Informácie o veciach regionálnej samosprávy.
Článok pokračuje pod video reklamou
Článok pokračuje pod video reklamou
Stredné školstvo potrebuje zásadnú modernizáciu
Ministerstvo školstva vyzýva zriaďovateľov škôl na zodpovedné rozhodnutia. Zároveň prízvukuje, že optimalizácia stredných škôl je nevyhnutná. Pozitívnym príkladom župy, ktorá si už optimalizáciou prešla, je Trenčiansky samosprávny kraj.
Kvalitné vzdelanie a lepšia príprava na budúce povolanie. To sú ciele pripravovanej optimalizácie siete škôl, na ktorej potrebu upozorňuje ministerstvo školstva. Okrem toho, že sa ňou zvýši kvalita výučby, uľahčí sa riadenie škôl a umožní efektívnejšie využitie verejných financií. „Dnes máme predimenzované kapacity, veľký počet neefektívne fungujúcich škôl a odbory, o ktoré nie je záujem. Vieme, že až 34 % ponúkaných odborov je dlhodobo neobsadených, pričom mnohé školy sa snažia udržať svoje fungovanie na úkor kvality vzdelávania. Toto je realita, ktorú nemôžeme ignorovať,“ zdôraznil minister školstva Tomáš Drucker.
Ministerstvo tiež vysvetľuje, že za optimalizáciou netreba hľadať rušenie škôl, ale skvalitnenie vzdelávania v regiónoch a prispôsobenie úrovne vzdelávania požiadavkám 21. storočia. „Rozumiem, že optimalizácia môže vyvolávať otázky a obavy, preto je kľúčové o nej otvorene komunikovať. Bohužiaľ, nie vo všetkých krajoch prebehla dostatočná diskusia medzi vedením župy, poslancami, zriaďovateľmi a verejnosťou. Takéto dôležité rozhodnutia musia byť jasne vysvetlené, pretože ovplyvňujú celé regióny a budúcnosť tisícov študentov,“ povedal minister.
V najbližších týždňoch budú samosprávne kraje schvaľovať optimalizačné projekty, ktoré rozhodnú o budúcnosti stredného školstva na Slovensku. Ministerstvo školstva tento proces plne podporuje a kraje vyzýva na jasnú a transparentnú komunikáciu o svojich zámeroch s dôrazom na benefity, ktoré so sebou prinesie. „V čase vzniku samosprávnych krajov sme mali 65 stredných škôl, v súčasnosti ich je 38. Keď sme chceli kvalitu vzdelávania aj komunikáciu so zamestnávateľmi vylepšiť, museli sme prijať viacero opatrení, jedným z nich bola aj optimalizácia siete stredných škôl. Myslím si, že naše školy teraz fungujú oveľa lepšie ako tomu bolo pred optimalizáciou. Dnes už môžeme povedať, že výsledky sa dostavili – máme najviac žiakov zapojených v systéme duálneho vzdelávania, veľmi dobrú spoluprácu so zamestnávateľmi v kraji a finančné prostriedky sústreďujeme tam, kde je to potrebné. Ďalším krokom je postupná profilácia týchto škôl,“ povedal trenčiansky župan Jaroslav Baška a dodal, že vďaka týmto opatreniam uľahčia správny výber školy aj žiakom a ich rodičom.
„Do budúcna budeme mať menej detí. Potrebujeme ich sústrediť do väčších, kvalitnejších a modernejších škôl,“ dodal generálny sekretár Asociácie priemyselných zväzov a dopravy Andrej Lasz. Prvý viceprezident Republikovej únie zamestnávateľov Mário Lelovský na základe zozbieraných dát konštatuje, že: „Ak sa optimalizácia urobí správne, žiaci budú mať bližšie, dostupnejšie a kvalitnejšie vzdelávanie vo väčšej škole.“ Ministerstvo školstva preto vyzýva všetkých aktérov na zodpovedné rozhodnutia, ktoré posunú školstvo vpred. „Naša vízia je jasná – školy s modernou infraštruktúrou, odborne pripravenými učiteľmi, silnými partnerskými vzťahmi so zamestnávateľmi a dostatočnými finančnými zdrojmi na rozvoj vzdelávacích programov. Ak teraz neprijmeme potrebné rozhodnutia, budeme len ďalej prehlbovať problémy, ktoré v systéme existujú už roky,“ uzavrel minister.
Mostné čaty dostali nové úžitkové vozidlá
Tri mostné čaty Správy ciest TSK si na trenčianskom cestmajsterstve prevzali úžitkové automobily IVECO. Využijú ich na prepravu osôb aj náradia pri prácach na mostných objektoch v Trenčianskom kraji.
