BECKOV. Združenie Zachráňme hrady podrobne zmapovalo stav osemdesiatich hradných ruín na Slovensku.
Zistené údaje odprezentovali nielen prostredníctvom tlačenej publikácie, ale i digitálnou mapou, ktorá je verejne dostupná.
Výsledky výskumu predstavili na Hrade Beckov, ktorý priebežne obnovujú už takmer sto rokov. V súčasnosti sa okrem iného zamerali na obnovu jeho juhozápadnej bašty. Nejakou formou obnovy prechádzajú takmer všetky slovenské hrady.

Správu o stave hradoch nenašli
Slovensko svojim počtom hradov patrí medzi európske hradné veľmoci. Napriek tomu ich doposiaľ nikto oficiálne nezmapoval.
V článku sa okrem iného dočítate
- Či môžeme Slovensko označiť za európsku hradnú veľmoc,
- ako môžu hradnú publikáciu využiť návštevníci hradov,
- aké majú plány s Hradom Beckov na nasledujúce dva roky,
- prečo sú v Nórsku len dva hrady.
„Pýtali sme sa, v akom stave sú hrady na Slovensku, ale nenašli sme žiadnu hutnú odpoveď. Pamiatkový úrad sa napríklad nezaoberá hradmi, ktoré nie sú vyhlásené za kultúrne pamiatky,“ povedal Martin Sárossy, manažér projektu Správa o slovenských hradoch.
Z toho dôvodu sa rozhodli, že sa tejto úlohy zhostia sami a už tretí rok vytvárajú túto databázu v spolupráci s organizáciami, samosprávami a dobrovoľníkmi, ktorí slovenské hrady obnovujú.
„Vylepšujeme aj zoznam údajov, ktoré chceme mapovať. Dospeli sme k záveru, že sa máme s čím pochváliť, ale ešte množstvo práce je pred nami,“ podotkol.
Okrem tlačenej 170-stranovej publikácie pripravili aj digitálnu online mapu. Tá je dostupná na ich webovej stránke.
„Človek si tam o konkrétnom hrade môže nalistovať údaje, ktoré ho zaujímajú. Nájde tam i stručný prehľad o stave v danej oblasti a to mu môže pomôcť rýchlo sa rozhodnúť v niektorej niektoré situácie, alebo naopak zamerať sa na niečo, čo v tej správe bolo ináč interpretované, ako si doposiaľ ľudia mysleli,“ doplnil Sárossy.