TRENČÍN. Na Mierovom námestí v Trenčíne sa v piatok 7. marca stretlo na protivládnom proteste zhruba dvetisíc ľudí.
Na pódiu okrem vysokoškolského študenta, podnikateľa, stredoškolského pedagóga a aktivistky vystúpili aj členovia strán SaS, Za Ľudí, PS, Hnutia Slovensko a Demokrati.
Vyjadrili snahu spolupracovať a posunúť krajinu iným smerom, ako tým, ktorým ju vedie premiér. Kritické slová zazneli najmä v súvislosti s vyjadreniami Erika Kaliňáka, Ľuboša Blahu a Roberta Kaliňáka.
Nie papalášizmus, ale poctivé vedenie, hovorí aktivistka
Ako prvý z pódia na námestí prehovoril podnikateľ Andy Ábel. Hovoril o svojom sne, v ktorom sú poslanci schopní vzdať sa svojej funkcie i len pre nezaplatenú faktúru za parkovanie či o tom, že jednou z najviac vážených profesií na Slovensku bude učiteľ.
„Po mojich predstavách sa ale budím zo sna. Realitou je pán Danko, ktorý si po úteku z miesta dopravnej nehody doma hrdo pozerá jeho falošný vysokoškolský diplom, pri ktorom sa vynímajú falošné kapitánske výložky. Rešpekt učiteľom v podobe férovej mzdy? Dnes nie, možno zajtra, vraví vláda.“

Abel kritizoval aj podmienky pre podnikateľov. Povedal, že zákony sa menia skôr, ako sa domyslia a na určenie správnej výšky DPH si musia podnikatelia študovať tabuľky. „A čo rešpekt v zahraničí? Vďaka našej vláde sme kolaboranti Ruska, ktorí zradili nášho jediného skutočného spojenca, náš domov, našu Európu. Žiaľ, vedú nás hlúpi ľudia bez sebareflexie a hlúpi ľudia bez charakteru,“ povedal v Trenčíne Abel.
Podľa aktivistky Pavlíny Valovičovej by sa ľudia mali otvorene rozprávať o tom, koho volia a prečo.
„Na politikov sa musíme pozerať zo všetkým strán. Verím, že v každej sú ľudia, ktorí to myslia úprimne a chcú Slovensko posunúť dopredu. Vyskúšajte si to a zavolajte poslancom, napíšte im. Pýtajte sa, čo robia medzi schôdzami a čomu sa venujú. Chodia do inštitúcii a načúvajú im? Mapujú systém? Štát, ministerstvá a parlament by mali byť vzorom profesionality, toto od našich zástupcov požadujme. Veď majú za to dobré platy, nie papalášizmus, ale poctivé vedenie,“ vyzvala Valovičová.
Učiteľ Blahovi: My vieme, čo si zač
Stav slovenského školstva kriticky zhodnotil stredoškolský učiteľ Libor Mokrý z Prievidze. Ten v školstve pracuje pätnásty rok, v škole patrí spomedzi pedagogických zamestnancov medzi najmladších. Tvrdí, že školstvo sa rúca.
„Už čoskoro nebude mať kto učiť. Je to otázka pár rokov, nie desaťročí. Slovenské školstvo sa potáca zo strany na stranu ako opustený opilec vyhnaný z vlastného domu, ktorý je na obtiaž vlastnej rodine – štátu. Debaty o reformách, financovaní, prístupoch, prevratných myšlienkach, pracovných skupinách sú súčasťou našich školských životov na dennej báze. A stále nič. Nič sa nemení,“ zhrnul roky vnímania prístupu štátu ku školstvu.
„Od roku 1993 tu bolo 25 ministrov a ministeriek školstva. Čo tvár, to nápad na vylepšenie, reformu, formulár, hárok, štatistiku. Toto je kontinuálna koncepčná práca? Nie, to je tragikomédia, výsmech,“ myslí si Mokrý. Poukazuje tým aj na veľmi zlé výsledky detí v medzinárodných testovaniach, za čo sa dočkali kritiky školy a učitelia.
Neobišiel ani tému bezpečnosti detí a učiteľov na školách, špeciálne po tragických udalostiach zo začiatku roka z východu Slovenska.
„Chodím po škole a sledujem tváre, očami kontrolujem vrecká. Náhodne komunikujem s deťmi počas prestávky a premýšľam, čo budem robiť, keď k tomu dôjde (k útoku, pozn.r.). Či budem mať vôbec nejakú šancu. Toto je to pozitívne prostredie, kde majú upevňovať vieru mladí ľudia v sebe či v Slovensko? Viete, aký je recept zodpovedných? Kamery na školách a brožúry o taktickom správaní pri útoku. Ako sa obráni učiteľka v rokoch, mierumilovná duša? S kamerou na hlave a manuálom v rukách?“ - pýtal sa zhromaždenia Libor Mokrý.
Učiteľ neobišiel ani viaceré udalosti, ktoré rezonovali v uplynulých dňoch médiami. Jednou z nich bola opätovná návšteva Ľuboša Blahu v Moskve, kde sa okrem iných stretol aj so šéfom ruskej tajnej služby. „Fašisti budúcnosti budú sami seba nazývať antifašistami a týmto posielam pozdrav Ľubošovi Blahovi do Moskvy. My vieme, čo si zač,“ zareagoval Mokrý.
