TRENČÍN. Do Trenčianskeho hradu v budúcom roku investujú rekordných takmer 6,5 milióna eur. Stane sa tak vďaka peniazom z eurofondov, ktoré sú v rámci projektu Európske hlavné mesto kultúry (EHMK) Trenčín 2026 určené na investície. Keďže hrad bude jedným z dejísk programu v rámci tohto prelomového roku, peniaze poputujú do jeho šiestich objektov, novinkou bude možnosť na hrade aj prespať.
Ešte väčší balík prostriedkov pôjde na komplexnú rekonštrukciu objektu Verejnej knižnice Michala Rešetku na Hasičskej ulici. Spolu s naplánovanou prístavbou predpokladajú náklady 7,3 milióna eur. Podľa župy sa v budove bude nachádzať detské oddelenie, oddelenie beletrie a náučnej literatúry. Vzniknú tu aj priestory pre podujatia, komunitné stretnutia či workshopy.
Práce majú začať v najbližších mesiacoch
Prvé rekonštrukčné práce sa začnú na hrade v horizonte niekoľkých mesiacov, podľa Petra Martiniska, riaditeľa Trenčianskeho múzea v Trenčíne, ktoré hrad spravuje, prinesú zrekonštruované a obnovené objekty. Ale aj návštevníkom doteraz nesprístupnené priestory, moderné expozície a nové možnosti využitia pamiatky na podujatia.
„V budúcom roku nás čaká rekonštrukcia prvej hradnej brány, Hodinovej veže a hradobného múru, amfiteátra, kavalieru, Jeremiášovej bašty a palácov na hornom hrade. Rekonštrukcia Jeremiášovej bašty, Ľudovítovho paláca a Paláca Zápoľských vyžaduje najväčšie investície, spolu až vo výške 3,7 milióna eur, súčasťou rekonštrukcie je aj vybudovanie úplne novej expozície, ktorá nahradí tú súčasnú,“ vysvetlil.
Prespanie na hrade má byť zážitkom
Možnosť ubytovania ponúkne v budúcnosti práve prvá hradná brána. Na objekte zrekonštruujú portál, kompletnou rekonštrukciou prejdú interiéry.
„Vymení sa aj strecha a všetky inžinierske siete. Bude tak prístupná ako pre záujemcov o ubytovanie, tak aj ako rezidencia pre umelcov, ktorí prídu na hrad tvoriť svoje diela,“ opísal Peter Martinisko. Práce vyjdú na zhruba 300-tisíc eur.
Rovnaký balík peňazí pôjde aj do priestoru dolného nádvoria hradu. Naplánovaná je obnova všetkých pochôdznych plôch v rámci amfiteátra, z neho samotného odstránia strešnú konštrukciu.
Na viac ako 1,2 milióna eur vyjdú práce na Hodinovej veži, ktorá je v súčasnosti verejnosti neprístupná. Podľa Martiniska medzi objektom kasárne a vežou pribudne drevená ochodza so schodiskom, čím obe budovy prepoja. Vežu s jej štyrmi poschodiami sprístupnia schodiskom, opravy sa dočká aj vonkajšia spevnená plocha medzi objektmi.

Kompletnou obnovou za asi 800-tisíc eur prejde aj vojenská delostrelecká pevnosť nazývaná kavalier. Návštevníkom ponúkne novosprístupnený priestor, ktorý využije múzeum na výstavy, koncerty, prednášky, malé javiskové formy a iné komorné podujatia v exteriéri. Jeho otvorením pribudne na hrade nový vyhliadkový bod.
V texte sa ďalej dočítate:
- ako práce obmedzia prevádzku hradu,
- aký návštevnícky rekord by si prial hrad v roku 2026 prekonať,
- čo prinesie obrovská investícia do jedného z objektov Verejnej knižnice Michala Rešetku.
Sprístupnia aj Jeremiášovu baštu
Na hornom hrade prejde rekonštrukciou Jeremiášova bašta, Palác Zápoľských a Ľudovítov palác. Jeremiášová bašta bude po ukončení prác prístupná aj v rámci interiéru, v ktorom zriadia prevažne multimediálnu prezentáciu vojenskej histórie hradu, vrátane jeho obliehania.
„Veža bola síce v minulosti rekonštruovaná, no nikdy nebola dlhodobo sprístupnená, nebola tak ani udržiavaná. Expozícia bude zameraná na vojenstvo a južné opevnenie, zároveň bude tak modifikovateľná, že môže slúžiť ako multimediálna miestnosť s obrovskou plochou na premietanie a interakciu,“ opísal Martinisko.