Po Košiciach to bude v roku 2026 práve Trenčín, ktorý uspel v náročnom výberovom konaní a kalendáre tak zaplní bohatou kultúrnou ponukou. Jasne bude svietiť aj na mape európskeho spoločenského a umeleckého života.
Európske hlavné mesto kultúry Trenčín 2026 oživuje miesta, vytvára príležitosti pre vzdelávanie aj prácu, prepája región s Európou a prináša kultúrne zážitky. Z verejných priestorov sa stávajú príjemné miesta, kde sa ľudia stretávajú, tvoria alebo oddychujú. Infraštruktúrne projekty fyzicky zmenia tvár mesta, príkladom je prebiehajúca rekonštrukcia Hviezdoslavovej ulice. Tá sa stane modernou pešou zónou so zeleňou, mobiliárom a vodnými prvkami, s priestorom pre kultúru aj oddych. Nielen kvalitné priestory a kultúrny program robia živé mesto: ” Práve príjemné susedstvá, živé komunity, ľudia, čo sa navzájom poznajú, tolerujú a na meste im záleží, vytvárajú z mesta lepšie miesto na život,“ vysvetľuje Stanislav Krajči, manažér pre participáciu a inklúziu. ” Na budúci rok sa môžeme tešiť na Festival Živých susedstiev – komunitných podujatí, ktoré sa konajú v susedstvách mimo centra mesta,“ dodáva.

Zážitky z nečakaného
Program vytvorí priestor pre originálne spojenia umenia s netradičnými miestami. Umelecké inštalácie upriamia pozornosť na vodné plochy, ulice mesta ožijú divadlom, na Trenčianskom hrade bude výstava moderného umenia,... Trenčín 2026 oživí aj obľúbené podujatie Splanekor. Na jeho 45. výročie sa v rámci Splanekor 2.0 po Váhu budú plaviť umelecké a recyklovateľné koráby. ” Časť programu pracuje aj s odkazom trenčianskych kultúrnych osobností, ktoré dávno pred nami prezentovali nielen mesto a kraj, ale celé Slovensko vo svete, ako napríklad výtvarník Ladislav Medňanský a mnohí ďalší,“ uvádza jedno z mnohých podujatí manažér programu Trenčín 2026, Vladimír Beskid.
Dobrou správou je, že dejiskom kultúry sa stanú aj ikony Trenčína a jeho okolia. ” Ako javisko pre kultúrne podujatia chceme využiť hrady v Trenčianskom kraji a rieku Váh. Podporíme tiež etablované festivaly a podujatia ako napríklad Festival židovskej kultúry, Cinematic či Cinedu - festival filmov pre deti, mládež a rodinu v Novom meste nad Váhom,“ vysvetľuje Iveta Niňajová, ktorá pre Trenčín 2026 pracuje na rozvoji cestovného ruchu v celom trenčianskom kraji. Projekt má výrazný európsky rozmer. ”
Trenčín 2026 nám dáva príležitosť priniesť Európu do Trenčína a Trenčín dostať na mapu Európy. V Trenčíne privítame umelcov a umelkyne zo zahraničia a našich zasa vyšleme do sveta,“ uvádza Martin Mojžiš, manažér pre európsku dimenziu a medzinárodné vzťahy. “O Trenčíne bude počuť od Londýna po Ľviv,už teraz chystáme prezentácie projektu spojené s umeleckými vstupmi na slovenských inštitútoch v rôznych európskych mestách.“
Viac ako ročný festival
Metropola Považia bude Európskym hlavným mestom kultúry len jeden rok, alez oživenia kultúrneho života a rozvojových aktivít bude mesto a región profitovať aj po roku 2026. ” Pripravujeme stratégiu rozvoja kultúry,kreatívneho priemyslu, turizmu trenčianskeho regiónu pre roky 2027 - 2031. Ale napríklad aj podporu pre ľudí a organizácie, ktorí kultúru v meste a kraji už tvoria alebo by chceli. Tí sa o financie budú môcť uchádzať už na budúci rok cez nové grantové schémy a otvorené výzvy,“ hovorí riaditeľ tímu Trenčín 2026 Ján Sudzina.
Zaujíma vás podrobnejší program Európskeho hlavného mesta kultúry? Pozrite si video z predstavovania programu na YouTube kanáli Trenčín 2026.
Marián Bebjak,
marketing špecialista Trenčín 2026