TRENČÍN. Šesťmesačná ostrá prevádzka ambulancie rýchlej lekárskej pomoci v stretávacom režime rendez-vous (RV) v Trenčíne potvrdila opodstatnenosť jej zriadenia a je jednoznačný prínos pre pacienta.
Vyplýva to z dát, ktoré záchranári za posledný polrok zozbierali. Navýšilo sa aj percento prežitia slovenských pacientov v teréne nad európsky priemer.
Tento systém na Slovensku momentálne zaviedli len v troch mestách, vrátane Trenčína, v budúcnosti má však počet týchto posádok porásť až na pätnásť.
Posádka tohto systému je zložená z dvoch vozidiel, ktoré sa stretnú pri pacientovi v kritickom stave. V jednom vozidle sú záchranári, v tom druhom, ktoré zároveň slúži ako pojazdná ambulancia, je lekár.
Inšpiráciu priniesli zo zahraničia
Posádka RV v Trenčíne funguje v ostrom režime viac ako polroka, jej prevádzku spustili 1. augusta 2024.
V článku sa okrem iného dočítate
- Ako funguje RV systém,
- v ktorých smeroch zefektívnil pomoc pacientom,
- koľko nových RV posádok plánujú zaviesť,
- ako je vybavené vozidlo, ktoré táto posádka využíva.
„Zozbierané dáta nám potvrdzujú to, prečo sme do tohto projektu vstúpili. Potvrdzujú, že RV systém je jednoznačným prínosom pre pacienta,“ povedal Jakub Hamšík, vedúci lekár Rýchlej lekárskej pomoci (RLP) Trenčín.
Hlavným prínosom je to, že posádka RV je pri pacientovi skôr. Podľa zozbieraných dát je rýchlejšia až o štyri minúty, ako bežná záchranárska posádka.
„Je dynamickejšia, skôr k dispozícii pre pacienta a na mieste je rýchlejšie,“ podotkol.
Ďalším prínosom je i to, že lekár, ktorý je súčasťou posádky môže byť využitý flexibilnejšie.
„Len v osemnástich percentách prípadov lekár sprevádza pacienta do nemocnice. V ostatných je buď ošetrený na adrese, alebo ho sprevádza len posádka. Tým pádom je lekár k dispozícii pre ďalšieho pacienta,“ vysvetlil Hamšík.