Ikonický Machnáč takmer kúpila neziskovka. Predaj blokujú bývalí majitelia pamiatky

Chátrajúci skvost mal viacero majiteľov.

Liečebný dom Machnáč v Trenčianskych Tepliciach patrí ku skvostom funkcionalizmu. Majitelia ho nechali dlhé roky chátrať, zachrániť ho chcú ľudia z neziskovej organizácie Spoločnosť Jaromíra Krejcara.Liečebný dom Machnáč v Trenčianskych Tepliciach patrí ku skvostom funkcionalizmu. Majitelia ho nechali dlhé roky chátrať, zachrániť ho chcú ľudia z neziskovej organizácie Spoločnosť Jaromíra Krejcara. (Zdroj: Erik Stopka)

TRENČIANSKE TEPLICE. Rekonštrukcia dlhodobo chátrajúceho liečebného domu Machnáč v kúpeľných Trenčianskych Tepliciach je opäť v nedohľadne. Kým na prelome rokov sa schyľovalo k podpisu kúpno-predajnej zmluvy medzi vlastníkom pamiatky a Spoločnosťou Jaromíra Krejcara, nakoniec k nemu nedošlo.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Dôvodom je súdny spor medzi bývalými vlastníkmi Machnáča s tým súčasným.

Záchrana funkcionalistického skvostu 20. storočia sa tak opäť oddialila, riešením môže byť vyvlastnenie objektu vo verejnom záujme. Primátorka mesta vyzýva všetky zainteresované strany, aby vo veci konali a pomohli spoločne v úsilí zachrániť objekt európskej hodnoty.

SkryťVypnúť reklamu

Majiteľovi ponúkli 800-tisíc eur

Proces degradácie národnej kultúrnej pamiatky prebieha dlhé roky, ako aj snahy o jej záchranu. Kým v minulosti vlastnícke práva k nehnuteľnosti prechádzali medzi rôznymi majiteľmi, už niekoľko rokov by tým posledným mala byť spoločnosť Keorlen Trade, s.r.o., ktorej konateľom je Milan Baláž. Ten od minulého roka aktívne komunikuje s neziskovou organizáciou Spoločnosť Jaromíra Krejcara (SJK), ktorej cieľom je objekt zachrániť, obnoviť a chrániť jeho hodnoty. Ako vysvetlil riaditeľ SJK Martin Zaiček, majiteľovi za Machnáč ponúkli 800-tisíc eur.

„Na rozdiel od vyvlastňovacieho konania, ktoré bolo ocenené za všeobecnú hodnotu objektu asi 392-tisíc eur, tak nami ponúkaná suma vlastníkovi na dosiahnutie dohody bola rádovo vyššia. Dohodli sme sa na čiastke 800-tisíc eur. Z našej strany sme to považovali za veľké gesto voči vlastníkovi, ktorý objekt drží dlhodobo v stave, v akom je,“ povedal Zaiček.

SkryťVypnúť reklamu

K podpisu zmluvy ale na prelome rokov nedošlo. „V čase, keď sme mali podpisovať zmluvu, sa ukázalo, že netransparentná vlastnícka štruktúra v pozadí liečebného domu Machnáč spôsobila, že súčasný majiteľ, teda Keorlen Trade, s.r.o., nie je vlastne schopný objekt predať, nakoľko bývalí vlastníci ho súdne napádajú za spochybňovanie vlastníckych práv v objektu samotnému,“ skonštatoval riaditeľ SJK.

Podľa právneho zástupcu majiteľa Juraja Remšíka zostávajú dohodnuté podmienky prevodu zo strany vlastníka v nezmenenej podobe. „Vlastník informoval spoločnosť SJK o komplikácii prevodu v podobe súdneho sporu zo strany predchádzajúceho vlastníka liečebného domu Machnáč, po čom zo strany SJK došlo k pasivite,“ uviedol v písomnom stanovisku Remšík s tým, že vlastníkovi pamiatky záleží na záchrane a obnove Machnáča a nemá záujem o odňatie vlastníckeho práva autoritatívnou formou.

