RASTISLAV KALNOVIČ , rodák z Bánoviec nad Bebravou, je jedným zo zakladateľov občianskeho združenia Mier Ukrajine, ktoré v posledných týždňoch organizuje bratislavské protesty v rámci zhromaždení Slovensko je Európa.
Okrem toho, že sa podieľa na ich organizovaní, pravidelne stojí na pódiu pred protestujúcimi v hlavnom meste ako moderátor.
„Rôzni konšpirátori už boli natáčať na adrese nášho občianskeho združenia a hľadali či tam máme nejaký zvonček. Ako som vravel, nie je to príjemné, ale na druhej strane nemáme čo skrývať. Asi preto sme i takí pokojní,“ povedal na margo toho, či sa organizátori najväčších protestov od roku 2018 neboja o svoju bezpečnosť.

V rozhovore priblížil ich financovanie, ako reagujú na rôzne obvinenia na ich adresu zo strany vládnej koalície, prečo je dôležité uchovávať počas protestov pokoj, ale i to, prečo došlo k nesprávnemu zrátaniu počtu protestujúcich na poslednom zhromaždení a či sú na nich vítaní i voliči terajšej vlády.
V rozhovore sa okrem iného dočítate
- Ako došlo k chybe pri spočítavaná protestujúcich na poslednom zhromaždení,
- ako reagujú na hoaxy a dezinformácie, ktoré znejú na ich adresu,
- či sa organizátori protestov neboja o svoju bezpečnosť,
- podľa akých kritérií vyberajú rečníkov.
Na sociálnych sieťach sa častokrát stretávame s komentármi, v ktorých sa ľudia pýtajú na to, kto tieto protesty financuje.
Ľudia. Na tieto protesty robíme verejnú zbierku. Protest v Bratislave stojí dosť veľa peňazí, keď sa pozrieme na vybavenie, pódium, livestream a zabezpečenie bezpečnosti. Vedieme verejnú zbierku na Doniu, kde je v tejto chvíli vyzbieraných už okolo 140-tisíc eur. Platia nás teda bežní ľudia, ktorým sa touto cestou chceme i poďakovať. Dohromady je tam už takmer 5-tisíc darcov.
Koľko ľudí tvorí organizačný tím?
V najužšom tíme nás je približne sedem. To sú zároveň i členovia OZ Mier Ukrajine. Veľmi veľa ďalších ľudí pomáha priamo na proteste. Tam sa blížime až k číslu 100 ľudí, časť z toho sú dobrovoľníci, ktorí veria tomu, že treba bojovať za proeurópske Slovensko. My ako občianske združenie sme vznikli vo februári 2022, začiatkom totálnej vojny Ruska proti Ukrajine. Poznali sme sa však i predtým.
Čo bol z vašej strany prvotný impulz k tomu, aby ste zorganizovali tieto protesty?
Naše občianske združenie robilo kvantum menších, alebo väčších podujatí, protestov a zbierok. Keď sme pred Vianocami videli v médiách, že Robert Fico cestuje neohlásene do Moskvy a má sa tam stretnúť s Vladimírom Putinom, tak sme 23. decembra zvolali protest na ktorý okolo obeda prišlo približne 3000 ľudí. Pritom sme to ohlásili iba deň dopredu.
Dávalo by nám to zmysel, keby tam prišlo iba desať ľudí. Príjemne nás prekvapilo, koľko ľudí na to reagovalo. Nesúhlasia s tým, že nás náš premiér ťahá do Ruska, stretáva sa v Moskve s človekom, na ktorého je vydaný medzinárodný zatykač. Rozhodli sme sa teda, že po novom roku budeme v týchto protestoch pokračovať.
Súbežne s nami s tým začali i aktivisti z Banskej Bystrice, potom sa pridali i ďalšie a ďalšie mestá. Teraz v piatok to bude viac ako 50 miest.
Následne sa protesty rozrástli do takých rozmerov, že niektorí ľudia vravia, že také veľké protesty tu neboli od roku 1989. Ako vnímate to, že sa to rozrástlo do takejto podoby?
Netrúfam si zhodnotiť, či ide o najväčší protest od roku 1989, ale určite je najväčší od roku 2018, kedy prebiehali protesty po zavraždení Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej.
Sme vďační za to, že ľudia na túto tému tak silno reagujú a nie je im to ľahostajné. Motivuje nás to, je to však i obrovská zodpovednosť, či už z pohľadu bezpečnosti protestujúcich, ale aj v tom smere, čo zaznie z pódia a aký odkaz vyšleme.
Mnohí komentujúci na sociálnych sieťach častokrát v komentároch kladú otázku na adresu rečníkov ktorá znie „koľko vám zaplatili za to aby ste tam boli?“. Sú rečníci honorovaní?
Účastníci ani rečníci nie sú platení. Niektorí sa nám hlásia i sami. Ďalších oslovujeme my a vyberáme ich podľa toho, aké témy chceme komunikovať na tom danom proteste.