TRENČÍN. Na Slovensku sa už po 23. raz koná anketa Strom roka. Vo finálovej dvanástke má Trenčiansky kraj zastúpenie v prípade až štyroch stromoch. O hlasy sa uchádza lipa malolistá z Beckova, dub letný z Klátovej Novej Vsi, jarabina oskorušová zo Štvrtka a lipa malolistá z obce Oslany.
Strom s najvyšším počtom hlasov získa titul Strom roka 2025 a postúpi do celoeurópskeho finále ankety Európsky strom roka. Prvé tri víťazné stromy v slovenskej ankete získajú odborné ošetrenie v hodnote 400 eur.
Beckovská lipa zažila aj Dionýza Štúra
Stromy z Trenčianskeho kraja boli v ankete organizovanou Nadáciou Ekopolis v minulosti už viackrát ocenené. Príkladom je aj vlaňajší ročník, v ktorom zvíťazila hruška z obce Bošáca v okrese Nové Mesto nad Váhom. Darilo sa jej aj v európskej ankete, kde obsadila piate miesto. Podobne ako minulé ročníky, aj tento nie je núdza o nádherné stromy, z ktorých viaceré majú viac ako 250 rokov. Jedným z nich je lipa malolistá z Beckova.
Stojí na nádvorí Šľachtického sídla rodu Ambro priamo pod Beckovským hradom. Ako sa uvádza na webe ekopolis.sk, beckovská lipa má 300 rokov a je vysoká 17 metrov. Obvod kmeňa je 330 centimetrov.
„Stojí na mieste, kde sa môže pýšiť svojou plnou krásou – na nádvorí kúrie, kde sa písala história. Pod ňou sedával na lavičke Ján Ambro, ktorý bol priekopníkom v oblasti pôrodníctva – napísal prvú slovenskú učebnicu pre pôrodné asistentky. Keď sa do jej listov oprie vánok, pôsobí upokojujúco. Táto lipa nemá nepriateľa a je domovom veveričiek a vtáčikov, ktoré tam majú svoje hniezda. Je krásna a košatá po celý rok,“ uvádza Nadácia Ekopolis pri lipe, ktorá poznala veľa slávnych okolností, akými boli maliar Ladislav Medňanský, Jozef Miloslav Hurban či Dionýz Štúr.
Len pár kilometrov od nej rastie 350-ročná a 22 metrov vysoká štvrťanská oskoruša. Ako uvádza Ekopolis, pod oskorušou rodiny Zbudilovej sa zastavoval a sedával aj známy botanik Jozef Ľudovít Holuby.
„Zostavoval nové herbáre, preskúmal a opísal niekoľko dosiaľ nepreskúmaných druhov rastlín. Oskoruša je pre ľudí zo Štvrtka dodnes dedičstvom, ktoré im zanechali predkovia, symbolom spolupatričnosti a hlbokých koreňov, ktoré držia celé stáročia tento majestátny strom. Veria, že jedna zrelá oskoruška je lepšia ako všetky lieky na problémy s trávením. V dobrom roku sa na strome urodí aj tona tohto vzácneho ovocia,“ uviedli o strome s obvodom úctyhodných 410 centimetrov.
Dub vyniká kmeňom i korunou
Stromom s druhým najväčším obvodom kmeňa (600 centimetrov) v súťaži je dub letný z osady Cibajky v obci Klátová Nová ves v Partizánskom okrese. Vyniká aj svojou 30 metrovou výškou a vyše 40-metrovým priemerom koruny.
„Hoci sa k nemu neviaže žiadna známa legenda ani povesť, miestni ho milujú. A niet sa čomu čudovať – vyrastá uprostred pasienkov ako tichý velikán, o ktorom sa traduje, že má približne 250 rokov. Presný vek určiť nevieme, no jeho rozmery a prítomnosť hovoria jasne: je to svedok čias dávno minulých, strom, ktorý pamätá iný svet,“ uvádza o ňom ekopolis.sk. Rastie na urbárskych pasienkoch, ľudia z obce aj okolia si k nemu chodia oddýchnuť, rozjímať či len tak si odpočinúť v tieni.
Štvrtým zástupcom Trenčianskeho kraja v ankete je lipa malolistá rastúca v obci Oslany v Prievidzkom okrese. Na okraji obce, pod lesíkom ‘Pri kríži‘ ju vysadil miestny občan okolo roku 1940. Ten tu vlastnil pozemok a udržiaval kríž.
„Hovorí sa, že strom má pamäť dlhšiu než väčšina ľudí a že ak sa k nej posadíte potichu, začne vám šepkať príbehy dávnych čias. Lipa, mohutná a rozvetvená, drží korene hlboko v zemi. Pri nej dnes stojí jednoduchá drevená lavička – ošúchaná, ale pevná. Vraj každé ráno pod lipou sedával starček. S klobúkom na hlave, palicou opretou o lavičku, díval sa do diaľky, ako keby niekoho čakal. Niekedy sa len usmieval, inokedy si potichu pohmkával staré pesničky. Ľudia vravia, že sa rozprával so stromom a zveroval mu svoje spomienky a tajomstvá,“ opísali poeticky na webe nadácie 21 metrov vysokú lipu s obvodom 210 centimetrov.
Aj jej môžete do 30. septembra odovzdať hlas na webe ekopolis.sk, na Facebooku Nadácie Ekopolis, formou SMS správy či prostredníctvom originálneho hlasovacieho lístka.
Cieľom súťaže je upozorniť na staré, vzácne či ohrozené stromy a vzbudiť záujem ľudí o životné prostredie.
