TRENČÍN. Veľmi sa o nej nehovorí, hoci sa týka všetkých žien. Perimenopauza je obdobie, ktoré výrazne ovplyvňuje život každej ženy. Môže byť rôzne dlhé, každá žena ho prežíva inak.
Niekto prejde celým obdobím úplne bez ťažkostí, ale sú ženy, ktoré trpia rôznymi príznakmi pomerne dlhú dobu, hovorí o perimenopauze gynekológ PETER KAŠČÁK.
Týka sa najmä žien po štyridsiatke, prvým znamením, že sa s naším telom niečo deje, sú zmeny menštruačného cyklu, ktorý sa buď skracuje, alebo predlžuje.
„Zatiaľ nevieme definovať, prečo sa to deje,“ hovorí odborník a upozorňuje, že zmeny cyklu nie sú pre ženy iba nepríjemnosťou, ktorú treba vydržať, ale môžu viesť k vážnym zdravotným problémom.

Perimenopauza a menopauza. Aký je medzi nimi rozdiel?
Menopauza je dátum posledného krvácania v živote ženy. Posledného normálneho krvácania, funkčného, hormonálne závislého. Vieme ju určiť presne, pretože tak, ako si väčšina žien pamätá, v akom veku mala prvú menštruáciu, tak si väčšina aj pamätá, kedy mala poslednú.
Ak teda menštruácia už viac neprišla, žena sa dostala do prechodu. Menopauzu ale vieme určiť až spätne. Napríklad, žena má päťdesiatjeden rokov a už rok nekrváca, vtedy vieme povedať, že to pred rokom bola jej posledná menštruácia, teda menopauza.
Každé prípadné ďalšie krvácanie už musíme považovať za príznak možnej choroby a je dôvodom na vyšetrenie u gynekológa. Môže to byť cievny problém alebo nebodaj onkologický, ale už to nepovažujeme za menštruačné cykly.
V rozhovore sa dočítate
- kedy sa ženy dostávajú do perimenopauzy a s čím musia počítať,
- ako pokles hormónov ovplyvňuje ženské zdravie,
- ako sa dá bojovať s nepríjemnými prejavmi po prechode,
V akom veku nastáva u žien menopauza?
Priemerný vek je okolo 52 rokov.
A čo teda znamená pojem perimenopauza?
Perimenopauza je obdobie okolo prechodu, okolo menopauzy. Celé toto obdobie je rôzne dlhé, každá žena ho prežíva inak, ale vo všeobecnosti je to obdobie pred menopauzou, keď sa menštruačné cykly, ktoré máva väčšina zdravých žien pravidelné, približne tých 28 až 31 dní, začnú skracovať alebo predlžovať.
Po štyridsiatom až štyridsiatom piatom roku života cykly u žien prestávajú byť ovulačné. Žena má rádovo menšiu šancu otehotnieť, pretože na to je, samozrejme, potrebná ovulácia, čiže uvoľnenie vajíčka. A keď nie je ovulácia, nedochádza k potrebnej hormonálnej zmene, ktorá nám zaručí či už otehotnenie, alebo pravidelnosť menštruačného cyklu. Organizmus začnú ovplyvňovať hlavne estrogény, žene začnú chýbať gestagény.
Výsledkom je, že cykly prestanú byť pravidelné, niekedy sa mení aj doba samotného krvácania. V období do menopauzy môže žena začať pociťovať prvé návaly, potenie či zmeny nálad.

Tieto príznaky sa ale objavujú najmä po menopauze, keď prestane krvácať. Telo má nedostatok nielen gestagénov, ale aj samotných estrogénov, vaječníky ako hormonálny orgán sa vyčerpajú, prestanú produkovať hormóny, žena prestane úplne krvácať a nastupujú príznaky takzvaného prechodu.
Nielen zo strany pohlavných orgánov, čiže nepravidelnosti krvácania, ale aj zo strany hormónov, ktoré ženy vnímajú v podobe zmeny nálad, depresií, nespavosti, návalov tepla, prípadne problémov s močením, suchosťou pošvy, intímnym životom.
A keď sa celé toto obdobie skončí a telo sa vyrovná so zmenami, obdobie perimenopauzy skončí a nastáva postmenopauza.
Prejavy, ktoré ste popísali, návaly, zmeny cyklu, depresie, úzkosti, môžu teda nastať už pred posledným krvácaním alebo spravidla až po ňom?
Spravidla po ňom, pretože príznaky, takzvané metabolické, nazývame ich vegetatívne, ako návaly, depresia a nespavosť, sú podmienené stratou estrogénov.
Kým má žena dostatok estrogénov, väčšinou tieto príznaky nemá. Čiže väčšinou je obdobie perimenopauzy charakterizované pred posledným krvácaním práve zmenou dĺžky a pravidelnosti krvácaní a po menopauze zase nástupom príznakov rôznej intenzity.
