TRENČÍN. O infekcii cytomegalovírusom (CMV) mnohí nikdy nepočuli. Je to pritom bežný vírus, ktorým sa môže nakaziť každý a väčšinou nie je nebezpečný. Ak máte doma malé deti, je veľmi pravdepodobné, že už s ním prišli do styku, väčšina ľudí ho totiž prekoná bez toho, aby si to uvedomili.
Po nakazení vírus zostáva v tele do konca života. Ak sa ním však po prvý raz v živote nakazí tehotná žena, môže to mať pre jej dieťa trvalé následky. Väčšina žien pritom o tejto infekcii nikdy nepočula.
Ani Trenčianka ANITA NOVÁK SEKEREŠOVÁ netušila, aký môže byť tento vírus nebezpečný pre jej dieťa, až kým neotehotnela.
Prvé komplikácie sa objavili už počas tehotenstva. Napriek alarmujúcim zisteniam lekárov, genetické testy napokon neukázali nič neobvyklé a Novákovcom sa malo narodiť zdravé dieťa. Zvyšok tehotenstva, pôrod i prvé týždne tak prežili rovnako ako iní rodičia. Zlom nastal, keď mal Alex tri mesiace a pre zápal priedušiek skončil v nemocnici. Testy tentokrát potvrdili cytomegalovírus.
Rodičia postupne zistili, že ich chlapček nevidí na jedno oko a nepočuje na jedno ucho. Prognózy navyše hovorili, že Alex nikdy nebude chodiť. Oni sa však nevzdali a bojovali s diagnózou svojho syna každý deň prakticky od jeho narodenia. Alex tak podstúpil množstvo vyšetrení, terapií, liečení, rôznych rehabilitácií v špecializovaným zariadeniach i doma.

Pre mladú rodinu, ktorá mala okrem bábätka ešte staršieho syna, bolo toto obdobie veľmi náročné. Mama s Alexom museli odchádzať od manžela a malého syna na dlhé týždne z domu, pretože v okolí ich bydliska žiadne vhodné zariadenie pre nich nebolo.
Postupne sa preto začali zaoberať myšlienkou vlastného rehabilitačného centra. To napokon vzniklo v roku 2022, pôvodne pre deti so špeciálnymi potrebami. Dnes už Rehabilitačné centrum Napreduj pomáha nielen deťom a dospelým z Trenčína, ale chodia k nim klienti i z celého Slovenska i zo zahraničia.
Sedemročný Alex napriek prognózam lekárov chodí a rodičia o ňom hovoria, že je to malý zázrak.
Viac o príbehu Alexa a jeho rodiny v rozhovore prezradila jeho mama Anita Novák Sekerešová, ktorá je zároveň zakladateľkou rehabilitačného centra Napreduj v Trenčíne.
Ako a kedy sa začal váš príbeh?
Začalo sa to v roku 2017, keď som zistila, že čakám naše druhé dieťa. Tešili sme sa až do 22. týždňa, kedy sme išli na 4D ultrazvuk. Lekár nás poslal k špecialistovi s tým, že máme ísť hneď, lebo sa mu niečo nepáči.
Napokon sme skončili v Brne, vyšetrili ma, pozreli dieťa a povedali, že to vyzerá veľmi zle a neodporúčajú nám si ho nechať. Prvý raz vyslovili podozrenie na cytomegalovírus. Prvé vyšetrenia urobili ešte v Brne z krvi, do dvoch dní nám zavolali, že výsledky sú negatívne.
Nemala som teda prebiehajúcu infekciu. Následne sme skončili v trenčianskej nemocnici, nasledovala séria vyšetrení v Trenčíne, amniocentéza a odber pupočníkovej krvi v Ružinove.

