NOVÉ MESTO NAD VÁHOM. Očarujúcu krajinu rozmanitých betlehemov môžete od 1. decembra 2024 do 4. marca 2025 navštíviť a obdivovať vďaka výstave Betlehemy na Slovensku v Podjavorinskom múzeu v Novom Meste nad Váhom.
Vidieť na nej môžete umelecké betlehemské skvosty vytvorené v priereze viacerých storočí v súvislosti s Pannou Máriou, Svätým Jozefom a Ježiškom v jasličkách v symbióze s množstvom ďalších nádherne vytvarovaných figúrok zasadených do historických a biblických panorám. Každý zo vzácnych vystavených betlehemov navyše ponúka svoj dobový príbeh a „rodný list“ svojho vzniku. A my vás zavedieme vďaka tvorcom výstavy do betlehemskej atmosféry, ktorá dotvára tradičné čaro vytúžených Vianoc.
Prehliadka betlehemských skvostov
Obdivuhodnú výstavu Betlehemy na Slovensku zorganizovalo v Podjavorinskom múzeu Slovenské národné múzeum – Historické múzeum v spolupráci s Trenčianskym múzeom.

Autorke námetu a kurátorke expozície Magdaléne Mrázovej sa do historickej budovy Podjavorinského múzea podarilo v spolupráci s garantkou výstavy Andreou Lazarčíkovou vkusne zakomponovať betlehemy vyrezávané z dreva doplnené o nerasty, zlatené a strieborné betlehemy, betlehemy zo strieborného a tepaného plechu, ale aj betlehemy v podobe vkladačky v sklenenej fľaši či umelecké diela s biblickou tematikou vytvorené z cínového drôtu, maľovaného skla, formovaného vosku, ale aj papiera a textilu a ďalších materiálov.
Pohľad na nádherné betlehemy z 18., 19. a 20. storočia od vychýrených autorov i neznámych tvorcov zaujme návštevníkov výstavy z radov zanietených obdivovateľov, odborných znalcov, ale aj tých, pre ktorých je betlehem duchovný symbol či umelecký artefakt.
Na ucelenej výstave nechýba v expozícii ani dvoji-ca preslávených betlehemov, ktorých tvorcami sú domáci rodáci.

Obdivovať môžete rozsiahle betlehemy Novomešťana Michala Hanzlíka, ktorý ho vytvoril už pred vyše 65 rokmi, či roky obdivovaný betlehem Mariána Mikulca, rodáka zo Zemianskeho Podhradia, ktorý ho konštruoval v rokoch 1988 – 1993.
V betlehemoch boli sochy i živí herci
Poďme sa však začítať do príbehov pútavých betlehemov, ktoré vytvorili aj tvorcovia z Dlhej nad Oravou, Novej Bane, Senice, Rajeckých Teplíc, Banskej Štiavnice, ale aj severných Čiech či Orlických hôr. Motív narodeného Ježiška v jasličkách očaril tvorcov v mnohých krajinách našej planéty.
„Betlehem, umelecké stelesnenie ľudskej túžby po sprítomnení výjavu Kristovho narodenia, prešiel u nás, tak ako i v celej Európe, dlhým historickým vývojom. Už v roku 1223 postavil svätý František z Assisi počas Vianoc v jaskynke v talianskom kraji Umbria jednoduché jasle, ku ktorým postavil živé domáce zvieratá – vola a somára. Pri jasliach slúžili vo voľnej prírode slávnostnú polnočnú omšu pre chudobných ľudí, držiacich v rukách horiace pochodne,“ dozvedáme sa po vstupe do výstavných priestorov.
Zvyk stavať v kostoloch počas Vianoc jasle obohatené postupne i o postavy Panny Márie, Svätého Jozefa i ďalšie šírila rehoľa františkánov postupne do celej Európy. Na Slovensko prišli koncom 13. storočia. „Postupne preberali tento zvyk i iné rehole, napríklad dominikáni a klarisky. Počas stredovekých cirkevných hier s adventnou a vianočnou tematikou, odohrávajúcich sa najprv v kostoloch, neskôr aj na priestranstvách pred nimi, používali autori drevené, prípadne kamenné sochy predstavujúce Svätú rodinu. Ostatné postavy hrali živí herci. Na našom území sú takéto hry známe od 15. storočia,“ uvádzajú ďalej tvorcovia a organizátori výstavy.
Betlehemy sa postupne zmenšovali
Storočiami však prešla vizualizácia betlehemov obrovskými zmenami, ktoré sa týkali okrem ich umeleckého stvárnenia aj ich rozmerov a veľkosti betlehemskej panorámy a jednotlivých postáv. Betlehemy, ktoré boli pôvodne v životnej veľkosti, sa najmä vďaka praktickým dôvodom postupne zmenšovali.
„Keď koncom 18. storočia nastal na našom území v súvislosti s osvietenskými reformami cisára Jozefa II. zákaz stavať betlehemy v kostoloch ako jav, ktorý je pre cirkev nedôstojný, začali sa už v zmenšenej podobe sťahovať do domácností. Ich rozkvet, veľká obľuba a s tým spojené rozšírenie v širokých ľudových vrstvách, pokračoval počas 19. storočia i na začiatku 20. storočia,“ informujú tvorcovia výstavy. Autormi bývali aj neškolení samoukovia, ale neskôr i nadaní žiaci rezbárskych škôl.
Obľubu betlehemov nedokázali zastaviť ani perzekúcie 50. rokov popierajúce všetko, čo bolo s náboženstvom spojené vrátane sakrálneho umenia na Slovensku. Aj v tomto temnom období, hoci veľmi zriedkavo, vznikali diela tohto zamerania určené predovšetkým pre vlastnú potrebu a s vynaložením odvahy ich tvorcov.
„Myšlienka stavať na Vianoce jasličky už od svojho prvého vzniku nikdy neprestala existovať. Betlehemy, stvorené pre potešenie srdca, sú dnes už na celom svete symbolom a darom pokoja a lásky pre všetkých ľudí dobrej vôle,“ zdôrazňujú v Podjavorinskom múzeu na výstave Betlehemy na Slovensku.
Skrinkové betlehemy u šľachticov
Okamžite po vstupe do výstavnej sály vás očarí skrinkový betlehem z 2. polovice 19. storočia vytvorený v severných Čechách z vyrezávaného dreva s polychró-miou a nerastami. „Skrinkový betlehemček s maľovanou krajinou v pozadí dopĺňajú kúsky nerastov a vysušených rastlín. Autor použil pravdepodobne figúrky vyrobené v Králicku na rozhraní Moravy, Čiech a Sliezska.