Niekto prejde celým týmto obdobím úplne bez ťažkostí, ale sú ženy, ktoré trpia rôznymi príznakmi pomerne dlhú dobu.
Okrem zmien cyklu, je niečo, čo ženám naznačuje, že sa blíži obdobie perimenopauzy?
Vo väčšine prípadov sú to len zmeny cyklov.
Možno ju zameniť so zriedkavým ochorením
V akom veku sa toto obdobie začína?
Perimenopauza začína väčšinou po štyridsiatke. Existuje veľmi zriedkavé ochorenie, predčasné zlyhanie vaječníkov, keď ženy aj v mladom veku, dokonca dvadsaťročné, tridsaťročné, stratia menštruáciu alebo ju majú nepravidelnú a my až vyšetrením hormonálnych hladín zistíme, že ich hormonálny stav odpovedá 60-ročnej žene. Ale za normálnych okolností má väčšina žien do štyridsiatky pravidelný cyklus a až zmeny pravidelnosti a dĺžky cyklov začnú signalizovať zmenu.
Keď u ženy dôjde k ovulácii, úplne sa zmení pomer hormónov. Sliznica v maternici sa pripravuje buď na uhniezdenie oplodneného vajíčka, alebo ak žena neotehotnie, tak na 28. – 29. deň cyklu dôjde k menštruácii. Ale keď ovulácia u ženy nenastane, tak celá sliznica je len pod vplyvom estrogénov a potom dochádza ku krvácaniam, ktoré sú nepravidelné.
Zatiaľ nevieme definovať, prečo u niektorých žien sa začne cyklus skracovať, čiže krvácajú každých 20 – 21 dní, a u niektorých, naopak, predlžovať tak, že krvácajú každých 35 – 60 dní. Zároveň niektoré ženy začnú mať menštruáciu slabú, trvajúcu dva – tri dni, iné krvácajú deväť – desať dní.
Mení sa okrem pravidelnosti aj sila, prípadne dĺžka menštruácie? Môže mať žena, ktorá bežne krváca normálne, zrazu v nejakom období veľmi silnú menštruáciu?
Áno, to je problém veľkého množstva žien. Ak žena prechádza prechodom tým spôsobom, že sa začnú jej cykly predlžovať, prípadne sú potom menštruácie slabé a krátke, tak je to pre ňu prirodzene lepšie.
Ale keď sa cyklus skráti a žena krváca každých 21 dní a krváca desať dní v kuse, tak nie je obmedzená len samotnou dĺžkou krvácania a nejakým hygienickým nekomfortom a nutnosťou používania menštruačných pomôcok, ale môže byť ohrozovaná aj chudokrvnosťou.
Chudokrvnosť sa u nás, v medicínskych kruhoch aj medzi laikmi, pomerne bagatelizuje. Nie je to však úplne neškodné ochorenie, pretože keď nemáme dostatočne dobrý krvný obraz, tak sme oveľa viac unavení, nie sme schopní podať výkon, sme náchylnejší na ochorenia akéhokoľvek druhu.

Anémia je pomerne vážny medicínsky problém a mnoho žien sa dostane do situácie, že skutočne krvácajú tri týždne v kuse a to krvácanie sa ani nezastaví.
Potom prídu k lekárovi alebo do nemocnice s pomerne silným krvácaním, ktoré sa zastavuje buď hormonálne, alebo podstupujú takzvanú kyretáž, ktorá je laicky niekedy nazývaná „čistenie“.
Povedali sme, že zvyčajne začínajú tieto zmeny u zdravých žien po štyridsiatke. Vieme aj povedať, ako dlho toto obdobie trvá, alebo je to príliš individuálne?
Ja by som povedal, že dnes väčšinou perimenopauza začne reálne až po 45. roku. Aj vek menopauzy sa posúva. V minulosti tieto zmeny začínali skôr. Súvisí to aj s kvalitou života. Nie sme tak fyzicky unavení a narobení, máme kvalitnejšiu stravu, dostatok proteínov a všetkých ostatných zložiek potravy. No a zároveň, ľudský život sa predlžuje.
Dnes žena prežije tretinu, niekedy štvrtinu života v postmenopauze, v období po prechode. V minulosti, keď bol priemerný vek človeka 35 rokov, tak menopauzu vlastne ani nepoznali. Ale to sa bavíme o prehistórii.
Dnes hovoríme o veku okolo 52 rokov, ale, samozrejme, je to priemerný vek. Je tam istý vplyv genetiky, ale neplatí vždy, že ak mama stratila menštruáciu v nejakom veku, tak to bude platiť aj pre jej dcéry.
