TRENČÍN. Trenčianski mestskí poslanci schválili na poslednom tohtoročnom zastupiteľstve návrh, ktorý umožňuje samospráve vybudovať v lokalite priemyselného parku v Zámostí spaľovňu odpadu.
Budúcnosť tohto zámeru je v súčasnosti nejasná, podľa slov primátora k jeho výstavbe radnica pristúpi v prípade, že by hrozil radikálny nárast poplatkov za spracovanie odpadu v iných zariadeniach.
Hoci poslanci návrh schválili, jeden z nich sa obáva negatívneho dopadu spaľovne na životy miestnych.

Výstavba zatiaľ nie je istá
Primátor Trenčína, Richard Rybníček, zdôraznil, že vďaka schválenému návrhu bude Trenčín z pohľadu budúcnosti mestom, ktoré bude môcť významným spôsobom ovplyvniť možnosť spracovania odpadu nielen aj pre širší región v okruhu 30 až 50 kilometrov.
V článku sa okrem iného dočítate
- V akom prípade pristúpia k samotnej výstavbe spaľovne,
- prečo sa mesto rozhodlo pristúpiť k príprave takéhoto zámeru,
- čoho sa obáva jeden z mestských poslancov,
- koľko podobných spaľovní je momentálne na Slovensku.
„Som presvedčený o tom, že to nebude hneď, ale keďže sú to mestské pozemky, tak by Trenčín mal mať spoluúčasť v investorskom projekte. Mali by sme tam mať 10 až 20 percent ako vstup, aby výnosy z tohto išli i samospráve. Zároveň, ak by sa vďaka tejto spaľovni napríklad dali ťahať aj káble a rúry, tak by sme do budúcnosti mohli výrazne v priemyselnom parku zmenšiť náklady firmám na teplo,“ vysvetlil.
Rybníček je zároveň presvedčený, že ľudia nemusia mať z prípadnej spaľovne obavy, keďže zariadenie nemá stáť ani v blízkosti sídliska, ani v centre mesta.
„V 21. storočí si myslím, že tieto zariadenia sú v takom stave, že sa nemáme čoho obávať. Myslím si, že v tomto smere sme oproti ostatným mestám na Slovensku vpred,“ povedal.
Tento zámer taktiež označil ako strategickú a vizionársku záležitosť.
„Nejde o to, že sa to ide budovať hneď teraz. Iba sme sa pripravili na niečo, čo nás môže stretnúť, pretože zvyšovanie poplatkov za odpad bude stúpať a my chceme, aby obyvatelia mesta neplatili v budúcnosti viac ako 100 až 200 eur za odpad, ale aby platili čo najmenej a mali z toho čo najviac. Mesto tiež,“ podotkol.
Rozloha plochy, na ktorej by potenciál raz spaľovňa odpadu mala stáť je približne tri hektáre. Ide o mestské pozemky, čiže o dianí v tejto lokalite bude vždy rozhodovať mestské zastupiteľstvo. Primátor adresoval i tvrdenie, že by malo ísť o tretiu spaľovňu odpadu na Slovensku.
„Spaľovne by sa mali stavať i v iných mestách. Tým pádom to možno nebude tretia spaľovňa na Slovensku, ako sa hovorí. Vôbec nevieme, ako sa vyvinie vec so spaľovňami v meste. Minister Taraba hovorí o troch obrovských spaľovniach s tým, že to stačí. My ak nedostaneme súhlas k tomuto zámeru, tak tam nebude nič,“ uviedol.
Rybníček zdôraznil, že v súčasnosti nie je budovanie spaľovne v Trenčíne istá vec. „Vyčlenili sme si územie v prípade, že by štát zlyhal a v prípade, že by štát povedal, nedokázali sme to, musíte si pomôcť sami, ako to väčšinou býva. Chceme byť strategicky pripravení, nič teraz nejdeme stavať. Takto to treba vnímať,“ dodal primátor.