Správa ciest vytvorila tzv. mostné čaty ešte v roku 2021. Od roku 2022 pôsobia popri cestmajsterstve v Trenčíne, Považskej Bystrici a v Prievidzi a v priebehu troch rokov predĺžili životnosť takmer 40-tim mostom v kraji. „Mostov má kraj na svojich cestách celkom 642 a nielen v našom kraji, ale aj v rámci celého Slovenska sú, bohužiaľ, v zlom stave. Tieto mostné čaty majú za úlohu zlepšovať ich stavebnotechnický stav. Robíme aj obstarávania cez externé firmy, no tam ide už o veľké rekonštrukcie, modernizácie, prípadne výstavbu úplne nových mostov,“ povedal predseda TSK Jaroslav Baška. Tri nové automobily IVECO s uzamykateľnou nadstavbou budú slúžiť nielen mostárom, ale i značkárom. „Jeden takýto automobil stál takmer 80-tisíc eur, cestári si ho ešte doplnia takou výbavou, akú potrebujú. A keďže sme aj Zelenou župou, pre potreby Správy ciest TSK odovzdávame aj jedno hybridné vozidlo v hodnote viac ako 60-tisíc eur s DPH,“ doplnil Baška. Na vedenie trojice nových automobilov stačí vodičské oprávnenie typu B, autá dokážu odviezť zhruba 800 kilogramov. „Chcel by som poďakovať vedeniu župy za to, že vyčlenila zo svojho rozpočtu financie na novú techniku, lebo tým prispieva nielen k modernizácii a efektivite, ale i k zlepšeniu pracovných podmienok našich zamestnancov,“ poďakoval riaditeľ Správy ciest TSK Radovan Karkuš.
Inteligentná domáca asistentka opäť pomáhala
Naprieč Trenčianskym krajom dohliada na seniorov aj osamelo žijúce osoby so zdravotnými ťažkosťami IDA – inteligentná domáca asistentka. Práve vďaka nej si dokázala seniorka z Handlovej privolať potrebnú pomoc.
Testovaciu prevádzku systému IDA spustil Trenčiansky samosprávny kraj ešte v roku 2022 práve v Handlovej. Unikátnosťou je, že miestna samospráva, zatiaľ ako jediná v rámci kraja, zapojila do prevádzky aj stálu službu mestskej polície, ktorá tak nahrádza príbuzných a v prípade potreby vysiela k seniorom hliadku. Jedným z prvých používateľov inteligentnej domácej asistentky v Handlovej je práve pani Anna, ktorej IDA pomohla privolať pomoc v kritickej situácii už po druhý raz. Po prvýkrát si vďaka IDA trackeru privolala rýchlu zdravotnú pomoc pri epileptickom záchvate syna, po druhý raz zachránila IDA život jej samotnej. Pani Anna stratila v obedňajších hodinách nakrátko vedomie a po precitnutí, keďže sa stále necítila v poriadku, stlačila SOS tlačidlo. „Mestská polícia prijala 20. februára oznámenie o kritickom alarme systému IDA. Hliadka išla okamžite na miesto preveriť situáciu a zistila, že seniorka spadla a bolo potrebné privolať jej rýchlu pomoc,“ vysvetlil náčelník MsP Handlová Marcel Jánošík. Privolaní záchranári seniorku previezli do bojnickej nemocnice, kde ju vyšetrili, aby vylúčili vážne zranenia či zdravotné komplikácie. „Je to dobrá vec, hlavne, ak je človek sám, ja mám s inteligentnou domácou asistentkou len samé dobré skúsenosti,“ pochvaľuje si Anna.
Podľa náčelníka mestskej polície nejde o prvý prípad, systém IDA je v Handlovej prepojený na systém stálej služby a policajti preverujú všetky kritické alarmy. Osoby kontaktujú telefonicky alebo cez IDA tracker, aktuálne takto dohliadajú na 14 osôb, ďalších 5 klientov má za dohliadajúce osoby určených svojich príbuzných.
Ak máte záujem o zavedenie bezplatnej sociálnej služby – Inteligentnej domácej asistentky u vás doma alebo u vašich blízkych, informácie nájdete na webovom sídle župy v sekcii IDA, prípadne kontaktujte Ingrid Žabkovú (032/655 55 67) alebo klientské centrum župy (032/655 52 35).
Rekvalifikácie baníkov na hornej Nitre pokračujú
Aj poslední zamestnanci Hornonitrianskych baní Prievidza, pracujúci na ukončovacích procesoch uzatvárania banských priestorov, dostali možnosť zapojiť sa do národného rekvalifikačného projektu. V rámci projektových aktivít tak majú šancu lepšie sa začleniť na pracovnom trhu.
