BÁNOVCE NAD BEBRAVOU. Mal iba štrnásť rokov, keď sa začal venovať blogom na internete. Tomáš Kyselica sa prakticky okamžite stal súčasťou mediálneho tímu Dukly Trenčín. Neskôr cez Tlačovú agentúru Slovenskej republiky prešiel v roku 2017 do denníka Šport, kde bol redaktorom hokejového oddelenia.
Od roku 2019 pracuje na Slovenskom zväze ľadového hokeja na pozícii media content specialist. V preklade to znamená, že sa stará o mediálne záležitosti a obsah na sociálnych sieťach hokejového zväzu.

A práve od roku 2019 je pevnou súčasťou realizačného tímu slovenskej reprezentácie do 20 rokov, ktorá na prelome rokov bojuje na svetovom šampionáte.
Už viacero rokov zažívate neštandardné Vianočné sviatky mimo domova s hokejovou reprezentáciou do 20 rokov. Ako ste sa s týmto faktom zžili?
Keď som na zväz nastupoval, automaticky mi spomínaná funkcia prischla. Dobre som preto vedel, čo ma každoročne čaká. Doma sme si s manželkou povedali, že Vianoce budú u nás troška iné. Od roku 2019 som bol počas sviatkov doma dvakrát, raz som mal koronu a druhý raz sme čakali narodenie dcérky. Zvykli sme si Vianoce urobiť o niečo skôr ešte pred odchodom na šampionát a dodržať tradície.
Svoju pozíciu beriem profesionálne. Patrí k mojej práci, hoci z rodinného hľadiska ide o náročnejšiu situáciu. Máme ešte maličké deti, ktoré sviatky nevnímajú intenzívne. Uvidíme, čo prinesú nasledujúce roky.
A čo mladí reprezentanti. Im nevadí, že sviatky strávia na šampionáte mimo rodín a pohodlia domova?
Pre nich ide o obrovskú prestíž. Hrať na majstrovstvách sveta je snom každého z nich. Pre ich kariéry môže mať šampionát zásadný vplyv. Sedemnásťroční mladíci zažívajú draftovú sezónu. Takmer neustále sa hrajú majstrovstvá sveta v Amerike. Na zápasoch je prítomných množstvo skautov klubov z NHL. Môžu sa pred nimi ukázať.

V neposlednom rade chlapci nemajú ešte založené rodiny. Niektorí sú prakticky prvý raz v živote odlúčení od najbližších. Tí im chýbajú, ale určite nechýba správne športové nastavenie.
Šampionát počas Vianoc má svoj cveng už aj na Slovensku. Športovo naladení Slováci nečakajú v televízii na rozprávky, ale kedy bude hokejový prenos.
Podstupujú hráči pod vašim vedením aj mediálne tréningy?
Ide o jednu zo súčastí našej práce. Niektorí chlapci majú iba 16 či 17 rokov. A možno hrajú v extraligových kluboch, ale do kontaktu so zahraničnými médiami neprichádzajú. Preveríme si ich úroveň angličtiny. Ak je to potrebné, robíme im sprostredkovateľa v komunikácií so zahraničným novinárom.
Pripravujeme všetkých na to, čo ich čaká. Náročnosť rozhovorov v zahraničí je vyššia. Snažíme sa s nimi prebrať pálčivejšie témy ako i otázky, ktoré môžu prísť na pretras.
Rovnako sa zaoberáme ich správaním na sociálnych sieťach. Niektorí si možno ani neuvedomujú, ako si môžu prihoršiť. Spomínam si na prípad hráča, ktorý kedysi dávno z roztopaše rozbil televízor a toto video skončilo na sociálnej sieti. Ťažko sa to potom obhajuje a negatívna nálepka ide s hráčom ďalej.
Hráči ako Dvorský alebo Štrbák ma počúvali už štvrtý raz, keďže hrali na štvrtom šampionáte za sebou. Dúfam, že si z toho zobrali čo najviac pozitívneho.
Aj toto sa v článku dočítate
- Či vníma rozdiel v profesionalizme hráčov, ktorí hrajú v Európe a Severnej Amerike,
- je na Dvorskom cítiť, že stojí na hranici účasti v NHL,
- bol cítiť tlak v otázke zisku medaily,
- ako vnímal Maxim Štrbák agresívnu kritiku na jeho adresu?
Ste na hráčov aj prísny a dokážete ich okríknuť?
V otázke prísneho prístupu musí byť človek veľmi opatrný. Hovoríme o chlapcoch medzi 17 až 19 rokom života. V mojom prípade idem skôr pozitívnou cestou. Som v pozícií, že sám od nich veľa vyžadujem v otázke rozhovorov a rôznych mediálnych výstupov. Snažím sa byť na ich vlnovej dĺžke. Autority majú v podobe trénera a manažéra.