Lekárom v trenčianskej pôrodnici sa podaril významný úspech. Žena, ktorá za posledných desať rokov zažila viacero neúspešných tehotenstiev, napokon porodila vytúžené dieťa.
Dopomohol jej k tomu operačný zákrok, ktorý nesie názov laparoskopická serkláž a statíny. Podľa informácií Fakultnej nemocnice v Trenčíne je táto pacientka prvou ženou kompletne liečenou i rodiacou na Slovensku, ktorá po mnohonásobných stratách za pomoci tejto liečby donosila a porodila dieťatko v termíne.

O liečbe v rozhovore bližšie porozprával primár gynekológie trenčianskej nemocnice, Peter Kaščák.
Na sociálnej sieti trenčianskej pôrodnice sa v súvislosti s použitím laparoskopickej serkláže uvádzalo, že ide o zázrak. Môžeme to naozaj nazývať zázrakom?
Samotná serkláž zázrak samozrejme nie je. K zázraku však prispela. V prvom rade je každé narodenie dieťaťa zázrak. Stále to tak vnímam napriek tomu, že pôrodníka robím viac ako 30 rokov. Samozrejme je ešte väčší zázrak, keď sa to podarí žene, ktorá nemohla dlhé roky otehotnieť, alebo žene, ktorá opakovane potratila, či už na začiatku tehotnosti, alebo vo vyšších štádiách tehotnosti.
Žien, ktoré opakovane potratia v prvom trimestri, čo je prvých 12 týždňov, je relatívne veľa. Je však i skupina žien, ktoré nie sú schopné donosiť plod a potratia po 12tom týždni. Vždy existovali rôzne formy pomoci, tie však boli často limitované a tehotenstvá opakovane končili neúspechmi. Rovnaký bol i tento spomínaný prípad.
Aká bola v tomto prípade príčina opakovaného neúspechu?
Jedna z príčin, prečo k tomuto všeobecne dochádza je takzvaná nedostatočnosť krčka maternice. Keď krček maternice nie je schopný udržať narastajúcu hmotnosť plodu, plodového obalu a plodovej vody, tak sa môže predčasne otvárať. Krček maternice je totiž štruktúra, ktorá sa otvára pri pôrode, počas tehotnosti však musí zostať zatvorený a musí udržať tehotnosť.
Keď sa začne otvárať skôr, čo sa občas deje, tak môže dôjsť k takzvanému neskorému potratu, alebo extrémne predčasnému pôrodu. To sú situácie, kedy sa dá pomôcť takzvanou serklážou. Ide o zašitie krčka maternice, aby sme mechanicky zabránili jej otvoreniu. Primárne sa serkláž robí v tehotnosti vaginálne, teda cez pošvu. Niekedy ani to nestačí a k potratu dôjde i tak. Odtečie napríklad plodová voda a vtedy je tehotnosť už nezachrániteľná.
Čo sa deje v prípade, že nepomôže ani serkláž?
Ak serkláž opakovane zlyhá, prípadne zlyhá raz a tehotenských strát je viac, tak je ďalšia možnosť chirurgickej pomoci. Ide o spomínanú laparoskopickú serkláž, vykonanú mimo tehotnosti. Vtedy sa na krček dá páska, aby bol pevnejší pri nadchádzajúcej tehotnosti.
Táto páska je však permanentná. Ženy teda musia rodiť len cisárskym rezom, pretože ide o pomerne pevný materiál, ktorý by nepovolil. V súčasnosti je ďalším smerom histologické vyšetrenie placenty potratených plodov. Zisťuje sa z nich, ako nesprávny vývoj placenty vedie až k neschopnosti donosiť plod.
Niektoré veci poznáme už dlhšie, týmto ženám napríklad podávame v gravidite anopyrin alebo heparín. Liečbou sa zlepší jej prekrvenie a vývoj. Niekedy ani to nestačí a inou sľubnou skupinou liekov sú takzvané statíny. Ukazuje sa, že pri niektorých typoch histologického výsledku vyšetrenia placenty môžu byť liekom prvej voľby, ktorý môže v ďalšej tehotnosti dopomôcť k vývoju kvalitnejšej placenty, ktorá zásadné zvýši šancu na donosenie zdravého plodu. Primárne sú to lieky na znižovanie hladín cholesterolu.
Sú tieto zákroky ojedinelé?