PODOLIE. Aj v takmer dvojtisícovej obci Podolie v okrese Nové Mesto nad Váhom sa dnes pridajú k občianskym zhromaždeniam pri príležitosti siedmeho výročia vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej. Počas podujatia prečítajú organizátori list od otca Jána Kuciaka a mamy Martiny Kušnírovej, zhrnú tu aj príklady, ako sa ľudí v obci negatívne dotýka súčasná politická situácia, zaspievajú hymnu, zapália aj sviečky.
Zhromaždením sa pripájajú k podujatiam po celom Slovensku, ktoré koordinuje Za Slušné Slovensko a iniciatíva Mier Ukrajine. Podľa hovorkyne iniciatívy Mier Ukrajine je zapájanie sa menších samospráv do zhromaždení obdivuhodné a dôležité. Najmä s dôrazom straty anonymity účastníkov, čo je pri protestoch so stovkami až tisíckami ľudí bežné.
Zhromaždenie organizujú bežní ľudia, nie politici
Piatkové zhromaždenie nebude v Podolí za posledné roky prvé, už v roku 2018 tu zorganizovali protest po vražde Jána a Martiny. Ako povedala organizátorka zhromaždenia Mirka Gúčiková, atmosféra bola pred siedmymi rokmi ťaživá, preto ľudia chceli vyjadriť svoj postoj a smútok z vraždy dvoch mladých ľudí vo svojej komunite.
„Už vtedy sme si povedali, že to chceme v komornej atmosfére, nechceli sme ísť kvôli deťom do davu a chceli sme zdieľať myšlienky s niekým blízkym v malej komunite,“ zaspomínala si s tým, že tento rok po výzve občianskej iniciatívy Za Slušné Slovensko sa rozhodli pridať k zhruba 60 mestám a obciam. „Nielenže riešime vnútropolitickú situáciu, ale máme aj obavy o naše smerovanie v medzinárodnom ukotvení a cíti to veľa ľudí. Preto je čas, aby sa Podolie dostalo opäť na mapu zapojených obcí,“ zdôraznila Mirka Gúčiková.

Na proteste, ktorý sa uskutoční pred miestnym kultúrnym domom a potrvá zhruba 30 minút, nevystúpi žiaden politik, ale bežní ľudia. Aj tým chcú demonštrovať, že občianske zhromaždenie a protest robia občania zdola, nie aktívni politici.
„Navyše, na rozdiel od veľkých davov v mestách, sa pri malých protestoch sa stráca anonymita pri ľuďoch. Myslím, že organizovanie zhromaždení v menších mestách či obciach ukazuje veľkú silu ľudí, ktorí prídu. Je za tým odhodlanie ukázať, že im na niečom záleží a nemajú dôvod sa so svojim názorom niekde skrývať,“ skonštatovala.
Odhodlanie zorganizovať občianske zhromaždenie vyzdvihla aj hovorkyňa iniciatívy Mier Ukrajine Katarína Cibíková.
„Veľmi oceňujeme, že ľudia v malých mestách a obciach nachádzajú odvahu a chodia. Že so svojou tvárou prichádzajú na námestia, a to aj napriek tomu, že tam dochádza k osobným útokom a zazeraniam. Ako pre nás, tak pre celú spoločnosť je dôležité, aby sa ozývali ľudia zo všetkých kútov Slovenska, aj obcí, pretože veľakrát je volebná základňa vládnej garnitúry práve tam.“
Cibíková: Fico si vybral Moskvu, Slováci Európu
Katarína Cibíková zároveň upozornila, že zhromaždenia sú dôkazom, že ľudia sa neboja vládneho zastrašovania pučom. Vyjadriť svoj slobodný názor je podľa nej ešte dôležitejšie v čase, keď si pripomíname siedme výročie vraždy investigatívneho novinára a jeho snúbenice.
„Po vražde ľudia žiadali odstúpenie Fica a ten istý Fico, ktorý odstúpil je znova pri moci a je ňou ešte viac opitý. S ním sú tam tí istí ľudia, ktorí položili milión v hotovosti na stôl a tí sú ešte nebezpečnejší. Vidíme, že sú to vyhrážky nielen novinárom, ale aj občianskej spoločnosti. A práve geopolitické orientovanie, jeho praktiky a formy pripomínajú Rusko a Putina, ktorého on tak rád obdivuje,“ zhrnula hovorkyňa iniciatívy Mier Ukrajine a dodala, že po vražde po siedmych rokov nesmieme dovoliť, aby sa situácia zopakovala.
„Fico si vybral síce Putina a Moskvu, no Slováci si vybrali Európu,“ skonštatovala Cibíková a jedným dychom dodala, že stretávanie ľudí na námestiach môže písať novú históriu. V Podolí ako jednej z najmenších obcí, ktorá sa do protestov zapája, postupne od 17.00 hod. prečítajú list od otca Jána Kuciaka a mamy Martiny Kušnírovej, vyhlásenie občianskej spoločnosti od Občianskej platformy za demokracie. Zhrnú tu aj konkrétne prípady, ako sa ľudí v obci dotýka súčasná situácia.

„Sme v Trenčianskom kraji a tiež sa nás dotýkajú témy ako zdravotníctvo či bezpečnosť detí na školách, zároveň nás všetkých ovplyvňuje konsolidácia. Všetkých sa nás dotýka, ako vláda úraduje a všetci nejako bojujeme s rozdelenými rodinami a konšpiráciami. Zároveň s tým, že vláda s týmito hrozbami nebojuje a nerieši ich. Treba povedať, že my, bežní ľudia, nie sme momentálne vládna či premiérska téma,“ doplnila Gúčiková s tým, že na záver zhromaždenia zaspievajú účastníci štátnu hymnu a počas zhromaždenia zapália sviečky na spomienku na Jána a Martinu.