TRENČÍN. Pôrodnica vo Fakultnej nemocnici v Trenčíne posledné roky eviduje veľký pokles počtu pôrodov.
Podobnú situáciu zažívajú nielen v celej krajine, ale i Európe a zvyšku sveta. Príčinou tohto poklesu je na jednej strane to, že ženy uprednostňujú pôrod v českých pôrodniciach, no niektoré tiež trpia i úzkosťami, ktoré súvisia so strachom z vojny.
Psychologička upozorňuje, že obavy týchto žien sú relatívne veľké a opatrení, ktoré sa dajú aplikovať je relatívne málo.

Vlastný komfort i skazený svet
Martina z Trenčína má takmer 30 rokov, vlastné deti z viacerých dôvodov neplánuje.
„Hlavný je, že mám rada svoj komfort, spánok a voľný čas, ktoré nie som ochotná obetovať. Vlastne som nenašla dôvod, prečo by som ich mala chcieť. Taktiež tehotenstvo a pôrod mi prídu extrémne desivé,“ vysvetlila.
V článku sa okrem iného dočítate
- Do ktorých českých miest chodia ženy rodiť,
- aké iné psychologické dôvody sú príčinou poklesu pôrodov,
- akými úzkosťami trpia budúce mamičky,
- od akého obdobia evidujú najväčší pokles pôrodov.
Na rozdiel od nej, Jana má pocit, že na prvé dieťa je už pristará.
„Kým nájdem normálneho partnera už budem na prvé dieťa stará. Teda už aj som. Popravde v tridsaťšestke už chcem mať pokoj a nie hlučné deti. Tiež si myslím, že do tohto skazeného sveta som deti nechcela priniesť, aj keď pre ne by to bolo normálne, lebo svet predtým nepoznali,“ povedala.
Tento dôvod k rovnakému rozhodnutiu priviedol i Róberta.
„Som presvedčený, že tento svet je zlý a nechcem si vziať na zodpovednosť, že bude musieť ďalšia bytosť zažívať jeho malicherné útrapy práve kvôli mne,“ podotkol.
Viktor pre zmenu cíti, že by nebol dobrým otcom.
„Pokračovať v generačnej traume sa mi veľmi nechce,“ dodal.
Rodiť chodia do Česka
Pokles pôrodnosti evidujú v trenčianskej pôrodnici, podobná situácia sa však týka nielen celej Európy, ale i zvyšku sveta. Upozornila na to Adriana Pelechová, vedúca pôrodná asistentka na gynekologicko-pôrodníckej klinike vo Fakultnej nemocnici v Trenčíne.
Rapídny pokles pôrodov v Trenčíne zaznamenali paradoxne po skončení pandémie.
„Počas pandémie k nám chodili rodiť ženy z celého Slovenska, pretože sme umožňovali prítomnosť manžela pri pôrode, čo vtedy všade nebolo možné. Taktiež mohli mať pri sebe svoje novonarodené deti aj pozitívne mamičky,“ povedala.
Vnímajú dva hlavné dôvody poklesu pôrodnosti v Trenčíne.
Jedným je to, že rodičky začali chodiť do bratislavskej nemocnice Bory, druhým je to, že mnohé ženy rodia v Česku.
„Sme blízko hraníc, tak mnohé rodičky išli do Vsetína, Brna alebo do Zlína. Pokles pôrodov je všade, u nás je však výraznejší. Medzi rokmi 2023 a 2024 u nás klesol počet pôrodov o dvesto,“ vyčíslila.
Priemerný ročný počet pôrodov bol v minulosti v Trenčíne približne 2500. Toto číslo postupne kleslo na 1880, minulý rok sa znížilo na 1600.