Kľúčovým cieľom celého projektu je rekvalifikácia osôb, ktoré z dôvodu útlmu ťažby hnedého uhlia v regióne hornej Nitry prišli o prácu. Národný projekt Podpora zamestnateľnosti v regióne horná Nitra II absolvovalo ku koncu roka 2024 viac ako 760 účastníkov z radov zamestnancov Hornonitrianskych baní Prievidza aj Elektrární Nováky. Plynulé pokračovanie projektu do konca júna 2026 je možné aj vďaka efektívnemu čerpaniu pôvodne schválených finančných prostriedkov, pridelených v rámci nenávratného finančného príspevku. „Maximálny počet účastníkov, ktorí sa do projektu počas jeho predĺženia zapoja, je 82. Je to v zmysle plánu uvoľňovania zamestnancov partnera projektu – Hornonitrianskych baní Prievidza,“ vysvetľuje projektová manažérka Jana Kupková z Odboru regionálneho rozvoja Úradu TSK. K tomu, aby sa baníci dokázali zorientovať na pracovnom trhu, im počas celej doby pomáhajú tútori z elokovaného pracoviska župy v Prievidzi. „Za tie roky, ktoré účastníci strávili prácou v jednom odbore, sa trh práce veľmi zmenil. Často nevedia, kde hľadať prácu, aký je postup, ako majú napísať životopis, ako sa odprezentovať, čo sú dnes základné zručnosti. Toto všetko sa im snažíme poskytnúť ako tútorky a v rámci tzv. kompetencie bilancií majú možnosť tieto zručnosti získať,“ vraví tútorka Monika Hajduchová. V priebehu ďalších vzdelávacích aktivít si účastníci nastavia nové kariérne ciele a s tútormi nájdu dve alternatívy rekvalifikačných kurzov, ktoré sú pre nich najvhodnejšie. „Myslím si, že takéto kurzy sú veľmi dobré. Ja osobne som celý život vydržal u jedného zamestnávateľa a možno teraz prídem na to, že je aj niečo iné, zaujímavejšie. Vybral som si kurz záhradkára, lebo ma to baví a chcem sa v tom zdokonaliť aj po odbornej stránke,“ hovorí Jaroslav Píš, ktorý pracoval ako elektromechanik pre podzemie. Podobný názor má aj Anton Adamčík, ktorý svoju pracovnú púť v bani ukončil ako dispečer pre podzemie. „Posledný rok som pracoval na likvidácii a uzatváraní bane. Tento projekt je vynikajúci, nakoľko podobný projekt v rámci Slovenska asi nebol a nikto nemal takú možnosť, ako my teraz.“ Rozhodnutie, kam sa v rámci kariéry posunie, urobí na základe výsledkov po absolvovaní bilancie kompetencií.
Zapojte sa do grantovej výzvy na podporu kultúry
Kreatívny inštitút Trenčín, n. o., vyhlasuje novú grantovú výzvu na podporu kultúry a kreatívnych odvetví v Trenčianskom samosprávnom kraji (TSK). Na rozdiel od prvej výzvy „Európa mestu“, ktorá je určená len na podporu miestnej kultúry v Trenčíne, ponúka príležitosť zapojiť sa pre celý kraj. Jej cieľom je podporiť činnosť a projekty v oblasti kultúry, a tým aj kultúrne dedičstvo naprieč krajom.
Samotná výzva má podporiť kreativitu a kultúrny rozvoj v celom regióne. „Naším cieľom je vytvárať prostredie, v ktorom sa kultúra a kreativita stanú neoddeliteľnou súčasťou života regiónu. Touto grantovou výzvou chceme motivovať kultúrnych aktérov, aby prispeli k rozvoju kultúrneho dedičstva v celom Trenčianskom kraji,“ uviedol riaditeľ Kreatívneho inštitútu Trenčín Ján Sudzina.
Grantová výzva je otvorená od 12. marca do 11. apríla 2025, pričom celková výška alokovaných finančných prostriedkov predstavuje 100 tisíc eur. Záujemcovia môžu svoje žiadosti podávať na podporu projektov v rámci celého Trenčianskeho samosprávneho kraja. Grantová schéma je výlučne určená pre nezriaďované organizácie pôsobiace v oblasti kultúry a kreatívnych odvetví, pričom jeden žiadateľ môže predložiť maximálne dve žiadosti o dotáciu (maximálne jednu žiadosť v každom podprograme výzvy). Projekty a podujatia priamo financované z rozpočtu mesta Trenčín alebo Trenčianskeho samosprávneho kraja sú z tejto výzvy vylúčené.
Všetky potrebné informácie, podmienky financovania a kritériá hodnotenia sú dostupné na webovej stránke www.trencin2026.eu. Žiadosti je možné podávať elektronicky prostredníctvom platformy egrant.sk do 11. apríla 2025. Výsledky výzvy budú zverejnené v máji tohto roka.
Grantová výzva predstavuje dôležitý krok v podpore regionálnych kultúrnych iniciatív a je príležitosťou pre subjekty v kraji zapojiť sa do projektu Európskeho hlavného mesta kultúry Trenčín 2026.
Trenčín 2026 finančne podporujú mesto Trenčín, Trenčiansky samosprávny kraj a Ministerstvo kultúry Slovenskej republiky. Partnerom projektu je Európska únia.