TRENČÍN. Čitáreň s internetom pre verejnosť a literatúra pre deti a mládež sú opäť otvorené od 10. apríla 2025 v pasáži Zlatá Fatima. Náhradné priestory bude Verejná knižnica Michala Rešetku v Trenčíne (VKMR) využívať do ukončenia rekonštrukcie budovy na Hasičskej ulici v rámci projektu EHMK 2026.
Banánová krabica - pracovný nástroj aj nočná mora
Oddelenia sprístupnili presne po mesiaci. V objekte majú návštevníci k dispozícii dve poschodia. V zasadačke na treťom poschodí bude knižnica organizovať kultúrno-spoločenské podujatia. Ako informovala vedúca knižnično-informač-ných služieb VKMR Sylvia Fabová, harmonogram sťahovania bol rozdelený do troch etáp.

„Na začiatku sme vyložili knihy z regálov do kartónových krabíc. V druhej etape sa prispôsobovali interiéry a prenášali krabice, regály aj ďalšie vybavenie. V záverečnej fáze prišlo na rad ukladanie, respektíve zaraďovanie fondu v rámci jednotlivých oddelení a pripájanie do sietí,“ doplnila.
Prevažne ženský kolektív sa počas uplynulých týždňov presvedčil, že práca knihovníka vie byť občas poriadne fyzicky náročná. Len premiestnený fond detskej literatúry obsahuje vyše sedemnásťtisíc zväzkov.
„Napriek tomu, že pri prenášaní nákladu z budovy do budovy nám niekoľko dní pomáhala sťahovacia firma, máme zrátané, že rukami našich zamestnancov prešlo viac než 500 kartónových krabíc, čo predstavuje približne desať ton,“ konkretizovala Fabová.
Zachytili trend dobrovoľníctva
Trenčianska knižnica v ostatnom čase reflektuje na spoločenský trend, ktorý vedie k priamemu zapájaniu ľudí do miestneho rozvoja. Gymnazista Alexander Kozový z Trenčianskeho dobrovoľníckeho centra, ktorý sa usiluje o získanie striebornej úrovne Medzinárodnej ceny vojvodu z Edinburghu (Duke of Edinburgh), knihovníčkam od februára vypomáha s informačnými technológiami.
Partia z nadnárodnej spoločnosti, zameranej na klinické skúšanie, pre zmenu naskočila do sťahovacieho kolotoča na jeden deň. Trojica Slovákov doplnená o Poľku a Kórejčanku asistovala v sklade pri vykladaní viazaných periodík.
„V rámci firemných benefitov môžeme jeden pracovný deň v roku nahradiť dobrovoľníckou činnosťou v prospech nejakej organizácie. Väčšina týchto aktivít sa koncentruje v Bratislave, no prostredníctvom Kreatívneho inštitútu Trenčín sme s kolegyňami prijali výzvu v knižnici. Radi sme priložili ruku k dielu. Zároveň to bolo pre nás príjemné spestrenie, keďže pracujeme najmä s počítačmi,“ povedal Martin Pagáč, pôsobiaci na pozícii vedúceho náboru pacientov.