Na prechod sa žena môže pripraviť
Spomenuli ste, že toto obdobie zmien môže pozitívne ovplyvňovať strava a celkovo životný štýl. Vie sa teda už 30 – 40-ročná žena na obdobie perimenopauzy pripraviť? Môže urobiť niečo, aby nasledujúce obdobie zmien zvládala lepšie?
Dostávame sa do situácie, ktorá platí pre medicínu všeobecne. Platia tu všeobecné rady, ktoré povieme na každý medicínsky problém. V prvom rade je to informovanosť. Určite lepšie zvládne obdobie prechodu žena, ktorá vie, že to príde, a vie, čo ju môže čakať.
My si myslíme, že to vie každá žena, ale nie je to celkom tak. Čiže keď sa menštruácia začne skracovať alebo predlžovať, tak viem, že je to súčasť normálneho vývoja a starnutia ženského organizmu.
V období po prechode začne u žien stúpať riziko všetkých civilizačných ochorení. Ženy sú do obdobia prechodu vďaka svojim estrogénom oproti mužom výrazne chránené pred infarktom, pred cievnymi mozgovými príhodami.

Po prechode, keď ženy prídu o estrogény, tak veľmi rýchlo mužov dobehnú. Zvyšuje sa u nich riziko ochorenia srdca, kardiovaskulárnych, cievnych, mozgových príhod, Alzheimerovej choroby, demencie.
Je teda dobre sa na to pripraviť. Kontrolovať si tlak, nefajčiť. Zároveň je dobre, ak má žena vybudovanú dostatočnú kostnú hmotu, pretože zase jeden z veľkých problémov, na ktorý sa dá aj zomrieť, sú pády, zlomeniny, ktoré nás znehybnia, imobilizujú.
Žena má vďaka estrogénom kvalitné kosti, ale akonáhle ide do obdobia po prechode, začnú jej kosti rednúť. Keď bude mať dostatočný prísun kalcia, bude sa dostatočne hýbať, tak vstúpi do tohto obdobia s kvalitnejšou kostnou hmotou ako žena, ktorá sa celý život nehýbe, je obézna, fajčí, má vysoký tlak, cukrovku.
Sú príznaky perimenopauzy a menopauzy u všetkých žien rovnaké?
Niektoré ženy nemusia pociťovať žiadne príznaky. Dnes napríklad vieme, že ľahšie zvládajú obdobie prechodu ženy nie úplne chudé, pretože aj v tukovom tkanive sa tvorí isté množstvo estrogénov.
Nespavosť, návaly, depresie, tie žena samozrejme vníma. Dôležité sú následky metabolické. Strata estrogénov, ktorú žena necíti, spôsobí, že začína byť práve ohrozovaná civilizačnými chorobami, lebo hormóny majú veľký vplyv na metabolizmus kostí, na kvalitu cievneho systému, srdcového systému, močového traktu, intímny život.
Pokles hormónov teda môže ženám negatívne ovplyvniť aj intímny život?
Áno, aj keď my dnes v medicíne a všeobecne v živote musíme veľmi hovoriť aj o individuálnom prístupe. Niekto by povedal, že žena, keď je po prechode, tak sa jej intímny život zhorší. Sú však výnimky, kedy sa ženám práveže v tomto období intímny život zlepší.
Prečo?
Lebo sú ženy, ktoré nechcú otehotnieť, ale nechcú ani brať antikoncepciu. Súčasne môžu mať pred menopauzou cykly predĺžené, častejšie majú špinenie, krvácanie. A zrazu, keď sa dostanú do obdobia po prechode, zistia, že už nemajú žiadne obmedzenia a strach, uľaví sa im, a teda ich intímny život sa môže, paradoxne, aj zlepšiť.
Ale je pravdou, že stratou hormónov, stratou estrogénov, sa znižuje napríklad lubrikácia, čiže vlhkosť pošvy, a teda pripravenosť na pohlavný styk. Zhoršuje sa kvalita samotnej sliznice pošvy, vekom sa stane zraniteľnejšia, tenšia, slabšia. Pre väčšinu žien teda pohlavný život nie je už tak príjemný a aj libido, čiže sexuálna túžba vo vyššom veku, väčšinou klesá.
Hormóny sú strašiakom neopodstatnene
Okrem životného štýlu existuje aj nejaká liečba, farmakologická alebo nefarmakologická, ktorá môže ženám zmierniť príznaky menopauzy?
Toto je na samostatnú veľkú debatu a diskusiu. Sú dve rozdielne situácie. Jedna situácia je práve pred menopauzou, čiže v období narušených menštruačných cyklov.
Predĺžené cykly väčšine žien, ako sme povedali, nevadia. Naopak, skracujúce sa cykly a dlhotrvajúce krvácanie, ženu môžu ohrozovať. Toto by sme mali liečiť, hoci aj krátkodobo, v období, kým dôjde k samotnému prechodu.