NOVÉ MESTO NAD VÁHOM. Znalosť anglického jazyka sa stala v súčasnosti už takmer nevyhnutnou nielen pre bežný a spoločenský život, ale aj pre dobré umiestnenie sa na pracovnom trhu so zaujímavými pracovnými príležitosťami. Najmladšia generácia dostáva do jazykového vienka základy angličtiny už od najmenšieho veku.
„Vstrebávať“ do mozgových závitov sa dá aj mnohými ďalšími aktivitami. Jednu z nich už vyše pätnásť rokov prináša aj Divadelné centrum z Martina, ktoré okrem iných hier naštudovalo najväčší repertoár inscenácií a rozprávok v anglicko-slovenskom jazyku na Slovensku.
V súčasnosti majú v divadelnom repertoári v angličtine sedem hier. 25. apríla 2025 sa pred zaplnenou sálou Mestského kultúrneho strediska predstavili novomestským školákom s divadelným predstavením Hey People, ktoré vzniklo na motívy známeho diela Karla Čapka, románu Válka s Mloky.
Dielo vyšlo v rokoch 1935 -1936 v Lidových novinách a v roku 1936 po prvýkrát aj knižne. My sme sa po predstavení rozprávali s trojicou hlavných protagonistov – hercami Divadelného centra v Martine Miroslavou Durnou, Michalom Babčom a Adamom Marenišťákom.

Približne šesťdesiat minút ste sa žiakom druhého stupňa prihovárali prostredníctvom hry Hey People v angličtine. Ako cítite jazykovú výbavu školákov v porovnaní s predchádzajúcimi rokmi?
K predstaveniam sú vytvárané cvičenia v angličtine, aby boli žiaci buď pripravení, alebo po predstavení mohli urobiť analýzu, doskúmanie divadelnej hry v angličtine. Samozrejme, máme predstavenia aj pre mladšie deti, kde je slovenčiny viac.
Niekedy sa stane, že z pódia vnímame, že mladí diváci nie úplne porozumeli tomu, čo sa deje. A tak sa potom snažíme do toho úseku vložiť nejakú časť v slovenskom jazyku. Ale môžeme z nášho pohľadu potvrdiť, že znalosť angličtiny je v obecenstve čoraz lepšia. Najmladší ľudia vnímajú, že angličtinu k životu skutočne potrebujú. My sa snažíme všetkým žiakom, aj začiatočníkom, aj pokročilým, cudzí anglický jazyk priblížiť aj takouto formou a pomôcť im prekonať prípadné zábrany.

Inscenácia Hey People sa odohráva v podstate celá v angličtine. Priblížte nám tento príbeh.
Je to divadelná inscenácia inšpirovaná dielom Karla Čapka, ktorého témy rasizmu, kolonializmu, ekologickej etiky či mravných hodnôt ešte aj dnes reflektujú aktuálne dianie v našej spoločnosti.