TRENČÍN. Trenčiansky Koledomat na Štúrovom námestí v Trenčíne nahradil Poesiomat. Po zatočení kľukou netradične vyzerajúceho prístroja si ľudia môžu vypočuť tvorbu trenčianskych umelcov, ako aj zvuky miestnej prírody.
Milovníci hudby vo výbere nájdu piesne Blázon je kráľ od Chóru vážskych muzikantov, Píšte všetci modrým perom od Bez ladu a skladu či európsku hymnu, ktorou je Óda na radosť. Svoj hlas Poesiomatu prepožičali ľudia z trenčianskeho Divadla Normálka a herec a mím Pavol Seriš.
Prístroj prepísal v Trenčíne rekordy
Trenčiansky Poesiomat vznikol v rámci projektu Európske hlavné mesto kultúry (EHMK) Trenčín 2026. Podľa riaditeľa tímu Trenčín 2026 Jána Sudzinu prístroj s nahrávkami reflektuje všetky myšlienky Európskeho hlavného mesta kultúry.
„Už len to, že funguje na na manuálnu silu, že je to green. Zároveň nám ide o to, aby sme dostali kultúru čo najbližšie k obyvateľom mesta a aby sme projekt robili participatívnym spôsobom, čo je tento prípad. Umelci sa pýtali ľudí, čo by chceli počuť a spravili výber. V tomto prípade ide o zatraktívnenie verejného priestoru udržateľne a tak, aby sme vtiahli ku kultúre aj takých ľudí, ktorí s ňou bežne neprichádzajú do styku,“ vysvetlil.
Poesiomaty pôvodne vznikli v susednom Česku, kde ich do ulíc miest umiestňuje spolok Piána na ulici. Ten založil Ondřej Kobza.
„Pôvodne išlo predovšetkým o jukeboxy na poéziu, no postupom času sa koncept rozrástol do dnešnej podoby, keď sa Poesiomat snaží o zachytenie symboliky miesta – je akýmsi zosilňovačom genia loci,“ vysvetlil s tým, že ten trenčiansky okrem básní ponúka aj rozprávku či zvuky prírody. Náhodný nie je ani tvar prístroja, ktorý niekomu evokuje periskop ponorky, inému zas výduch klimatizácie.

„Je to divná vec, čo je aj zámerom, ale ktokoľvek to vidí prvýkrát, hneď intuitívne pochopí, čo má robiť. Je to dobrá zámienka, aby sa ľudia spýtali – čo nás definuje? A o čom je Trenčín? Sú to dôležité témy,“ vyzdvihol Kobza. Prístroj sa teší obľube najmä v domácej Českej republike, no aj za hranicami, jeden sa nachádza napríklad vo Vietname.
Ako uviedol projektový manažér projektu Poesiomat Martin Šeda, zo zhruba 85 jestvujúcich zariadení je 70 v Česku.
„Podľa poslednej štatistiky Trenčiansky Koledomat zaznamenal 45-tisíc prehraní skladieb za 2,5 mesiaca, čo je najviac prehraní zo všetkých,“ povedal s tým, že úspešnosť pripisuje dobre vybranému umiestneniu v centre mesta, aj zvedavosti, ktorú prístroj v Trenčanoch prebudil. Podľa Kobzu je jeho umiestnenie v Trenčíne pre nich veľmi pozitívne, s potenciálom rozšíriť prístroj do ďalších európskych miest a oživovať v nich verejný priestor.