Lekári sa všemožne snažili dokázať, či tam ten vírus je. Genetička nám totiž odporučila interrupciu v prípade, ak sa vírus potvrdí. Deti s týmto vírusom totiž bývajú ťažko postihnuté, ležiace, nevidiace, nepočujúce.
O ďalšie štyri dni som mala prísť do nemocnice už zbalená, v prípade, že by som išla na zákrok. V tom čase lekári opäť pozreli plod, podľa vyšetrenia sa nálezy stratili a dieťa vyzeralo byť zdravé, hoci menšie.
Čakali sme teda na výsledky z genetiky. Testy vyšli negatívne, vírus sa nenašiel. Genetička už vtedy vravela, že výsledky môžu byť falošne negatívne a sú presné iba na 92 percent, ale tým pádom, že nič nenašli, zákrok už sa v tomto týždni tehotenstva urobiť nemohol a dieťa som donosila až do termínu.
Cytomegalovírus
Je to bežne sa vyskytujúci vírus zo skupiny herpes vírusov. Zdravému človeku nemusí spôsobovať žiadne problémy. Niektorí ľudia ani nevedia, že sú jeho nositeľmi. Problémom sa CMV stáva u ľudí s oslabenou imunitou, u novorodencov a smrteľné následky môže spôsobiť u pacientov po transplantácii orgánov. K prenosu môže dôjsť pri sexuálnom styku, od matky na dieťa pri dojčení, po transplantácii orgánov, transfúzii a podobne. Častá je infekcia CMV u plodu už počas tehotenstva alebo počas pôrodu, ak je matka nakazená CMV.
Zdroj: lekar.sk
Ako prebiehal pôrod?
Tým, že sa Alex v bruchu neotočil, rozhodli sme sa pre cisársky rez na bratislavských Kramároch. Išli sme do Bratislavy, pre istotu, keby niečo aj po pôrode bolo treba, aby nás nemuseli prevážať. Pôrod prebehol normálne, Alex bol v poriadku. Keď som sa pýtala, či netreba spraviť testy na CMV, povedali, že nie, pretože počas tehotenstva všetky výsledky vyšli negatívne.
Aké boli prvé mesiace po narodení syna?
Hneď na začiatku som si všimla, že mu ubieha ľavé oko, vtedy sme netušili, že naň nevidí. Inak bolo všetko v poriadku. V troch mesiacoch dostal zápal priedušiek, skončili sme v Trenčíne v nemocnici.

Tu už neurologička povedala, že zaostáva, že má menšiu hlavičku a predsa len spravili odbery na CMV, ktoré vyšli pozitívne. Spätne zistili, že vírus bol prítomný už v novorodeneckej krvi a stanovili diagnózu kongenitálny (vrodený) cytomegalovírus.
Má Alex aj iné diagnózy?
Hlavná diagnóza je CMV, všetko ostatné súvisí priamo s týmto vírusom. Postupne sme zistili, že vírus mu poškodil sietnicu, na ľavé oko prakticky nevidí, poškodené má i pravé ucho, na ľavom má ľahkú poruchu. Samozrejme, k tomu nálezy na mozgu, mentálne postihnutie, detská mozgová obrna, epilepsia, zasiahnutý intelekt, autizmus.
Ako hodnotíte prístup lekárov? Dalo sa niečo urobiť inak?
Podľa mňa lekári za túto situáciu nemohli. Spätne nemám pocit, že by sa dalo urobiť niečo viac. Odbery spravili ako bolo treba, genetička, doktorka Alica Valachová z trenčianskej nemocnice bola úplne skvelá, veľmi nám pomohla.

Samotný CMV je škôlkarský vírus, ktorý je pre väčšinu ľudí naozaj neškodný. Prejde si ním 70 – 80 percent populácie, väčšinou ešte v škôlkarskom či školskom veku. Problém je, keď je žena tehotná, pretože vírus prechádza placentou a plod nenávratne poškodí.
Čo ja sledujem zahraničné zdroje a organizácie, tak sa v iných krajinách oveľa viac ako u nás zameriavajú na prevenciu. Pripomínajú, že tehotná žena by nemala bozkávať malé dieťa na tvár, nemala by používať rovnaký príbor, mala by dbať na zvýšenú hygienu pri prebaľovaní.