TRENČÍN. Zmeniť starostlivosť o tehotnú a rodiacu ženu je cieľom Centra pôrodnej asistencie, ktoré otvorili na Gynekologicko-pôrodníckej klinike v Trenčíne. Ženy tu môžu rodiť bez prítomnosti lekára, iba s pôrodnou asistentkou. V zahraničí je tento koncept bežný, na Slovensku ide o vôbec prvé centrum svojho druhu. Zmyslom je vrátiť vedenie pôrodov do rúk vzdelaných pôrodných asistentiek.
„Historicky sa na Slovensku, v Čechách, ale i v ďalších krajinách, presunula starostlivosť o tehotnú a rodiacu ženu z domovov do nemocníc a zo starostlivosti, kde väčšinu poskytovali pôrodné asistentky a lekára volali iba v prípade komplikácií, do rúk tímu, kde sa lekár stal automatickou súčasťou starostlivosti pri pôrode aj pri úplne zdravej žene, ktorá rodí v termíne, fyziologicky, bez problémov a komplikácií. Naopak, vo svete túto starostlivosť neprerušovane historicky majú v rukách vzdelané a erudované pôrodné asistentky,“ vysvetľuje Peter Kaščák, primár Gynekologicko-pôrodníckej kliniky vo Fakultnej nemocnici v Trenčíne.
Nikam sa neponáhľajú
Výhodu vidí trenčiansky primár v prístupe k samotnej rodičke. „Lekári sú chvíľu pri rodiacej žene, potom utekajú do ambulancie, do operačnej sály. K žene sa dostanú raz za hodinu, alebo dve a potom sú až pri samotnom rodení dieťaťa. Naopak, pôrodná asistentka má väčšinou čas, je trpezlivá, má empatiu, schopnosť a možnosť byť s tou ženou celú dobu, spoznajú sa, nadviažu vzťah, vytvorí sa príjemná atmosféra, čo v konečnom dôsledku pomáha i samostatnému pôrodu,“ hovorí.
V článku sa ďalej dočítate
- pre koho je vhodný pôrod bez lekára,
- ako prebieha pôrod v centre pôrodnej asistencie,
- v čom je centrum oproti klasickej pôrodnici odlišné,
- čo by malo v centre pre rodičky pribudnúť.
Lekárske vedenie pôrodu má podľa jeho slov svoje opodstatnenie, v pôrodníctve sa vďaka tomu v minulosti dosiahli vynikajúce výsledky. Vyzdvihol najmä zlepšenie zdravia rodiacich žien aj narodených detí.
Lekár je, samozrejme, k dispozícii aj v prípade, že žena rodí iba s asistentkou, podstatou konceptu Centra pôrodnej asistencie však je, aby nemusel byť prítomný pri každom pôrode.
Žena, ktorá chce v centre rodiť, musí spĺňať niekoľko kritérií. Musí byť zdravá, musí ísť o pôrod v termíne, dieťa musí byť otočené hlavičkou. V takom prípade preberá kompletnú starostlivosť počas pôrodu aj po pôrode pôrodná asistentka.

