TRENČIANSKE TEPLICE. Železničná stanica v kúpeľných Trenčianskych Tepliciach po 14 rokoch chátrania opäť ožije. Nezisková organizácia Trenčianske elektrická železnica (TREŽ) ju získala do dlhodobého nájmu od vlastníka, ktorým sú Železnice Slovenskej republiky (ŽSR).
Stanicu zo začiatku 40. rokov minulého storočia chcú postupne obnoviť, nateraz má najväčšiu prioritu oprava toaliet. Funkcionalistický objekt, ktorý je národnou kultúrnou pamiatkou, chcú pre turistov otvoriť už začiatkom mája.
Čaká ich množstvo opráv
O viac ako 80-ročnú budovu v centre kúpeľného mesta mala dlhodobo záujem nezisková organizácia TREŽ, ktorá dlhodobo prevádzkuje medzi Trenčianskou Teplou a Trenčianskymi Teplicami jazdy električkami.

Jej riaditeľ Dušan Nosál vysvetlil, že získať objekt od železníc sa snažili viac ako desať rokov, rokovania dlho stáli pre požiadavku železníc platiť komerčný nájom, čo bolo nereálne. K dohode došlo až s platnosťou od marca 2025.
„Plány sú jednoduché – železničnú stanicu používať ako železničnú stanicu, aby slúžila tým, ktorí sem prídu ako turisti či kúpeľní hostia. Aby chytila opäť ten svoj historický ráz a slúžila pre širokú verejnosť,“ načrtol Nosál.
Problémom pri 84-ročnej budove je jej technický stav, ktorý za uplynulých 14 rokov nepoužívania nie je rozhodne ideálny. Podľa riaditeľa TREŽ-ky do pamiatky zatekalo, pred niekoľkými rokmi tu prasklo aj vodovodné potrubie, voda zničila steny a omietky.
Hovorkyňa ŽSR Petra Lániková tvrdí, že budovu odovzdali 5. marca nájomníkovi v užívania schopnom stave. „Železnice Slovenskej republiky však evidujú, že je potrebné vykonať drobné opravy, najmä opraviť vonkajšie a vnútorné omietky, ako aj toalety,“ uviedla. Nájomca priznáva, že práce so stanicou bude veľmi veľa.

„Kde sa pozriete, všade je práca, všetko treba opraviť. Prvé plánujeme opraviť toalety, to je základná vec, ktorá tu vždy chýbala. Rovnako vyčistiť a pripraviť vestibul k letnej prevádzke,“ skonštatoval Dušan Nosál. Lániková upozorňuje, že všetky náklady spojené s prácami sú na pleciach neziskovej organizácie.
„Všetky náklady spojené s prevádzkou, údržbou, opravami či výmenou predmetov zariadenia znáša nájomca,“ dodala.

Opravená nebude hneď
Železničnú stanicu sa v blízkej minulosti snažilo do svojho majetku alebo do dlhodobého prenájmu na minimálne 30 rokov získať aj mesto Trenčianske Teplice.
„Môj pôvodný plán bol spraviť tu knižnicu, nejakú galériu, malé múzeum mesta a prevádzkovať toalety. Ale až niekedy v rokoch 2020 – 2021 sa zistilo, že ani vlastník budovy a ani pamiatkový úrad nevie, čo je v budove pamiatkovo chránené,“ vysvetlila primátorka Zuzana Frajková Ďurmeková. Architektonicko-historický výskum ukázal, že pamiatkovo chránená je celá budova a tunajšie plány radnice boli nerealizovateľné.
„Bolo mi to ľúto, ale medzitým sme si veci vyriešili vo vlastných priestoroch. Fandím ale pánovi Nosálovi a TREŽ-ke, pretože idú do veľkého boja a bude to veľmi náročné,“ skonštatovala primátorka s tým, že budova prešla značnou degradáciou a jej obnova bude náročná a nákladná.
Dušan Nosál hovorí, že na obnovu treba nazerať ako na dlhodobý projekt. „Nehovorme hneď o úplnej obnove, ale o tom, že 14 rokov to tu chátralo. Pôjdeme postupne tak, aby sa dala budova používať, nie, že budúci rok bude všetko opravené.“ Peniaze na opravu sa budú snažiť získať z grantov, čo je pri nájomnej zmluve na dobu neurčitú možné, všetky práce pritom prebehnú v kooperácii s pamiatkarmi.
Verejnosť chcú na stanici privítať už 3. mája, keď začne medzi Teplou a Teplicami pravidelná letná premávka električiek.
Turisti sa budú môcť nimi odviezť počas víkendov a sviatkov až do začiatku septembra.