TRENČIANSKE TEPLICE/TRENČÍN. Jaroslav Somr. Príjemný, aktívny, pracovitý a milý muž, ktorého od detstva fascinovala archeológia, história, život našich predkov, neprebádané náleziská v kombinácii s kreslením, ktoré sa napokon pretavili do jeho skvelej dokumentaristiky.
Dlhoročný konzervátor a dokumentarista Trenčianskeho múzea a blízky spolupracovník Archeologického ústavu Slovenskej akadémie vied v Nitre, vďaka ktorému budú mnohé nálezy a náleziská v podobe výstižných kresieb vo viacerých publikáciách zachované pre ďalšie generácie. Žiaľ, Jaroslav Somr 21. novembra 2024 navždy nečakane a náhle opustil vo veku 68 rokov svojich najbližších i množstvo priateľov a spolupracovníkov, ktorí sa s ním naveky rozlúčili 27. novembra 2024 na novom cintoríne v Trenčianskych Tepliciach.
Archeologická práca ho fascinovala
Jaroslav Somr sa narodil 9. novembra 1956 vo Svidníku manželom Márii a Jaroslavovi Somrovcom. Hoci jeho mama pochádzala z východoslovenskej obce Ladomírová, vyrastal malý Jaroslav už od svojich šiestich mesiacov v Trenčíne, kde jeho otec, vojak z povolania, dostal služobný byt. Aj keď Jaroslav Somr absolvoval úspešné štúdium Strednej priemyselnej školy stavebnej v Trenčíne a po jej ukončení najskôr pracoval ako zamestnanec Propagačného oddelenia TOS v Trenčíne a od roku 1991 ako riaditeľ Centra voľného času v Trenčíne, napokon v roku 2007 navždy zakotvil v práci a aktivitách, ktoré od svojho detstva miloval.
Obrovský zanietec a milovník archeológie, konzervátor, kresliar a dokumentarista sa stal na dlhé roky uznávaným pracovníkom Trenčianskeho múzea, do ktorého pravidelne dochádzal z Trenčianskych Teplíc, kde si s manželkou založil rodinu a spoločnými silami vychovávali vyrastajúcich synov Tomáša a Matúša.
Aj keď sa Jaroslav Somr z dôvodu nedostatku miesta nedostal na vysokoškolské štúdium archeológie, bol vďaka svojej odbornej činnosti a skvelým znalostiam z prác teréne a v miestach nálezísk po celom Slovensku širokou verejnosťou akceptovaný za uznávaného archeologického odborníka, ktorý sa zúčastnil mnohých dôležitých výskumov a prieskumných projektov doma i v zahraničí.
Do archeológie sa zamiloval v detstve
Dokumentarista, konzervátor a reštaurátor Jaroslav Somr už ako malý chlapec vo veku desať rokov absolvoval prvý archeologický výskum na Trenčianskom hrade pod vedením známej trenčianskej archeologičky Tamary Nešporovej. Jeho mentorom sa stal profesor Novotný a archeológia si Jaroslava Somra získala definitívne na celý život. Okrem práce v Trenčianskom múzeu a v náleziskách po celej republike, bol dlhoročným spolupracovníkom Archeologického ústavu SAV v Nitre.