SkryťVypnúť reklamu

„Vzhľadom na jedinečnosť stavby a jej kultúrnu ochranu je jej využiteľnosť prísne obmedzená. Z tohto dôvodu pristúpil aj k rokovaniam o dohode so spoločnosťou SJK, ktorá sa však skomplikovala predmetným súdnym sporom. Vlastník je však napriek tomu ochotný uzavrieť dohodu so spoločnosťou,“ doplnil Juraj Remšík.

Martin Zaiček však prízvukuje, že v tento moment nie je o čom rokovať, keďže problém je na stole súčasného majiteľa a vo veci nevedia viac spraviť.

„Dohodli sme sa na sume a na podpise zmluvy. Problém je, že vlastne nedisponuje vlastníckym právom k objektu. Jeho list vlastníctva je zablokovaný žalobou, ktorú na naň podali bývali konatelia eseročiek, ktoré v minulosti objekt vlastnili,“ skonštatoval s tým, že im nezostáva nič iné, len apelovať na orgány verejnej moci a vyvlastňovací orgán, aby došlo k vyriešeniu veci.

Primátorka vyzýva vlastníkov, aby sa dohodli

Vyvlastňovanie pamiatky rieši Regionálny úrad pre územné plánovanie a výstavbu v Trenčíne. Jeho riaditeľ Miloš Mičega vysvetlil, že spis je na súde.

„Preskúmava doterajšie postupy a rozhodnutia. Súd sme vo februári požiadali o zaslanie spisu, aby sme mohli vo veci aspoň v niektorých úkonoch konať. Do dnešného dňa nemáme spis ani odpoveď. Bez spisu sa nedá konať,“ upozornil.
Roky čakania na rozhodnutia úradov sa v praxi podpisujú pod nezastaviteľnú degradáciu pamiatky. Do objektu zateká, vnútorné vybavenie bolo rozkradnuté, prebývali v ňom ľudia bez domova a vandali. Otázna je napríklad statika balkónov.

Písali sme Generálna prokuratúra považuje zastavenie vyvlastňovania Liečebného domu Machnáč za nezákonné Čítajte 

Majiteľ navyše podľa primátorky Trenčianskych Teplíc Zuzany Frajkovej Ďurmekovej dlhuje kúpeľnému mestu na daniach 6 000 eur. Ako povedala, jej, ako aj obyvateľom a návštevníkom sa dnes ťažko pozerá na ruinu Machnáča, ktorá bola kedysi pýchou a patrila k najkrajším a najluxusnejším zariadeniam v meste.

„Preto by som chcela vyzvať súčasných vlastníkov, nech sa už medzi sebou dohodnú, kto je vlastník, a nech pristúpia k nejakej dohode, k odpredaju, ktorý im navrhujeme ako Spoločnosť Jaromíra Krejcara. Rovnako vyzývam a pozývam do nášho mesta všetkých zástupcov orgánov, ktorí môžu byť v tejto veci nápomocní, lebo s tou budovou musíme rozhodne niečo spraviť. Každý zo zástupcov organizácií by sa mohol zamyslieť, či spravil všetko, čo je v jeho silách, aby sme spoločne túto krásnu budovu zachránili,“ vyzýva primátorka Trenčianskych Teplíc.

Pamiatke chcú prinavrátiť jej pôvodný účel

Spoločnosť Jaromíra Krejcara, za ktorou stoja viacerí architekti, vysokoškolskí pedagógovia, primátorka Trenčianskych Teplíc a ďalší, majú podporu vybraných slovenských a českých univerzít, ako napríklad aj Trenčianskeho samosprávneho kraja či Európskeho hlavného mesta kultúry Trenčín 2026.

Podľa Martina Zaičeka je alarmujúce, že práve v budúcom roku, keď bude Trenčín výrazne svietiť na mape Európy, si domáci či zahraniční návštevníci nebudú môcť pozrieť Machnáč ako jednu z najväčších pamiatok architektúry 20. storočia.

„Aj preto je veľmi dôležité prikročiť k nejakému riešeniu situácie. My ako SJK ponúkame už roky veľmi konzistentné riešenie. Ku dnešnému dňu máme zabezpečené financovanie ako kompletnej transakcie, tak aj finančnú rezervu na stabilizáciu objektu, čo vyjde na státisíce. Objekt je naozaj zdevastovaný a je veľmi potrebné konať hneď, možno dokonca postaviť dočasné prestrešenie objektu,“ opísal.

