TRENČÍN. V átriu pod Mestskou vežou v centre Trenčína sme v priebehu mesiaca už dvakrát našli odhodené injekčné striekačky. Nachádzali sa pri smetných nádobách, pričom od vyťaženého chodníka smerom do lesoparku Brezina boli vzdialené len centimetre. Od detských šmýkačiek niekoľko metrov.
Aj keď potenciálne riziko prenesenia chorôb či vírusov pri kontakte s ihlou striekačky je len veľmi nízke, odborník odporúča nálezcom kontaktovať mestskú políciu. Podľa radnice kontrolujú mestskí policajti verejný poriadok v tejto lokalite počas dňa i noci, pričom za posledné obdobie tu podobné podnety neevidujú. Na základe nášho podnetu však budú kontroly robiť častejšie.

Priestor kontrolujú mestskí aj štátni policajti
V minulosti bolo átrium miestom, kde sa v slabo osvetlenom priestore stretávali po večeroch mladí ľudia, no aj neprispôsobiví občania. Veľká zmena prišla po rozsiahlej revitalizácii, ktorú dokončili v závere roku 2020. Trenčiansky primátor Richard Rybníček vtedy zdôraznil dôležitosť chrániť si vynovené átrium všetkými možnými prostriedkami.
„Celý tento priestor budeme veľmi tvrdo monitorovať a nebudeme sa s nikým hrať. Budeme si ho chrániť a nedovolíme, aby nám ho ktokoľvek ničil. Budeme tam často posielať políciu, chcem, aby sme tam nasadili kamery, aby sme mali toto miesto absolútne pod kontrolou,“ povedal v novembri 2020.

Átrium oficiálne sprístupnili na jar 2021, okrem vizuálnych zmien priniesla investícia za vyše trištvrte milióna eur do priestoru aj možnosti na viaceré zmysluplné aktivity, kultúrne podujatia, relax a hry. Podľa samosprávy priestor v súčasnosti nepretržite monitoruje kamerový systém mestskej polície.
„Mestskí policajti tu navyše v denných aj nočných hodinách pravidelne kontrolujú verejný poriadok formou peších hliadok. Za posledné obdobie neevidujú žiadne podnety týkajúce sa odhodených striekačiek, ani sami nezaznamenali v tomto priestore drogovo závislé osoby,“ uviedla hovorkyňa mesta Trenčín Erika Ságová s tým, že na základe novinárskeho podnetu tam budú robiť kontroly častejšie.
V átriu hliadkujú podľa hovorkyne Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Trenčíne Petry Klenkovej aj štátni policajti. Tí v prípade potreby asistujú mestským policajtom.
„Mestská polícia v Trenčíne danú lokalitu monitoruje kamerovým systémom a hliadky tam bývajú volané aj na ich podnet v prípade protiprávneho konania. V prípade odhodenia použitej striekačky je tento skutok posudzovaný v zmysle zákona ako priestupok proti verejnému poriadku,“ ozrejmila.

Riziko nákazy pri kontakte s ihlou je, aj keď veľmi nízke
Obyvatelia Trenčína vnímajú átrium po revitalizácii ako bezpečné a príjemné miesto. Injekčné striekačky na zemi však celkový dojem kazia.
„Tento priestor by som chcela veľmi vnímať ako oddychový priestor pre deti a rodiny s deťmi, čo si myslím, že sa v letných mesiacoch aj darí. To, že sa tu stretávajú ľudia s takýmito potrebami, ma prekvapilo. Myslela som si, že to sa už skončilo,“ skonštatovala Jana.
Zuzana nález vníma negatívne najmä preto, že v priestore sa často hrajú deti.
„Chodievam tadiaľto minimálne, priestor je pekný, no striekačky by tu byť nemali,“ povedala Trenčianka. Podľa Milana mohlo ísť o ojedinelý nález, ktorý by sa však nemal prehliadať. „Ak sa bavíme o tom, že sa tu pohybuje narkoman či narkomani, treba to riešiť, rovnako ako kdekoľvek inde v meste. Ale myslím si, že je to asi ojedinelý prípad a netreba podliehať nejakej panike, skôr preventívne zasiahnuť.“
Práci s drogovo závislými sa už niekoľko rokov venuje v Nitrianskom, Trnavskom a Banskobystrickom kraji Združenie STORM. Podľa jeho zástupcu Pavla Ščasného predstavujú injekčné striekačky riziko. Môžu byť totiž zdrojom nákazy rôznymi chorobami, ktoré sa prenášajú krvou.
„Môže tam prísť k poraneniu – pichnutiu o danú ihlu. Takýmto spôsobom sa môže preniesť napríklad žltačka a vo veľmi ojedinelých prípadoch aj HIV. Takéto prenosy sú však veľmi ojedinelé,“ vysvetlil.