TRENČÍN. Trenčín – Európske hlavné mesto kultúry 2026, kompetencie miest a obcí, decentralizácia moci, sociálne podniky i nový grafikon vlakov.
V sérii diskusií v regiónoch sme sa tentoraz venovali krajskému mestu na Považí, ktoré čakajú v nasledujúcich rokoch výrazné zmeny.
Do diskusie prijali pozvanie hostia: Richard Rybníček – primátor mesta Trenčín, Ľubica Lövingerová – expert-ka pre oblasť sociálnej ekonomiky, Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR, René Kubiš – riaditeľ úseku obchodu, Železničná spoločnosť Slovensko.
Trenčín – Európske hlavné mesto kultúry 2026
Keď v roku 2013 boli Európskym hlavným mestom Košice, bol pri tom priamo v centre diania. „Bol som tam osobne, bolo to veľkolepé a vtedy som si povedal, že niečo také by mohlo byť aj v našom meste,“ zaspomínal Rybníček.
Do Trenčína príde 34 miliónov eur z Európskej únie na tento projekt, ďalších 90 miliónov preinvestujú v meste, na viacerých spolupracujú aj s Trenčianskym samosprávnym krajom. Budúci rok sa ľudia môžu pripraviť na to, že Trenčín bude viac rozkopaný, pripravené sú viaceré investičné akcie.
Za tie najdôležitejšie Rybníček označil obnovu Trenčianskeho hradu, dokončenie rekonštrukcie pešej zóny. „Nie je to len o kultúre, ale aj o urbanizme, architektúre. Necielime to len na rok 2026, ide o projekt, ktorý pomôže Trenčínu aj v ďalších rokoch,“ povedal primátor.

Za veľmi odvážny a inovatívny projekt možno právom označiť prerobenie starého nepoužívaného železničného mosta cez Váh na modernú ulicu s vyhliadkou na hrad, kaviarňami a ďalším športovým zázemím. Začať chcú už v januári.
Projekt Európskeho mesta kultúry zviditeľní Trenčín v celej Európe a priláka tisícky zahraničných návštevníkov.
Turisti môžu pricestovať vlakom či autobusom. Ako prvé ich privítajú stanice, ktoré majú svoje najlepšie roky už dávno za sebou.
Rybníček ubezpečil, že mesto intervenuje aj v tomto smere.
„Je to dlhý príbeh, ale už máme informácie, že rekonštrukcia autobusovej stanice by sa mala rozbehnúť na jar, hotová by mala byť do konca roka. Čo sa týka vlakovej stanice, vláda prijala uznesenie o kompletnej obnove, v januári by sa mal už rozbehnúť projekt a koncom budúceho roka by sa mohlo začať,“ ubezpečil Rybníček s tým, že vôbec nebude prekážať, že v roku 2026 bude rekonštrukcia v plnom prúde. Podstatné je, že sa s ňou ráta.
Trenčín je na hlavnej železničnej trase
Vlaky na trase Trenčín – Bratislava teraz premávajú každú hodinu. Nový grafikon zavádza výrazné zahustenie železničnej dopravy. Prvoradým cieľom je vrátiť cestujúcich znova do vlakov.
Výrazný prepad zaevidovala Železničná spoločnosť Slovensko (ZSSK) počas covidu, v nasledujúcich rokoch sa nechce dostať iba na čísla pred pandémiou, chce ich zvýšiť až o 30 percent.

