TRENČÍN. Komisár pre deti Jozef Mikloško začiatkom apríla upozornil, že za posledných desať rokov vzrástol výskyt duševných ochorení u detí o viac ako sto percent.

Podľa školskej psychologičky Lucie Roštekovej ide najmä o diagnózy ako autizmus a Aspergerov syndróm. U detí evidujú však i nárast porúch príjmu potravy, sebapoškodzovania a depresií.
V rozhovore okrem iného priblížila, čo môže byť pre rodiča varovným signálom, že ich dieťa trpí nejakým duševných ochorením, ako s ním o tom komunikovať a čo môže byť ich príčinou.
V rozhovore sa okrem iného dočítate
- Aké diagnózy u detí evidujú najčastejšie,
- čo býva ich príčinou,
- ako vyzerajú varovné signály toho, že dieťa trpí duševným ochorením,
- ako by mali rodičia v takom prípade k dieťaťu pristupovať.
Evidujete, že v ostatnom období narástol počet duševných ochorení u detí?
Keďže pracujem v školstve, kolegovia učitelia zvyknú s úsmevom konštatovať, že kým na škole nebol školský psychológ, neboli žiadne psychické problémy.
Pracujem na mieste, kde sa stala možnosť vyhľadať psychickú podporu dostupnou a v prostredí, kde sa ju mladí ľudia nehanbia vyhľadať. Mladí sú otvorenejší a odvážnejší vo vzťahu k psychickému zdraviu.
To sú pozitívne správy. Dokázať vyhľadať pomoc alebo podporu patrí k dobrým zvládacim mechanizmom človeka. Napriek tomu, že tým priznáva akoby slabosť, robí ho to kompetentnejším a odolnejším v zmysle schopnosti postarať sa sám o seba.
Aby som sa ale vrátila k otázke, odkedy pracujem ako psychologička, jednoznačne vzrástol počet detí s pervazívnymi vývinovými poruchami.