V prípade, že by národnú kultúrnu pamiatku získala nezisková organizácia Spoločnosť Jaromíra Krejcara, budovu chce prinavrátiť do pôvodného stavu.
Obnoviť by chceli ubytovaciu funkciu Machnáča, sídliť by tu mohla aj organizácia venujúca sa dokumentácii architektúry 20. storočia, ktorá podľa Zaičeka Slovensku chýba.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Trenčín

Komerčné články

  1. Maldivy mimo sezóny. Dážď prišiel dvakrát, vila za cenu izby
  2. Na Devín kyvadlovou dopravou zadarmo
  3. Za dovolenkové škody vyplatila Allianz o 41 percent viac
  4. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto?
  5. Inšpirujte sa tajomstvom najšťastnejších krajín sveta
  6. Last minute zájazdov je každé leto menej. Kde ich ešte nájdete?
  7. Letný literárny výber vložený v denníkoch SME a Korzár
  8. Sviatočný Devín otvárame pre všetkých
  1. Stanovisko LESY Slovenskej republiky, š. p.
  2. Maldivy mimo sezóny. Dážď prišiel dvakrát, vila za cenu izby
  3. Apartmány pri mori nie sú len pre smerákov. Kde nájdete lacné?
  4. Na Devín kyvadlovou dopravou zadarmo
  5. Za dovolenkové škody vyplatila Allianz o 41 percent viac
  6. Takto má vyzerať dostupný biznis notebook
  7. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto?
  8. Tajomstvo najšťastnejších krajín sveta
  1. Maldivy mimo sezóny. Dážď prišiel dvakrát, vila za cenu izby 10 236
  2. Last minute zájazdov je každé leto menej. Kde ich ešte nájdete? 4 502
  3. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto? 4 067
  4. Črevné problémy, pohlavné choroby či poškodenie kože 3 531
  5. Apartmány pri mori nie sú len pre smerákov. Kde nájdete lacné? 3 446
  6. Ako často treba čistiť fasádu? Niektoré si vystačia samy 2 760
  7. Na Devín kyvadlovou dopravou zadarmo 2 273
  8. Nízke úspory a dôchodky? Tieto 3 faktory ovplyvnia Slovensko 2 193
  1. Tomáš Hrubý: Papier, nie baliace hlášky
  2. Anton Kovalčík: Holokaust a islamské krajiny - prvá časť.
  3. Rado Surovka: Do psej matere, takto sa má šetriť !
  4. Jozef Stasík: Ak demokracia nedokáže zabezpečiť ľuďom dôstojný život, zákonite prehrá
  5. Pavol Burda: Neutralita, ako ekvivalent pozývacieho listu
  6. Elena Antalová: Pamodaj šťastia, lavička
  7. Anna Miľanová: Moje kompozície z jarnej prechádzky...
  8. Adam Mokráň: Civilizovaní barbari
  1. Ivan Čáni: Všetci držme huby a nechajme Roberta Fica pracovať! Lebo len on JEDINÝ vie, čo je najlepšie. 27 049
  2. Janka Bittó Cigániková: Cirkev na gynekológii? Žiaľ, Cigániková nepreháňala 18 787
  3. Michael Achberger: Prestaňte držať diéty! Týchto 7 návykov vám predĺžia život aj zlepšia postavu 18 200
  4. Dušan Koniar: V roku 1989 mala ČSSR 3315 vlastných tankov 10 669
  5. Janka Bittó Cigániková: Zdravotníctvo má liečiť, nie financovať cirkev 7 518
  6. Radko Mačuha: Oslobodenie prichádza z Východnej. 6 632
  7. Radko Mačuha: Auto pre ministerku Šimkovičovú. 6 350
  8. Vladimír Bojničan: Z Devína sa stáva festival kléro-fašistických príšer 5 087
  1. Radko Mačuha: Oslobodenie prichádza z Východnej.
  2. Věra Tepličková: Východná alebo Keď má orientácia na všetky štyri svetové strany trhliny
  3. Marcel Rebro: Nad Kyjivom znovu tma: keď rakety vyvracajú slovenské lži
  4. Roman Kebísek: Kuzmány, Radlinský, Štúr, Pauliny-Tóth chceli ruštinu ako spoločný jazyk Slovanov
  5. Post Bellum SK: Nicholas Winton zomrel pred desiatimi rokmi. Jeho príbeh zostáva inšpiráciou dodnes
  6. Roman Kebísek: Britka objavila hrob Adele Harms, modelky maliara Schieleho
  7. Věra Tepličková: Čím väčšia škola, tým lepšie výsledky...
  8. Radko Mačuha: Auto pre ministerku Šimkovičovú.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Trenčín - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Trenčín

