TRENČÍN. Od januára 2025 vstúpi do platnosti legislatíva, podľa ktorej musia všetky samosprávy krajín Európskej únie triediť textilný odpad. Niektoré mestá, ako napríklad Trenčín, to robia už niekoľko rokov aj prostredníctvom zberných spoločností.
Tie donedávna ponúkali svoje služby obciam a mestám zadarmo, túto jeseň však museli samosprávy za ne prvýkrát zaplatiť.

V roku 2025 sa tieto poplatky zatiaľ neodrazia v peňaženkách ľudí, môže sa tak však stať v prípade, že rezort životného prostredia časom neprenesie zodpovednosť za spracovanie textilných odpadov na ich výrobcov.
Textil triedia už roky
Trenčianska samospráva zaviedla triedený zber textilu na území mesta už pred niekoľkými rokmi.
V článku sa okrem iného dočítate
- ako je Trenčín na túto novinku pripravený,
- prečo zberné spoločnosti zavádzajú poplatky,
- či hrozí, že si za to priplatia i ľudia,
- kam bude putovať vyzbieraný textil.
„Ide o zber nádobovým systémom, to znamená, že po meste máme rozmiestnené biele a šedé kontajnery, do ktorých môžu občania vyhadzovať textilný odpad. Takéto nádoby máme umiestnené aj na všetkých našich zberných dvoroch,“ informovala Erika Ságová, hovorkyňa mesta Trenčín.
V súčasnosti do nich prednostne patrí textilný odpad, ktorý je opätovne využiteľný, alebo je možné ho zrecyklovať.
Do takýchto nádob nepatrí špinavý, znehodnotený textil farbami, olejmi, napadnutý moľami a podobne. V tomto systéme zberu plánuje radnica pokračovať aj od 1. januára 2025.
„Takže si myslíme, že sme na túto povinnosť pripravení, pokiaľ však nenastanú na trhu nejaké výrazné zmeny v podmienkach od zberových spoločností, ktoré majú oprávnenie zbierať takýto odpad,“ povedala.
Zároveň v meste funguje aj sociálny šatník a iné sezónne charitatívne zbery a výmenné burzy výlučne na opätovne použiteľný textil.
„Otázkou zostáva, čo s ostatným textilným odpadom, keďže pod textil je možné zaradiť širokú škálu rôznych textilných produktov a správne by tam mal patriť aj ten špinavý, znehodnotený textil,“ uviedla.
Ak pre tieto odpady nebudú k dispozícii vhodní a dostupní spracovatelia, význam triedenia tohto odpadu zostáva podľa nej paralyzovaný.
„Keď majú tieto vytriedené odpady tak či tak skončiť na skládke, prípadne v zariadení na energetické zhodnotenie, je nevyhnutné racionálne posúdiť, do akého rozsahu zavádzať triedenie tejto komodity,“ podotkla Ságová.
Podľa jej slov aktuálne triedený zber textilu robia spoločnosti pre samosprávu bezplatne. Tento fakt sa však podľa nej môže zmeniť.
„Ak sa zmení situácia na trhu a spoločnosti začnú zber a nakladanie s textilom vykonávať odplatne, budeme musieť premietnuť zvýšené náklady do poplatku. Veríme však, že ministerstvo čo najskôr prijme legislatívu, ktorá prenesie zodpovednosť, najmä finančnú, na výrobcov týchto výrobkov,“ dodala hovorkyňa.
Zápasia s nedostatkom spracovateľov
Nová legislatíva samosprávam zmení najmä finančnú nákladovosť triedenia textilu.
„Doteraz nám triedený zber textilu realizovali spoločnosti bezplatne. To sa zmenilo. Dostali sme cenovú ponuku od jednej zo spoločností, ktoré textil zbierajú. Rozsah cenovej ponuky sa pohybuje od 100 do 250 eur za tonu vyzbieraného textilu. To znamená, že nám vzniknú náklady,“ uviedla Zuzana Čachová, špecialistka pre životné prostredie Mestského úradu Trenčín.
V budúcom roku sa tieto náklady zatiaľ podľa nej nepremietnu do poplatkov pre ľudí. Táto situácia však stále hrozí v budúcnosti.
„Uvidíme, ako sa to v ďalších rokoch vyrieši, pretože od rezortu životného prostredia máme prisľúbené, že sa táto povinnosť postupne prenesie na výrobcov a tí budú financovať triedený zber textilu. Tento princíp sa uplatňuje už pri iných výrobkoch, ako pri plastoch, papieri, skle, kovoch. Rovnaký princíp rozšírenej zodpovednosti výrobcov sa plánuje uplatniť i na výrobky z textilu,“ priblížila.