BOŠÁCA/HALUZICE. Do regiónu Bošáckej doliny sa po storočiach vrátil dávno vyhynutý živočích. K samcovi tura divého priviezli 18. marca aj samicu. Ich prvý kontakt bol bezproblémový, od párika sa očakáva potomstvo.
Zvieratá sú súčasťou novovznikajúceho archeoskanzenu, ktoré chcú v turisticky atraktívnej lokalite otvoriť v letných mesiacoch.
Pletivo ohrady drží aj skaly na Strečne
Samicu tura divého priviezli na Slovensko z českých Milovic. Pavel Kozák so živým nákladom išiel bez prestávky zhruba 500 kilometrov. Zviera po uspaní naložili do vleku, kde ho lekár prebudil.
„Ako sa postaví, tak sa ide a pokiaľ je to možné, stále, aby nebolo zviera v strese. Po liekoch je akoby ‘oblbnutá.‘ Až tu, pri vykladaní bola trošku nervóznejšia,“ opísal Kozák. Samica nebola po vypustení do ohrady vystrašená, podľa ošetrovateľa Martina Letka bol prvý kontakt páru turov dokonca nadmieru priateľský.
„Očividne si zvykli, aj si zvyknú, takže je to bezkonfliktné, som rád,“ povedal. V archeoparku kládli veľký dôraz na bezpečnosť. Svedčí o tom pletivo, ktorým je ohrada s turmi obohnaná. „Je to najkvalitnejšie pletivo, čo na Slovensku máme. Drží skaly na Strečne,“ upozornil ošetrovateľ.
Kým viac ako rok starý býk váži cez 600 kilogramov, samica, ktorá ešte nemala ani rok, má už 400 kilogramov. Rásť budú do piatich rokoch, keď môžu oproti dnešku vážiť dvojnásobok. Apetít je podľa Martina Letka veľký, kŕmia ich však len lucernou a kvalitným sušeným lúčnym senom. „Snažíme sa dodržať dekrét divokosti, aby boli čo najdivší, preto majú len prirodzenú stravu,“ povedal ošetrovateľ.

Potomok turov poputuje do Talianska
Konateľ archeoparku a archeológ Drahoslav Hulínek upozornil, že príchodom samice k samcovi dosiahli veľkú vec.