„Namiesto hodinového taktu zavádzame polhodinový. Aj skúsenosti zo zahraničia napovedajú, že čím väčšia ponuka, tým viac cestujúcich. Chceme byť silnou konkurenciu individuálnej osobnej dopravy. Snažíme sa zatraktívniť verejnú dopravu, vlaky skoordinovať s autobusmi, aby všetko nadväzovalo,“ zhrnul Kubiš.
Železničná spoločnosť Slovensko nedávno výrazne zmodernizovala vlakové súpravy, investovalo sa aj do regionálnych spojov. Na nákupy modernejších vlakov, ktoré budú môcť jazdiť rýchlosťou vaše 200 kilometrov za hodinu, treba pripraviť trať. Tá už je aktuálne po Púchov kompletne hotová, s prácami sa pokračuje ďalej až po Žilinu.
Mesto so ZSSK intenzívne pracuje na integrovanej doprave, nové grafikony železničnej a autobusovej dopravy prepojili. V blízkej budúcnosti by už mala fungovať integrovaná doprava v Žiline, vo finále ju plánujú prepojiť s Trenčínom.
Okrajovo sa spomenula aj téma záchytných parkovísk. Mesto vzhľadom na koncerty a festivaly, ktoré sa tu pravidelne usporadúvajú, už má s nimi bohaté skúsenosti.
„Kontinuálne pokračujeme v riešení statickej dopravy. V budúcom roku pribudnú ďalšie dve parkoviská s približne 300 miestami, z nich sa bude dať jednoducho verejnou dopravou dostať do centra. Čo sa týka záchytných parkovísk, sme v tom popredu v porovnaní s inými mestami na Slovensku,“ povedal Rybníček.
Sociálne služby sú na dobrej úrovni
Mesto Trenčín sa aktívne zapája do sociálnej politiky, spolupracuje s viacerými občianskymi združeniami i cirkvami, prevádzkuje nocľaháreň pre sociálne slabších jedincov i denný stacionár.
Lövingerová spomenula verejnoprospešné podnikanie, ktoré má u nás viac ako 30-ročnú tradíciu. Sociálne podniky majú svoje opodstatnenie a zvyšujú možnosti znova sa zaradiť do pracovného procesu jedincom, ktorí s tým majú problém. Každý sociálny podnik je zameraný na nejakú profesiu, kde môžu jedinci nadobudnúť zručnosti, napríklad murárske, ktoré môže neskôr zužitkovať na reálnom trhu práce.

Úrad práce, respektíve štát, ich výrazne podporuje. „Do registra sociálnych podnikoch sa nedostanú všetci. Iba tí, ktorí viac ako 50 percent zisku venujú v prospech ďalšieho rozvoja podnikania,“ vysvetlila Lövingerová.
V súčasnosti evidujú na celom Slovensku približne 570 sociálnych podnikov. Ich spoločným cieľom je integrovať nezamestnaných, znevýhodnených, marginalizovaných a ďalšie skupiny späť do pracovného pomeru.
Kompetencie samospráv treba posilniť
Primátor Rybníček, ktorý je zároveň prezidentom Únie miest Slovenska, neočakáva v nasledujúcom období zásadné reformy verejnej správy.
„Pevne verím, že si vláda vypočuje náš návrh na zmenu financovania miest a obcí. Obce ani kraje nemajú dostatočné kompetencie na to, aby riešili sociálnu ekonomiku, aby sme boli silnejší v poskytovaní sociálnych služieb. Veľká časť obcí a menších miest bude mať v budúcom roku obrovské problémy s financovaním a nebudú schopné plniť svoje kompetencie,“ zdôraznil Rybníček s tým, že je potrebné, aby sa zmenil ústavný zákon o dlhovej brzde.
Spomenul aj decentralizáciu moci a viac kompetencií pre samosprávy. „Keď sa nezmení politická kultúra v tejto krajine, bude to mať dopad na fungovanie miest a obcí,“ pokračoval Rybníček.
Určite by prospelo aj zlučovanie obcí, ide o takzvanú municipalitu. Malé obce podľa Rybníčka nebudú mať šancu prežiť.
Decentralizovaná krajina by znamenala, že mestá a obce by mali viac svoje záležitosti pod kontrolou, podmienky poznajú najlepšie.
Ako Rybníček naznačil, doterajší spôsob centralizácie moci sa nejaví ako efektívny. „Vidno to na obrovských rozdieloch medzi silným západom a slabším východom. A stále sa prehlbuje. Bude z toho veľký sociálny problém, ktorý sa v súčasnosti zanedbáva,“ skonštatoval Rybníček s tým, že bude potrebná dohoda koalície s opozíciou.
