TRENČÍN. Trenčianska samospráva ukončila rozsiahlu rekonštrukciu južnej časti mestského opevnenia. Obnovou prešli hradby od južného opevnenia hradu až po priechod z Breziny k Farskému kostolu.
V rámci prác odhalili i gotický portál, ktorý pravdepodobne používali vojaci počas obliehania mesta, keď boli hlavné brány zatvorené.
Radnica avizuje, že v budúcnosti plánuje obnoviť i spodný múr. K tomuto zámeru pristúpia, keď sa im podarí získať peniaze.
Obnovia i ďalšiu časť múru
Murivo tejto časti mestského opevnenia bolo výrazne narušené a vo väčšej miere hrozilo i jeho opadávanie. Z tohto dôvodu trenčianska radnica pristúpila k jeho obnove.
V článku sa okrem iného dočítate
- koľko stála rekonštrukcia,
- na čo slúžil odhalený gotický portál,
- ako prebiehali náročné stavebné práce,
- kedy pristúpia k obnove ďalšej časti opevnenia.
„Keďže ide o národnú kultúrnu pamiatku, tak bolo najvyšší čas sa o ňu postarať. Využili sme grantový program ministerstva kultúry Obnovme si svoj dom v ktorom sme uspeli. Získali sme 300-tisíc eur. 140-tisíc eur doplatíme z rozpočtu mesta,“ povedala Erika Ságová, hovorkyňa mesta Trenčín.

Podľa jej slov už dnes môžeme skonštatovať, že táto časť mestského opevnenia je zreštaurovaná a zakonzervovaná.
„Sme si vedomí toho, že mestské opevnenie pokračuje i ďalej a keď budú k dispozícii finančné prostriedky, tak určite do budúcna počítame i s obnovou ďalšej časti mestského opevnenia,“ dodala.

Odhalili gotický portál
Postup rekonštrukčných prác na opevnení priblížil Vladimír Franček, konateľ firmy, ktorá obnovu realizovala.
„V prvom rade sme museli tento múr staticky stabilizovať, aby neohrozoval ľudí. Vedie za ním i turistická cesta, tak je dôležité, aby na ľudí nič nespadlo. Dôležité je, aby prežil pre ďalšie generácie. Celý tento múr má dĺžku zhruba 170 metrov,“ povedal.
Zároveň museli múr vyčistiť od náletovej zelene ako stromy, brečtan a iné.
„Veľká časť múru bola rozpadnutá, tie časti sme domurovali. Počas prác prebehol i historický výskum v rámci ktorého sa zreštaurovali i strieľne a otvory na múre,“ uviedol.
Najnáročnejšie práce spočívali podľa neho v samotnej logistike.
„Zadná časť múru je v lese, najbližšia elektrina je dolu v meste, voda tu nie je vôbec. Aby sme mohli priniesť materiál, tak sme si museli v lese urobiť cestu. Cez les sme preniesli približne sto ton kameňa a rôznych iných materiálov,“ priblížil s tým, že lesnú cestu, ktorú vytvorili plánuje v budúcnosti využívať i mesto.