NOVÉ MESTO NAD VÁHOM. Dvadsaťdva ocenených nezabudnuteľných postáv novomestského volejbalu privítalo 1. marca 2025 zaplnené hľadisko športovej haly na domácej palubovke počas osláv okrúhlej storočnice športu pod vysokou sieťou potleskom i skandovaním.
Defilé veľkých žijúcich volejbalových osobností všetkých vekových garnitúr jedného z najobľúbenejších športov s dlhoročnou tradíciou v meste na pravom brehu Váhu vyvolalo u starších fanúšikov nádherné spomienky na mladosť a ich športové idoly a mladých priaznivcov previedlo celou volejbalovou históriu v Novom Meste nad Váhom. Nechýbali slzy dojatia v očiach viacerých volejbalistov, šťastné úsmevy či vrúcne objatia po dlhých rokoch od posledného stretnutia.
Hviezdy, ktoré písali volejbalovú históriu
Pútavá veľkoplošná projekcia na stene športovej haly s množstvom archívnych fotografií starých desaťročia zo súkromných archívov hráčov a pod obrovskými fotografiami v svetle reflektorov postupne kráčajúce a moderátorom predstavované športové legendy. Tie písali históriu novomestského volejbalu.
Hráči i hráčky, tréneri i funkcionári, ktorí sa navždy zapísali do pamäti svojich verných fanúšikov. Od štvorice najstarších volejbalistov, ktorí celorepublikovo žiarili ešte v antukovej ére koncom 60 - tych rokov na ihrisku v areáli Poľnohospodárskej školy (79 - ročný Dodo Klimko a osemdesiatnici Beďo Křížka, Edo Raček a Zdeno Barták), cez ďalšiu slávnu generáciu po roku 1980, ktorej sa podarilo získať Slovenský pohár (Stano Minárik, Peter Pastorek, Miro Topolčány) až po hráčov, trénera či prezidenta klubu, ktorí v roku 2007 získali historicky prvý extraligový titul pre Nové Mesto nad Váhom (tréner Peter Kalný, kapitán Martin Minárik, hráči Juro Šujan a Ľuboš Ochodnický, či vtedajší prezident klubu Alexander Koreň).

A k tomu neudržateľný smečiar Igor Macúch s vyše 200 - reprezentačnými štartmi v drese Československa a viacero úspešných žien všetkých generácií (Anna Slávková, Ľudmila Mráziková - Peterková, Lucia Šujanová, či Gabika Ondrášiková) a ďalší ocenení tréneri Marián Štubňa, Miško Horňák, Martin Vido a Mikuláš Jordanov. A, samozrejme, Mesto, ktoré roky volejbal nielen finančne podporuje v zastúpení primátora Františka Mašlonku.
Jeden z prvých volejbalových klubov
Dlhoroční novomestskí volejbaloví fanatici Stano Minárik, Juro Šujan, Martin Jurík i tí z mladšej generácie David Svitač, Michal Šutovský a ďalší pripravili „živý volejbalový film“, ktorý zaplneným tribúnam športovej haly priblížil kompletnú storočnicu športu pod vysokou sieťou. „Jeden z najpopulárnejších kolektívnych športov zapustil korene v Novom Meste nad Váhom už v roku 1925, v čase, keď sa volejbal ešte len začal šíriť do sveta.

Náš volejbalový klub patrí k najstarším na Slovensku. Hlavná história sa začala písať v roku 1945, keď sa klub so svojimi hráčmi predstavil na turnaji v Květnej. Tým bola definitívne potvrdená tradícia volejbalu, ktorý vynikajúco reprezentoval novomestský šport,“ uviedol volejbalový tréner a moderátor podujatia David Svitač. Už vo vestibule športovej haly študovali fanúšikovia desiatky rokov staré archívne čiernobiele fotografie mapujúce volejbalovú históriu. Mnohé im poskytli samotní hráči.
Veľké množstvo archívnych materiálov pochádza od dlhoročného hráča a trénera Považanu Stanislava Minárika, ktorý mapuje novomestskú volejbalovú minulosť i súčasnosť. Stano Minárik koordinoval aj príchod volejbalových legiend zo starších vekových generácií. Na „rodnú palubovku“ dorazili bývalí hráči a hráčky aj z Bratislavy, Žiliny či Prahy, kde v súčasnosti žijú.
Prišli aj hviezdy spred šesťdesiatych rokov
V prvých povojnových rokoch sa okrem mužov činil aj ženský oddiel, v ktorom významnú úlohu zohrávala Mária Bernovská - Fabryová, prvá Slovenka, ktorá sa v roku 1949 zúčastnila ME v drese Československa a získala striebornú medailu. V tomto období pôsobil v mužskom volejbale aj reprezentant Vladimír Bernovský, vynikajúci hráč a neskôr tréner. „Medzi nadšencov v 60 - tych rokoch na strane hráčskej patrili Zdeněk Barták, Jozef Klimko, Bedřich Křižka, bratia Ladislav a Pavol Horňákovci, či Milan Ligo a na strane trénerskej Vladimír Bernovský a Marián Štubňa.
Táto generácia hráčov a trénerov dosiahla mimoriadny úspech v podobe postupu do 1. národnej ligy, čo bola v tej dobe druhá najvyššia súťaž v Československu,“ pokračoval Svitač. Práve štvorica ocenených hráčov z tohto skvelého mužstva, Klimko, Křižka, Raček a Barták, patrila k neprehliadnuteľným ozdobám osláv volejbalovej storočnice. Volejbaloví bombardéri s úctyhodnými šedinami, ktorí spomínali na svoje zlaté volejbalové časy spred vyše šesťdesiatych rokov, keď novomestský Považan absolvoval aj vtedy málo vídané turné po Nemeckej spolkovej republike.