TRENČIANSKA TEPLÁ. Železnička medzi Trenčianskou Teplou a kúpeľnými Trenčianskymi Teplicami oslávila v júni 115 rokov od jej prvého spustenia do prevádzky. Zhruba štvorkilometrovú trasu absolvovala prvýkrát 27. júna 1909, pričom ide o technický unikát, keďže bola elektrifikovaná už od svojej prvej jazdy.
O desiatky rokov tak predbehla viaceré obce v regióne, ktoré elektrinu začali odoberať až od 50. rokov 20. storočia. Električka patrí medzi najväčšie turistické atrakcie v regióne, pričom na koľaje vyráža zo svojho domovského depa v Trenčianskej Teplej.
To už po viac ako 70 rokoch od výstavby nutne potrebovalo rekonštrukciu. Obec preto už vlani vyčlenila prvé finančné prostriedky na obnovu, ďalšie v tomto roku. Ukončením prác bude depo bezpečnejšie.
Z výšky 12 metrov vypadávalo sklo
Budovu depa v priestoroch železničnej stanice Trenčianska Teplá začali stavať v roku 1951, objekt skolaudovali o dva roky neskôr. Po tom, ako v minulosti vyriešili zatekanie strechy, pred niekoľkými rokmi začali byť problémom okná, keď z rámov vypadávalo sklo. Aby predišli zraneniu ľudí, ktorí sa o prevádzku železničky starajú, ako aj návštevníkov, obec vlani vyčlenila viac ako 30-tisíc eur bez DPH z rezervného fondu.

„Práce sa začali minulý rok, a to obnovou jednej strany budovy, konkrétne okien aj fasády. Práce sa začali koncom roka, prešli tak až do roka 2024. Aj tento rok sa schvaľovali peniaze z obecného rozpočtu na dokončenie celej budovy, aby sa dorobila druhá strana a vymenili sa okná a fasáda,“ informovala prednostka Obecného úradu v Trenčianskej Teplej Andrea Švondrková, podľa ktorej je dôležité sa o budovu v majetku samosprávy starať.
„Sídli tu naša nezisková organizácia TREŽ, ktorá robí neskutočné akcie počas celého roka, a je dôležité, aby tu mali nejaké zázemie. Robia dobrú reklamu pre obec aj samotný Trenčiansky kraj,“ myslí si prednostka. Práve vypadávajúce sklenené výplne robili uplynulé roky najväčšie starosti ľuďom z n. o. Trenčianska elektrická železnica (TREŽ), ktorí v budove trávia väčšinu svojho voľného času.
„Išlo tu o havarijnú situáciu, keď z výšky 12 metrov lietali okná, čo bolo veľmi nebezpečné. Našťastie, spadli v čase, keď v budove nik nebol. Keď bola hlásená búrka, radšej sme sklá povyberali, zaistili, prípadne prelepili a poistili sieťou, aby nedošlo k nejakému úrazu,“ opísal riaditeľ TREŽ Dušan Nosál.
K riešeniu problému pristúpila obec vlani, aj keď podľa Nosála o probléme hovorili už od roku 2019.