BZINCE POD JAVORINOU. Geologička Adela Zatovičová zo Bziniec pod Javorinou je s prírodou rodného regiónu doslova zrastená.
Už stará mama ju učila spoznávať liečivé rastliny, láska k predhistorickým dobám z čias druhohôr ju pritiahla do Malých Karpát i na Myjavskú pahorkatinu hľadať skameneliny dávnych živočíchov a napokon aj k vysokoškolskému štúdiu geológie.
Pri otcovi i mame „vyučená“ nadšená hubárka spozná zasa klobúčik, závoj, hlúbik či prsteň na našich hubách. Dlhoročné pozorovanie a čoraz hlbšie mapovanie prírody v katastri Bziniec pod Javorinou a Lubiny ju inšpirovalo k napísaniu skvelej, takmer 150-stranovej, publikácie Sprievodca podjavorinskou prírodou s množstvom dokumentačných fotozáberov.
Zmapovala prírodu
Adela Zatovičová v príťažlivej knižke, ktorú odporúčame všetkým milovníkom prírody a krásnych pohľadov do okolia, popísala detailne živú i neživú prírodu v kraji pod Javorinou od najstarších čias druhohôr až po súčasnosť.

V knižke Sprievodca podjavorinskou prírodou sa prejdete geomorfologickým vývojom Malých i Bielych Karpát od prehistorických dôb, stretnete sa s nálezmi skamenelín z našich kameňolomov či koralových útesov a príjemnou cestou z druhohôr sa dostanete až k prvým obyvateľom okolia Bziniec pod Javorinou i Lubiny a nálezom ich sekeromlatov.
Autorka zaujímavej publikácie vás prevedie chránenými územiami v podjavorinskom kraji, zavítate do prírodnej rezervácie Veľká Javorina, chránených krajinných oblastí Malé i Biele Karpaty, ale aj do lákadiel prírodných pamiatok Cetuna a Záhradská. Jadrom publikácie je podjavorinská flóra a fauna.
Od lesných, skalných, liečivých, orchideovitých, parazitických či močiarnych rastlín a papradí sa dostanete až k rozsiahlej kapitole o živočíchoch v našom regióne.
Obrovskú masu populárnym spôsobom podaného vzdelávacieho textu približuje Adela Zatovičová čitateľovi stovkami autentických fotografií z okolitej prírody, ktoré nafotila počas potuliek prírodou predovšetkým ona, ale aj jej priatelia. A nechýba ani knižný bonus na záver: zaujímavé tipy na výlety prírodou v našom okolí.
Publikácia pre širokú verejnosť i odborníkov
Nadšená autorka Adela Zatovičová zbierala a pripravovala materiál na vznik svojej prvej knižky niekoľko rokov.
„Odmalička rada chodievam do prírody, v ktorej aj fotografujem. Les som už v školských časoch brala ako únik z reality a bolo mi tam dobre. Ani sama som sa do okolitej prírody nebála chodiť. Potom pribudlo vysokoškolské štúdium geológie na Univerzite Komenského v Bratislave. Nakoniec ma nápad bývalej pani triednej učiteľky Šupákovej, že by obec a jej obyvatelia takúto knižku určite privítali, inšpirovala k jej napísaniu,“ začala svoje rozprávanie Adela Zatovičová. Základ pre publikáciu dali tisícky fotografií, ktoré v jej fotoarchíve počas potuliek prírodou roky pribúdali.

V myšlienkach postupne usporadúvala fakty zo štúdia prírodných zaujímavostí v okolí jej bydliska. Knižku začala tvoriť pre všetkých ľudí „čítavým“ spôsobom tak, aby zaujala širokú verejnosť, ale aj odborníkov.
„Už som vedela, kde a čo kedy presne rastie. To som chcela priblížiť aj čitateľom. Keďže ako geologička mám bližšie k neživej prírode, rada som spolupracovala aj s odborníkmi z radov blízkych, ktorí mi pomohli niektorými identifikáciami húb. Študovala som odbornú literatúru počnúc jedovatými hubami až po známy herbár Jaroslavy Bednářovej. Samozrejme, veľkým pomocníkom v dnešnej dobe sú aj rôzne aplikácie na identifikáciu rastlín,“ pokračovala.