NOVÉ MESTO NAD VÁHOM. Mestská knižnica Ľudovíta Vladimíra Riznera v Novom Meste nad Váhom oslavuje v tomto roku skvelé okrúhle jubileum – storočnicu.
Prvé zväzky kníh sa do vtedajších knižničných priestorov dostali formou daru i nákupu už v roku 1925, a tak zamestnankyne knižnice pripravili k 100-ročnému výročiu vzniku tejto stále veľmi potrebnej a dôležitej inštitúcie zaujímavú výstavu, slávnostné podujatie a spoločenský program, ktorý vyvrcholil 31. marca 2025 v priestoroch výstavnej siene Mestského kultúrneho strediska v Novom Meste nad Váhom.
Knihy požičiavali iba čestným čitateľom
Od roku 1925 státisíce knižných výpožičiek, desaťtisíce kníh a publikácií, tisíce verných čitateľov, niekoľko knižničných sídiel i pobočiek, viacero riaditeľov a riaditeliek, množstvo zanietených knihovníčok a zamestnankýň.
A neodmysliteľná typická aróma postupne starnúceho knižného papiera, tlače a periodík s kombináciou neustále pribúdajúcich knižných noviniek s vôňou novoty a čerstvej tlačiarenskej černe. Novomestská knižnica bola vždy symbolom vzdelanosti a ochoty spojenej s jej príjemnými a aktívnymi knihovníčkami, ktoré dlhé roky odovzdávali svoje literárno--knihovnícke vedomosti všetkým generáciám čitateľov, ktorí si prišli do priestorov knižnice po svoje vytúžené knižné novinky či dávne literárne klenoty.

História knižnice v Novom Meste nad Váhom sa začala písať presne pred sto rokmi. „Rada Obce Nového Mesta nad Váhom dáva na všeobecnú známosť, že dňom 31. januára 1925 o 2. hodine popoludní otvorí verejnú obecnú knižnicu, v ktorej sú cenné knihy slovenské i české.
Požičiavať sa budú každému, u koho bude záruka, že kniha nepoškodená bude vrátená,“ uviedli Považské hlasy 30. januára 1925.
Za požičanie knihy desať halierov
Archívne materiály ponúkajú množstvo ďalších zaujímavostí.
„Za zapožičiavanie bude sa platiť nepatrný poplatok manipulačný 10 halierov za menšiu knihu a 20 halierov za väčšiu knihu na 14 dní. Knižnica bude umiestnená na obecnom dome a bude otvorená každú sobotu od 2. – do 4. hodiny odpoludnia,“ pokračovali pred sto rokmi v informovaní prvých čitateľov jeden deň pred otvorením knižnice Považské hlasy. Na konci januára 1925 čakalo na prvých milovníkov literatúry vyše dvesto kníh. 201 kníh dostala knižnica do vienka formou daru, 55 kníh nakúpila. A tak nadšenci dobrého čítania mohli hneď 31. januára 1925 siahnuť po niektorom z 256 knižných zväzkov.

„V roku 1937 mala knižnica 2174 kníh a krátko po ukončení 2. svetovej vojny 2948 kníh. Počty výpožičných zväzkov neustále utešene narastali. Knižničné poličky niesli v roku 1964 už 12240 kníh,“ uvádzajú knižničné archívy. Nárast čitateľov a ich návštev v novomestskej knižnici, ktorá za sto rokov sídlila na niekoľkých miestach a mala niekoľko pobočiek, bol nezastaviteľný.