TRENČÍN. Objekt Verejnej knižnice Michala Rešetku (VKMR) na Hasičskej ulici v Trenčíne čaká komplexná rekonštrukcia za zhruba deväť miliónov eur. Rok trvajúce práce by mali odštartovať už v apríli, po ich ukončení bude budova v pamiatkovej zóne mesta obnovená zvonku i zvnútra. Objekt bude po novom bezbariérový, kompletne zmodernizujú celý interiér, na pozemku knižnice dokonca pribudne prístavba.
Podľa zriaďovateľa, ktorým je Trenčiansky samosprávny kraj, sa knižnica v rámci projektu Európske hlavné mesto kultúry (EHMK) Trenčín 2026 premení na reprezentatívny, zážitkový a moderný priestor s novým programom a aktivitami.
V čase rekonštrukčných prác budú všetky oddelenia z budovy dočasne presťahované a verejnosti prístupné na náhradnej adrese v priestoroch Zlatej Fatimy.
Otvorená a moderná knižnica
Pre zhruba 130-ročnú budovu bude rekonštrukcia naozaj zásadnou. Okrem obvodových konštrukcií pôvodného objektu bude všetko nové.
„Bude svetlejšia a otvorenejšia, a to vďaka tomu, že sme si vnútornú dispozíciu mohli od začiatku prispôsobovať a komunikovať naše požiadavky so spoločnosťou, ktorá má na starosti interiérový dizajn. Výsledkom spolupráce bude krásna knižnica nielen zvonku, ale aj zvnútra,“ opísal riaditeľ VKMR Peter Martinák.
Budovu bude rozdelená štyrmi podlažiami, z ktorých tri budú k dispozícii pre verejnosť. Prvé nadzemné podlažie dostalo pomenovanie Oáza zážitkov, druhé Oáza zvedavosti, tretie Oáza vedomostí a na štvrtom bude sídliť administratíva. Koncept tematických pomenovaní podlaží podľa riaditeľa vychádza z kontextu regionálnej identity knižnice a jej polohy v historickom centre mesta.

„Voda z neďalekej studne na Trenčianskom hrade a priľahlého koryta Váhu symbolicky vyviera v prostredí knižnice, kde návštevníkom poskytuje priestor na načerpanie fyzických i duševných síl,“ opísal.
Obnova priestorov zároveň prinesie aj ďalšiu zmenu, ktorá pomôže čitateľom.
„Tým, že máme krajskú knižnicu roztrúsenú vo viacerých objektoch, tak sme sa rozhodli sústrediť tieto všetky jej funkcionality pod jednu strechu. Bude tam detské oddelenie, bude tam oddelenie náučnej literatúry, beletrie,“ priblížila Gabriela Porubčanová, projektová manažérka Trenčianskeho samosprávneho kraja pre investície EHMK.
Veľkým pozitívom pre návštevníkov aj zamestnancov bude výťah, ktorý v budove doteraz absentoval, čo sťažovalo prístup mamičkám s kočíkmi a seniorom.
„V novozrekonštruovanej budove bude bezbariérový prístup z Palackého ulice. Budú tak mať k nám vstup nielen imobilní občania, ale aj rodičia s kočíkmi, čo bolo doteraz veľmi komplikované,“ povedala Sylvia Fabová, vedúca oddelenia knižnično-informačných služieb VKMR s tým, že presťahovaná bude aj spoločenská miestnosť.

„Pre ľudí, ktorí k nám boli zvyknutí chodiť na aktivity alebo podujatia, máme pripravený úplne iný formát, ktorý bude voľné prístupný. Bude tam možnosť vypočuť si hudbu, budú sa môcť obslúžiť kávou alebo len tak si posedieť. A to aj bez registrácie,“ vysvetlila Fabová.
„Tým, že priestor bude fungovať cez deň formou čitárne, bude spojený so spomínaným hudobným oddelením a kávovým kútikom. Bude to súčasť veľkého komunitného centra na prízemí, kde keď človek vojde, bude mať pocit, že tam nie sú bariéry. Spoločenská miestnosť bude príkladom, že knižnica nebude uzavretá, ale otvorená,“ doplnil riaditeľ knižnice Peter Martinák. Všetky ďalšie oddelenia, ktoré čitatelia navštevovali posledné desaťročia, sa vrátia po rekonštrukcii späť do objektu.

Nové technológie i nové radenie kníh
S vynovenou budovou prídu na rad aj nové knihovnícke technológie, ako aj radenie fondu. Podľa Sylvie Fabovej budú priestory návštevnícky prívetivejšie, čomu dopomôže aj nový koncept uloženia kníh a ich prezentácie. Zaplnené regály naskladané vedľa seba cez celú miestnosť nečakajte.
„Skúsenosti zo sveta alebo severských knižníc sú také, že knižničný fond neponúka ľuďom hneď všetky knihy, ale skôr len tie vybrané, ktorých úlohou je zaujať čitateľa. Samozrejme, pokiaľ má čitateľ záujem o niečo konkrétne, čo v polici nenájde, vyhľadá sa to v depozite,“ vysvetlila.