TRENČÍN. Hovorí sa, že tehotenstvo je najkrajšie obdobie v živote ženy. Zároveň je však i naplnené obavami, či bude bábätko v poriadku. Ani v tehotenstve sa totiž nevyhneme rôznym nákazám a ochoreniam.
"Infekcie sú vo všeobecnosti veľmi nebezpečné a dotýkajú sa, samozrejme, i tehotnej ženy a plodu. Následky infekcií v tehotenstve môžu byť naozaj veľmi závažné, našťastie, reálny výskyt nie je veľký. Aj s tými ochoreniami, na ktoré sa u nás dnes testuje, sa stretávame len raritne,“ hovorí o infekciách v tehotenstve PETER KAŠČÁK, prednosta a primár Gynekologicko-pôrodníckej kliniky Fakultnej nemocnice v Trenčíne.
Na niektoré infekcie a ochorenia sa u nás v tehotenstve robí skríning automaticky, pri iných musí žena o vyšetrenie požiadať. Vybrať, ktorá infekcia je najhoršia a najnebezpečnejšia, sa podľa primára Petra Kaščáka nedá.
Najzákernejšie je, že choroby, ktoré môžu mať vážny vplyv na vývoj plodu a jeho následné zdravie, sa nemusia u tehotnej ženy ani prejaviť, hovorí.

Dokážeme povedať, ktoré infekcie sú v tehotenstve pre plod nebezpečné a ktoré nie?
Infekcie sú vo všeobecnosti nebezpečné. Kedysi sa predsa na infekcie najčastejšie zomieralo. Do objavenia antibiotík bola stredná dĺžka života tridsať rokov, pretože ľudia zomierali na infekcie. A tie sa dotýkajú, samozrejme, i tehotnej ženy a plodu.
Je rozdiel, či ide o vírusové, bakteriálne, parazitárne alebo iné infekcie, ale všeobecne vplyv akéhokoľvek infekčného ochorenia, a nemusí súvisieť priamo s tehotnosťou, má na organizmus svoj vplyv.
V prípade tehotnej už len to, že má teplotu, alebo že ochorie, ovplyvňuje i tehotnosť. Ovplyvnenie celkového stavu jej organizmu nepriamo vždy ovplyvní aj plod. Nemusí to zanechať následky, ale súvis tu je. No a potom je tu možné i priame ovplyvnenie samotného plodu a jeho vývoja baktériou, parazitom alebo vírusom.
Je rozdiel v tom, v ktorom štádiu tehotenstva k infekcii dôjde?
Áno. Je dôležité si uvedomiť, kedy k infekcii dôjde vo všeobecnosti. Niektoré infekcie, keď k nim dôjde na začiatku tehotnosti, tak často môžu spôsobiť také závažné poruchy vo vývoji embrya, že dôjde k potratu.
Keď dôjde k ovplyvneniu vo vyšších týždňoch tehotenstva, tak zasa môže nastať predčasný pôrod, predčasný odtok plodovej vody, alebo dochádza k rôznym vrodeným vývojovým chybám plodu, prípadne až k úmrtiu plodu v maternici.
Sú ale aj prípady, keď tehotnosť prebehne relatívne v poriadku, ale následkom prekonanej infekcie sa aj u zdanlivo zdravého novorodenca pri narodení alebo v neskoršom čase môžu objaviť príznaky. A až spätne zistíme, že súvisia s prekonanou infekciou v samotnej tehotnosti.

Na ktoré infekcie u nás tehotné ženy testujeme?
Problematika je veľmi široká a každá krajina sa rozhodla pre skríning niektorých infekčných ochorení v tehotnosti, čiže testovanie každej tehotnej ženy, či nie je infikovaná nejakým vírusovým alebo bakteriálnym ochorením.
Na Slovensku sa u každej tehotnej ženy robí test na HIV, test BWR, čiže test na syfilis a test na hepatitídu, čiže vírusové ochorenie pečene B a C. A potom sú možnosti testovať ženy aj v závislosti od toho, kde pracujú. Ale to už sú špecifické ochorenia, ktoré môžu tiež spôsobiť v tehotnosti problémy.
Vybrať, ktorá infekcia je najhoršia a najnebezpečnejšia, sa v zásade ani nedá.
Z môjho pohľadu, ak si odmyslíme infekcie, na ktoré robíme skríning, tak na tých ochoreniach je najzákernejšie to, že choroby, ktoré môžu mať vážny vplyv na vývoj plodu a jeho následné zdravie, sa nemusia u tehotnej ženy ani prejaviť.
Nemusí vedieť, že infekciu prekonala, alebo ju prekonala s takými ľahkými príznakmi, že si myslela, že má bežnú virózu a vôbec si neuvedomila, že to mohlo ovplyvniť vývoj plodu a priebeh tehotnosti.
Ako napríklad infekcia cytomegalovírusom?
Až jedno percento narodených detí u nás môže byť ovplyvnené cytomegalovírusovou infekciou počas tehotnosti. Problém je, že cytomegalovírus (CMV) je veľmi bežným vírusom. Patrí medzi herpetické vírusy, herpes pozná každý z nás, mal ho takmer každý človek, deväťdesiat percent ľudí má proti nemu protilátky.
A rovnako proti cytomegalovírusovým infekciám má 70 – 80 percent ľudí protilátky, čo znamená, že už prekonali túto infekciu alebo sa s ňou stretli. Je to ochorenie, ktoré vo väčšine prípadov u dospelého alebo dieťaťa prebieha pod obrazom úplne nevinného prechladnutia.

Ako som povedal, tehotná žena si ani nemusí uvedomiť, že sa s ním stretla. Väčšina žien prekoná CMV infekciu ešte v detstve a má potom proti tomu celoživotnú imunitu.
Nebezpečná je iba primoinfekcia, teda iba keď sa žena nakazí prvýkrát práve v tehotnosti alebo tesne pred tehotnosťou.
Prečo sa dnes u nás CMV infekcia u tehotných netestuje?
Ak by sme u tehotnej pri testoch na HIV, syfilis či hepatitídu B a C zistili pozitivitu, tak vieme urobiť opatrenia, ktorými zabezpečíme, že sa plod neinfikuje.
Keď v dnešnej dobe zistíme, že je žena HIV pozitívna, nebodaj infekčná, tak ju môžeme v tehotnosti liečiť tak účinne, že sa dieťa môže narodiť zdravé. To isté platí pre syfilis. Keby sme zistili, že žena je chorá na syfilis, čo je veľmi nebezpečné ochorenie pre vyvíjajúci sa plod, tak dostane liečbu a dieťa má šancu, že sa narodí zdravé.