Už o niekoľko mesiacov pribudne v Trenčíne denný psychiatrický stacionár komunitného typu. Priestor ponúkne ľuďom so závažnejšími duševnými poruchami. O tom, aký prínos prinesie ako pacientom, tak Psychiatrickej klinike Fakultnej nemocnice v Trenčíne, sme sa rozprávali s jej primárom MUDr. BRANISLAVOM MOŤOVSKÝM, PhD.
V rozhovore porozprával viac o znovuobnovení činnosti spánkového laboratória, aj o tom, aké dopady na psychické i fyzické zdravie môže mať práca na nočné zmeny, v ktorej sa Slovensko umiestnilo spomedzi všetkých krajín Európskej únie na prvom mieste.
V areáli nemocnice vyrastá psychosociálne centrum. Čo prinesie?
Novou službou pre občanov bude denný psychiatrický stacionár komunitného typu. Ide o úplne nový typ pracoviska na Slovensku, pričom v západných krajinách je úplne bežný. Skolaudovaný by mal byť na konci leta, pričom personálne sme naň pripravení už dnes. Určený bude ľuďom so závažnejšími duševnými poruchami, ktorí sú síce stabilizovaní, no potrebujú pre seba na mieru ‘ušiť‘ mieru podpory psychoterapie alebo poradenstva. Jeho otvorením sa nám zároveň zvýšia kapacity na dennom psychiatrickom stacionári, ktorý funguje už desaťročia. Tu sa budeme môcť starať o ľudí s duševnými poruchami, ktorí sú vysoko funkční a vrátia sa do svojho zamestnania.

Po prestávke by sa v tomto roku mala obnoviť aj činnosť spánkového laboratória psychiatrickej kliniky. Kedy k tomu príde?
Pokiaľ sa okolnosti a plány budú vyvíjať tak, ako si prajeme, na jeseň 2025 by malo obnoviť svoju činnosť aj psychiatrické spánkové laboratórium. Založené bolo v roku 2016 a malo prestávku z dôvodu materskej dovolenky kolegyne, ktorá sa mu spolu so mnou venuje. Opätovne sa budeme venovať diagnostike a liečbe spánkových porúch. Riešime nie bežných ‘nespavcov‘, tým vie pomôcť obvodný lekár či psychiater alebo psychoterapeut. Venujeme sa ľuďom, ktorých nespavosť je chronická, trvá viac ako rok a ktorí využili všetky dostupné prostriedky, no bez požadovaného výsledku.
V článku sa dočítate:
- akých ľudí najčastejšie trápi spánkové apnoe,
- ako psychiater nazerá na zaspávanie s mobilom v ruke,
- čo odporúča robiť a nerobiť pred spánkom,
- ako vníma dopady dlhoročnej práce na nočné zmeny na organizmus.
Komu je teda určené celonočné videopolysomnografické vyšetrenie v psychiatrickom spánkovom laboratóriu?
Je pre ľudí so závažnou chronickou, dlhodobo trvajúcou (rok a viac rokov, pozn. r.) nespavosťou, kde nepomôže úprava životného štýlu, dlhodobá psychoterapia ani dostatočne dlhá liečba psychofarmakami z rôznych skupín. Psychofarmaká predpisuje ambulantný psychiater, čiže podmienkou je aj dlhodobé navštevovanie psychiatrickej ambulancie. Celonočná videopolysomnografia je pri chronickej závažnej insomnii ako posledná diagnostická možnosť.
Ako prebieha?
Po príjme pacienta prebieha vyšetrenie v samostatnej izbe, v ktorej je sám. Vo vedľajšej miestnosti je spánková laborantka, ktorá pacienta monitoruje. Sleduje sa celkovo 25 parametrov, ako EEG (diagnostická metóda používaná na záznam elektrickej aktivity mozgu, pozn. r.), EMG (vyšetrenie zachytávajúce elektrickú aktivitu svalov, pozn. r.), ale aj dýchanie či saturáciu krvi kyslíkom. Z vyšetrenia zistíme kvalitu spánku pacienta, jeho spánkové štádia – plytký a hlboký non-REM spánok a REM spánok. Pointou je zistiť, či za nespavosťou nie je iná spánková porucha.
O ktoré ide najčastejšie?
U chronických nespavcov býva častým výsledkom ľahšie alebo stredne ťažšie spánkové apnoe, teda porucha dýchania počas spánku, pričom pacient sa kvôli tomu v noci budí. Človek v spánku prestane dýchať a to ho prebudí, súvisí to s nosohltanom. Obvykle to je spojené s chrápaním. Samotné pauzy v dýchaní nie sú bezprostredne nebezpečné. Nebezpečné je neliečené a roky nerozpoznané spánkové apnoe – vedie k chronickým ochoreniam srdca a k náhlym kardiovaskulárnym ochoreniam. Spánkové apnoe je dôležité odhaliť a najmä riešiť, no nie hypnotikami, ktoré stav zhoršia, ale správnou liečbou. Do nej je zapojený somnológ (neurológ, pľúcny lekár, psychiater), teda spánkový špecialista, ktorého odborom záujmu je štádium spánku a spánkových porúch. Druhou najčastejšou poruchou u chronických nespavcov sú periodické pohyby končatín v spánku. Venujeme sa aj parasomniám, napríklad námesačnosti či opakovanej spánkovej paralýze. Parasomnie v detstve sú bežné, ak sa objavia v dospelosti, je vhodné uvažovať aj nad videopolysomnografiou.

Je možné zaškatuľkovať profesie či vek ľudí, u ktorých sa spánkové apnoe či periodické pohyby končatín v spánku vyskytuje najčastejšie?
Prototyp rizikovej osoby pre spánkové apnoe je muž vo veku od 40 do 60 rokov s obezitou. Pri zamestnaní ide často o vodičov kamiónov. Keď hovoríme o periodických pohyboch končatín v spánku, sú to zväčša ľudia vo vyššom veku s polyneuropatiou. Táto porucha obvykle človeka nebudí, no niekedy áno. Môže sa začínať aj v adolescencii, v tom prípade hrá podstatnú rolu genetika. Nespavosť ako taká sa môže týkať ktorejkoľvek profesie, najmä tých s výskytom veľkej miery psychického stresu, zodpovednosti a redukovaným pohybom počas výkonu práce.
Ako nazeráte na sledovanie televízie pred spánkom v porovnaní so zaspávaním s mobilom v ruke? Ako tieto aktivity pôsobia na mozog vo večerných hodinách?