Ale aj v tomto prípade je lekár plne k dispozícii, pretože aj fyziologický pôrod sa môže skomplikovať. „Dostupnosť lekára musí byť okamžitá, ale nemusí byť pri rodiacej žene v sále päť či šesť členov lekárskeho tímu,“ hovorí Kaščák a zdôrazňuje, že pôrod je pre ženu a jej blízkych intímna záležitosť. „My ako zdravotníci musíme ženu bezpečne previesť pôrodom, a to môžu urobiť i pôrodné asistentky. Je to zmyslom ich štúdia a práce. Všetky majú dnes vysokú školu, sú vzdelané a kompetentné viesť pôrod. Nemusia byť iba pomocníčkami lekárov,“ hovorí primár.
Viac ako šesťdesiat detí
Centrum pôrodnej asistencie začalo svoju pilotnú prevádzku vlani na jeseň, narodilo sa v ňom už viac ako šesťdesiat detí. Väčšinu z nich viedli iba pôrodné asistentky. Ako povedal primár Kaščák, spätná väzba je zatiaľ veľmi pozitívna.
Ženy, ktoré predtým odchádzali do zahraničia práve pre možnosť rodiť iba s pôrodnou asistentkou, dnes cestovať nemusia.
„Rodičky nám odchádzali najmä do Čiech, kde je tento koncept už rozvinutý vo veľkej časti pôrodníc. Mali sme ženu, ktorá prvé dve deti rodila v Čechách, tretie prišla porodiť k nám a bola nadšená. Negatívnu spätnú väzbu sme zatiaľ nemali, naopak, dostávame veľmi pekné príbehy spokojných rodičiek,“ povedal Kaščák.
Od centra si na klinike sľubujú i nárast pôrodov.
„V Českej republike majú skúsenosti, že otvorením centra stúpol počet pôrodov v celej pôrodnici a keďže u nás aj v Čechách pomerne významne klesá a bude klesať pôrodnosť, tak veríme, že sa v Trenčíne aj vďaka centru podarí minimálne zastaviť pokles pôrodnosti,“ povedal Peter Kaščák s tým, že sa z pôrodnice, ktorá mala nedávno 2,5-tisíc pôrodov, dostali na číslo 1600.
Na Slovensku ide o prvé Centrum pôrodnej asistencie, naopak, v Českej republike majú s týmto konceptom už svoje skúsenosti.
„V Českej republike už existuje mnoho takýchto centier, všetky v priestoroch samotnej pôrodnice, ako je to v Trenčíne. My v Ostrave momentálne pracujeme na projekte stavby centra v samostatnej budove. Pokiaľ sa to podarí, bude to prvé centrum v takejto podobe nielen v Čechách, ale aj v okolitých krajinách,“ povedal Ondřej Šimetka, prednosta Gynekologicko-pôrodníckej kliniky vo Fakultnej nemocnici v Ostrave a zároveň senátor parlamentu Českej republiky.
Dôvera pomáha pri pôrode
Práca pôrodnej asistentky sa často nezačína až pri pôrode, ale ženu môže viesť už počas tehotenstva. Ako vysvetlila Adriana Pelechová, vedúca pôrodná asistentka, ide najmä o vzťah medzi asistentkou a rodiacou ženou.
„Celú starostlivosť o ženu preberá pôrodná asistentka, ktorá sa o ňu stará nielen v priestoroch centra, ale môže ju viesť už počas tehotenstva, stretáva sa s ňou, konzultujú problémy, komunikujú spolu a vytvoria si medzi sebou vzťah, v ktorom si dôverujú,“ hovorí Pelechová s tým, že asistentka sa žene venuje nielen počas pôrodu, ale stará sa o ňu aj po pôrode až do doby, kým ju neodvedie spolu s bábätkom na oddelenie šestonedelia v pôrodnici.

Od nového konceptu si sľubuje okrem iného i to, že sa povolaniu pôrodnej asistentky navráti vážnosť, aké malo v minulosti.
„Chcela by som, aby boli pôrodné asistentky na svoje povolanie hrdé, ako je to napríklad v Českej republike. Predsa len aj v minulosti pôrodná babica na dedine vždy niečo znamenala,“ dodáva.
Vymenili klasické lôžko za gauč
Na Centrum pôrodnej asistencie v Trenčíne vyhradili miestnosti v priestoroch pôrodnice. Zariadili ich tak, aby prostredie ženám čo najviac pripomínalo domov.
„Snažili sme sa vytvoriť útulné prostredie, v ktorom sa ženy budú cítiť príjemne. Vieme, že jedným zo stresových faktorov pre pôrod je svetlo, preto sme sem v prvom rade dali zatemňovacie závesy a pridali svetielka, ktoré vytvárajú intímnu atmosféru,“ vysvetľuje pôrodná asistentka Veronika Godálová, jedna zo zakladateliek centra v Trenčíne.
Najväčším rozdielom oproti pôrodným sálam je absencia klasického pôrodného lôžka ako ho poznáme. Nahradil ho pôrodný gauč.

„Slúži na to, aby sa žena pri pôrode mohla lepšie polohovať, aby mohla viac využívať vertikálne polohy, pretože vieme, že gravitácia je pre pôrod dieťatka veľmi dôležitá, že nám pomáha. Existujú výskumy, že klasická poloha, na akú sme zvyknutí, nie je úplne vhodná, pretože v polohe na chrbte, musí žena dieťa vytlačiť proti gravitácii,“ vysvetlila Godálová s tým, že väčšinou využívajú pôrod na kolenách, ktorý je aj vo vedeckej literatúre uznávaný ako najvhodnejšia poloha.
Okrem samotného pôrodu gauč podľa jej slov využívajú aj po narodení dieťatka na bonding.
V budúcnosti by chceli mať v centre aj pôrodnú vaňu. „V zahraničí sa ako jedna z efektívnych foriem tlmenia bolesti často využíva voda. Chceli by sme preto, aby nám do druhej miestnosti pribudla pôrodná vaňa alebo pôrodný bazénik, zatiaľ na prvú dobu pôrodnú, aby si ženy vedeli uľaviť od bolesti, časom aj na samotný pôrod do vody,“ dodáva Godálová.