvodom je obnova a presklenie vstupu do podchodu od mestského parku. Po dokončení prác budú obe strany na pohľad rovnaké, interiér navyše na konci roka prejde revitalizáciou za 60-tisíc eur. Víťazný návrh, ktorý vzišiel z umelecko-architektonickej súťaže, v ňom vytvorí ilúziu oblohy. Stihnúť to chcú do otváracieho ceremoniálu projektu Európskeho hlavného mesta kultúry Trenčín, ktorý naplánovali na polovicu februára 2026.
Mesto vyzýva na akceptovanie obchádzkových trás
Podchod uzatvorili z bezpečnostných dôvodov na zhruba dva mesiace v pondelok 21. júla. Po zbúraní nadzemnej konštrukcie postavia na jej mieste rovnakú, aká stojí vedľa historického hotela od roku 2012.
„Rekonštrukcia vstupu do podchodu sa realizovala za 200-tisíc eur, pričom polovicou sumy prispel hotel a druhú zaplatilo mesto. Dnes sú náklady takmer 265-tisíc eur, čo je vyššia suma, ale za tie roky išli cenovo hore materiály aj DPH,“ priblížila hovorkyňa Trenčína Erika Ságová.
Na uzavretý podchod upozorňujú v meste viaceré tabule so zvýraznenými obchádzkovými trasami, aby ľudí naviedli, ako sa majú dostať do centra a naopak, na autobusovú a železničnú stanicu. V prvý deň prác sa však našli aj takí, ktorí zákaz vstupu do podchodu porušili alebo prebiehali mimo priechodu cez dopravou mimoriadne vyťaženú štvorprúdovú cestu. Ohrozili tak svoje zdravie, ako aj bezpečnosť ostatných účastníkov cestnej premávky.
„Poprosili by sme ľudí, aby neprechádzali cez cestu, ale využívali obchádzkové trasy. Naozaj nejde o veľkú obchádzku,“ prízvukuje trenčianska hovorkyňa.

Druhý deň prác a znepriechodnenie podchodu nemilo prekvapilo Andreu, ktorá sa vybrala zo stanice do centra. So sebou mala množstvo batožiny.
„Nepáči sa mi to, lebo som tu s 20-kilogramovým kufrom a chcem prejsť na druhú stranu, kým hodinu čakám v Trenčíne na spoj do Bojníc. Zle som si pozrela časy s tým, že keď budem v mesta, pôjdem do svojej obľúbenej kaviarne, no a zrazu neprejdem ďalej,“ pousmiala sa vysokoškolská študentka.
Obchádzku muselo absolvovať aj 18 detí z detského tábora z Ilavy spolu s dospelým sprievodom. „Museli sme ísť cez hlavnú cestu, niekoľkými priechodmi a podchodom cez Hasičskú ulicu až na námestie. Deti to ale zvládli, oni sú šikovné,“ pochválila deti Mária.

Ďalšia skupinka detí, ktorá využila obchádzkovú trasu, bola z Považskej Bystrice.
„Chceli sme ísť pôvodne cez pochod, ale vedeli sme o prácach, povedala mi o tom známa. Obchádzka pri množstve detí je trochu komplikácia, keďže ísť popri ceste je vždy nebezpečnejšie, ale mám ich vychovaných,“ povedala Monika.
Pavla skôr než takmer dva mesiace trvajúce práce nahneval termín realizácie. „V strede leta a turistickej sezóny to tu prehradiť, to je nezmysel. Na druhej strane, konečne sa ide s tým niečo robiť, pretože to bola odysea sľubov, čo sme za tie roky napočúvali,“ posťažoval si Trenčan. Podľa Eriky Ságovej termín nebol vybraný schválne na leto.