Program „Na počkanie – Waiting Places“, prináša do verejného priestoru umelecké inštalácie, ktoré premieňajú bežné mestské priestory na miesta stretu s kultúrou. Prvou z nich je video V búrke bez úkrytu od rumunského umeleckého dua Anca Benera & Arnold Estefan, ktoré budú môcť návštevníci vidieť v „čakárni“ Mestského úradu na Farskej ulici v Trenčíne už od piatku 2. 5. 2025.
Diskusiu moderujú kurátorka Agnieszka Kilian a umelec Jaro Varga. Následne bude Umelecké dielo V búrke bez úkrytu prístupné do 16. 5. 2025, a to každý pracovný deň, okrem stredy, od 14:00 do 17:00 v priestoroch Centra rozvoja mesta – Mestského úradu, Farská 10, Trenčín.
Program Na počkanie – Waiting Places vzniká v rámci projektu Európske hlavné mesto kultúry Trenčín 2026 a jeho cieľom je priniesť umenie tam, kde ho bežne nečakáme – nie na výstavné podstavce, ale do priestorov každodenného života. Tieto umelecké inštalácie vznikajú špeciálne pre konkrétne mestské priestory a reagujú na ich funkciu a atmosféru. Premieňajú miesta každodennosti, ako sú úrady, nemocnice, poštové haly či čakárne, na verejné fóra určené pre kultúrne zážitky.
Video V búrke bez úkrytu vzniklo v roku 2015 v jednom z posledných pralesov Európy na hranici s Ukrajinou. Autori spájajú obraz karpatského lesa s protivojnovou piesňou Where Have All the Flowers Gone? Výsledkom je silný výpoveďový vizuál o militarizácii prírody a o potrebe prehodnotiť globálne mechanizmy ekologickej a politickej deštrukcie.
„Prezentáciou tohto diela v rámci cyklu Na počkanie – Waiting Places sa usilujeme premeniť čakáreň Centra rozvoja mesta na agoru – priestor pre diskusiu. Zvyčajne umelo dekorované čakárne by sa tak mohli transformovať na príjemné, ale zároveň obsahovo bohaté miesta,“ hovorí umelec a kurátor výstavy Jaro Varga, ktorý je známy svojimi zásahmi do verejného priestoru a prácou s pamäťou a mapovaním.
Anca Benera a Arnold Estefan pôsobia vo Viedni a Bukurešti. Vo svojej tvorbe skúmajú historické, politické a ekologické súvislosti. Ich práce boli prezentované na významných výstavách po celom svete vrátane MUMOK vo Viedni či Istanbulského bienále.
Agnieszka Kilian je kurátorka a výskumníčka z Baltskej galérie v Słupsku, ktorá sa vo svojej práci zameriava na témy spravodlivosti a inštitucionálnej participácie.
Trenčín 2026 finančne podporujú mesto Trenčín, Trenčiansky samosprávny kraj a Ministerstvo kultúry Slovenskej republiky. Partnerom projektu je Európska únia.