TRENČÍN. Uplynulý piatok a sobotu sa v Trenčíne uskutočnil prvý ročník Light Art Festivalu (LAF). Ľudia počas dvoch večerov zažili rôzne podoby svetelného umenia od laserovej show, videomappingu až po digitálne umenie.
Sedem svetlených či multimediálnych inštalácii vytvorili umelci zo Slovenska, Česka a Rumunska, pričom množstvo návštevníkov, pochvalné slová a tisícky zdieľaných fotografií dokázali, že aj menšie mesto môže hostiť umelecké podujatie európskej úrovne.
Podujatie sa uskutočnilo vďaka projektu Európske hlavné mesto kultúry Trenčín 2026, festival zorganizovalo občianske združenie (OZ) Trakt. Vstup na podujatie bol zdarma.
Stena reagovala na ľudí
Mestská veža, Trenčiansky hrad, Galéria Miloša Alexandra Bazovského (GMAB), synagóga, Kultúrno-kreatívne centrum Hviezda, obchodný dom Prior a vnútroblok župného domu. Týchto sedem miest si organizátori vybrali s cieľom oživiť ich počas dvoch večerov a ukázať ich tak, ako nikdy doposiaľ.
„Umelcom sme určili priestor a oni sa doň snažili svoje dielo zapracovať tak, aby fungovalo dobre s architektúrou, s pocitmi,“ vysvetlil výber miest Lukáš Matejka z OZ Trakt. Light Art Festival však podľa jeho slov nie je len o vizuálnom zážitku.

„Svetelné umenie dokáže meniť atmosféru miest, upozorňovať na ich skrytú krásu a pomáhať ľuďom vytvárať si hlbší vzťah k mestskému prostrediu. Každá z festivalových inštalácii ponúkla nový pohľad na Trenčín – či už ide o historické dominanty, kultúrne priestory alebo menej známe zákutia,“ skonštatoval.
Mestská veža sa stala živým plátnom pre videoprojekciu, z fasády Priora zas vytvorili obrovský betónový displej, na ktorom si záujemcovia mohli zahrať videohru.
„Keď ste prišli do synagógy, uvideli ste ju v novom svetle, ale aj jej odraz v pohyblivých zrkadlách a rovnako aj odraz samého seba. Umiestnenie tohto diela bolo prepojené s veľmi silným odkazom – so sebareflexiou nás samých, ale aj našich dejín, či sme sa s ňou ako spoločnosť vyrovnali a či sa história nemôže zopakovať,“ opísala dielo Reflexe od českých umelcov Petra Vacka a Adama Ciglera PR manažérka OZ Trakt Mirka Gúčiková.
Stena z pohyblivých zrkadiel reagovala na prítomnosť ľudí. „Pohyb zrkadiel riadi animácia, ktorú sme špeciálne navrhli pre priestor trenčianskej synagógy. Rovnako ako nasvietenie okolia diela a zvukový sprievod, na ktorom sme spolupracovali s ďalšími tvorcami. Zvuk a svetlá sú synchronizované s pohybmi zrkadiel,“ vysvetlili umelci.

Silný odkaz v ľuďoch zanechalo dielo nainštalované vo vnútrobloku Župného domu. Umelec Boris Vitázek sa pri jeho tvorbe inšpiroval sovietskym animovaným seriálom No počkaj, zajac! Cez LED animáciou a laserovú projekciu návštevníkov preniesol do konfliktov súčasnosti a minulosti.
„Cyklus napätia a agresie, pripomínajúci nekonečnú naháňačku v sovietskej animovanej rozprávke, sa dnes opakuje znova – v podobe vojny na Ukrajine. Bližšie k nám než kedykoľvek za posledných 35 rokov,” povedal o svojom diele Vitázek. Počas zhruba desaťminútovej slučky priestor nádvoria osvetľovala nielen projekcia z LED steny, atmosféru dotváral aj laser či svetlá nainštalované vnútri župného domu, synchronizované so zvukom, ktoré k dielu autor vytvoril.