Na foto sprava: predseda TJ Ján Jarábek, starosta obce Martin Beňatinský, čestný prezident Milan Dunajčík, najlepší brankár Marek Tomáška, Tomáš Čapoš, Martin Pristaš, Juraj Čečot, Patrik Ďuriš, Pavol Malíček, Stanislav Macháč, Nikolas Valo

Víťaz potreboval premeniť 15 pokutových kopov.


(RED)
Mestský úrad Bánovce nad Bebravou.

Sídlo správy cintorínov mesta zostáva na pôvodnom mieste.


TASR
Chocholná-Velčice (v modrom) sa po roku vracia na futbalovú scénu.

Chocholná-Velčice sa po roku vracia na scénu.


Šéf pohody Michal Kaščák (na fotke v strede) predstavuje novinky v areáli Pohody.

Podujatie je takmer vypredané.


15
  1. Tomáš Hrubý: Papier, nie baliace hlášky
  2. Anton Kovalčík: Holokaust a islamské krajiny - prvá časť.
  3. Rado Surovka: Do psej matere, takto sa má šetriť !
  4. Jozef Stasík: Ak demokracia nedokáže zabezpečiť ľuďom dôstojný život, zákonite prehrá
  5. Pavol Burda: Neutralita, ako ekvivalent pozývacieho listu
  6. Elena Antalová: Pamodaj šťastia, lavička
  7. Anna Miľanová: Moje kompozície z jarnej prechádzky...
  8. Adam Mokráň: Civilizovaní barbari
  1. Ivan Čáni: Všetci držme huby a nechajme Roberta Fica pracovať! Lebo len on JEDINÝ vie, čo je najlepšie. 27 049
  2. Janka Bittó Cigániková: Cirkev na gynekológii? Žiaľ, Cigániková nepreháňala 18 787
  3. Michael Achberger: Prestaňte držať diéty! Týchto 7 návykov vám predĺžia život aj zlepšia postavu 18 200
  4. Dušan Koniar: V roku 1989 mala ČSSR 3315 vlastných tankov 10 669
  5. Janka Bittó Cigániková: Zdravotníctvo má liečiť, nie financovať cirkev 7 518
  6. Radko Mačuha: Oslobodenie prichádza z Východnej. 6 632
  7. Radko Mačuha: Auto pre ministerku Šimkovičovú. 6 350
  8. Vladimír Bojničan: Z Devína sa stáva festival kléro-fašistických príšer 5 087
  1. Radko Mačuha: Oslobodenie prichádza z Východnej.
  2. Věra Tepličková: Východná alebo Keď má orientácia na všetky štyri svetové strany trhliny
  3. Marcel Rebro: Nad Kyjivom znovu tma: keď rakety vyvracajú slovenské lži
  4. Roman Kebísek: Kuzmány, Radlinský, Štúr, Pauliny-Tóth chceli ruštinu ako spoločný jazyk Slovanov
  5. Post Bellum SK: Nicholas Winton zomrel pred desiatimi rokmi. Jeho príbeh zostáva inšpiráciou dodnes
  6. Roman Kebísek: Britka objavila hrob Adele Harms, modelky maliara Schieleho
  7. Věra Tepličková: Čím väčšia škola, tým lepšie výsledky...
  8. Radko Mačuha: Auto pre ministerku Šimkovičovú.

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu