Nový grafikon prinesie viac vlakových spojov
Na októbrovom zasadnutí Výboru NR SR pre verejnú správu a regionálny rozvoj členovia rokovali o zmene grafikonu vlakovej dopravy, ktorý vstúpi do platnosti 15. decembra 2024. Obyvateľom Trenčianskeho kraja, ale aj všetkým cestujúcim, prinesie viaceré pozitíva v podobe zvýšenej ponuky vlakových spojov či pridania niektorých nových spojení.
Posilnené bude priame spojenie Bratislavy a Košíc, a to vďaka pridaným vlakom typu Expres. Tie budú počas dňa premávať z Trenčína, Púchova a Považskej Bystrice každú hodinu do Košíc aj Bratislavy. Doteraz sa cestujúci do týchto destinácií dostali spojením, ktoré premávalo v dvojhodinovom takte. Ako náhrada za zrušené IC vlaky, ktoré však od roku 2022 nestáli v krajskom meste Trenčín, bude pridané zrýchlené vlakové spojenie (Expres), premávajúce na trase Bratislava – Košice. Po novom bude obsluhovať aj krajské mesto Trenčín.
Na trase Žilina – Trenčín – Zlatovce pribudnú osobné vlaky, premávať budú počas dňa každú hodinu. Dobrú správu máme aj pre tých, ktorí cestujú za hranice. Nové priame prepojenie k našim českým susedom pribudne na trase Horní Lideč – Púchov, napojené bude na pracovné zmeny v spoločnosti Continental Púchov. „Mňa veľmi teší, že po niekoľkoročnom úsilí, ktoré spoločne vyvíjal Zlínsky kraj a Trenčiansky samosprávny kraj došlo k navýšeniu 5 párov spojov z Púchova do Horního Lidče denne. Na svoje si prídu aj zamestnanci spoločnosti Continental v Púchove, pre ktorých boli tieto spoje pridané,“ povedal trenčiansky župan Jaroslav Baška. Okrem toho pribudne aj nové priame prepojenie na trase Myjava – Hodonín, cestujúci sa tak pohodlne dostanú z Trenčianskeho do Juhomoravského kraja a naopak. Všetky tieto zmeny prinášajú benefity pre cestujúcich z Trenčianskeho kraja, ktorí využívajú vlakovú dopravu, či už na cestovanie za prácou alebo na voľnočasové aktivity.

Rebríčku obľúbenosti cyklotrás stále kraľuje tá popod Skalku nad Váhom
Štatistiky ukazujú, že krajské cyklotrasy využíva verejnosť nielen počas hlavnej cyklistickej sezóny, ale i mimo nej. Mimoriadne prajnou pre cyklistov bola podľa dostupných dát práve nedeľa 7. apríla – v tento deň počítadlá zaznamenali maximum cyklistov na všetkých vybudovaných úsekoch.
Od roku 2020 obľúbenosť župných cyklotrás takmer konštantne narastá, od januára zaznamenali počítadlá, umiestnené popri vybudovaných úsekoch, dovedna pohyb vyše 855-tisíc cyklistov. Hoci rebríčku obľúbenosti cyklotrás aj naďalej kraľuje cyklotrasa medzi Trenčínom a Nemšovou, ktorá vedie popod Skalku nad Váhom a denne sa ňou prevezie v priemere 798 cyklistov, s priemerom 426 cyklistov sa na ňu doťahuje prvý vybudovaný úsek Hornonitrianskej cyklomagistrály prechádzajúci územím mesta Partizánske. Trojicu najobľúbenejších tohtoročných trás uzatvára čerstvý úsek Vážskej cyklomagistrály medzi Ladcami a Púchovom, ktorým denne prejde v priemere 412 cyklistov. „Z dát vidíme, že vďaka otvoreniu úseku Ladce – Púchov sa zvýšil pohyb cyklistov aj na existujúcej nadväzujúcej cyklotrase medzi Púchovom a Nosickou priehradou. Počas niektorých mesiacov sa počty v porovnaní s minulým rokom takmer zdvojnásobili,“ povedal krajský cyklokoordinátor Ondrej Repka. Zaujímavé sú aj denné maximá, ktoré počítadlá namerali zhodne na všetkých siedmich otvorených úsekoch cyklotrás v nedeľu 7. apríla 2024. Popod najstaršie pútnické miesto na Slovenku sa previezlo v tento deň 4 181 cyklistov, najčlenitejšiu cyklotrasu medzi Púchovom a Ladcami preskúmalo v rovnaký deň 2 560 cyklistov a celkom 1 991 cyklistov si na nedeľný výlet vybralo cyklotrasu medzi Trenčínom a Novým Mestom nad Váhom.
Na krajských cyklotrasách je najrušnejšie najmä počas cyklistickej sezóny v letných mesiacov roka, no z dostupných dát môžeme konštatovať, že cyklotrasy sú využívané ako cyklistami, tak i chodcami aj počas menej priaznivých jesenných či zimných mesiacov. „Veľmi nás teší, že vďaka trom novým cyklotrasám v celkovej dĺžke viac ako 37 km vidíme tento rok nárast v počte zaznamenaných cyklistov o viac ako 58%. Župa aktuálne buduje spojnicu medzi Trenčínom a Dubnicou nad Váhom. Veríme, že aj dobudovanie tohto dôležitého úseku prinesie v budúcom roku ďalšie desaťtisíce cyklistov, ktorí sa vďaka cyklotrasám do svojho cieľa dostanú bezpečnejšie a ekologickejšie,“ dodal Repka.

Trenčín 2026 predstavil bohatú kultúrnu ponuku na najbližšie dva roky
Titul Európske hlavné mesto kultúry nie je iba o jednom festivale či sérii koncertov. Po Košiciach to bude v roku 2026 práve Trenčín, ktorý sa bude pýšiť týmto prestížnym titulom a bohatou rôznorodou ponukou podujatí a aktivít pre domácich aj zahraničných návštevníkov.
Európske hlavné mesto kultúry Trenčín 2026 oživuje miesta, vytvára príležitosti pre vzdelávanie aj prácu, prepája región s Európou a prináša kultúrne zážitky. Z verejných priestorov sa stávajú príjemné miesta, kde sa ľudia stretávajú, tvoria alebo oddychujú. Infraštruktúrne projekty viditeľne zmenia tvár mesta. Nový pohľad na známe miesta ponúkne aj umenie. „Už v novembri uvidíme Mierové námestie v Trenčíne v inom svetle, a to vďaka osem metrov vysokej svetelnej inštalácii od českého umelca Lukáša Dřevjaného. Ide o ochutnávku Light Art Festivalu, ktorý sa zameriava na svetelné a digitálne umenie, v Trenčíne si ho užijeme v rokoch 2025 a 2026,“ uvádza jedno z mnohých podujatí manažér programu Trenčín 2026, Vladimír Beskid.
Nielen kvalitné priestory a kultúrny program robia živé mesto, projekt kladie dôraz aj na živé komunity. „Na budúci rok sa môžete tešiť na Festival Živých susedstiev – komunitných podujatí, ktoré sa konajú v susedstvách mimo centra mesta,“ vysvetľuje Stanislav Krajči, manažér pre participáciu a inklúziu.
Zážitky z nečakaného
Program vytvorí priestor pre originálne spojenia umenia s netradičnými miestami. Umelecké inštalácie upriamia pozornosť na vodné plochy, ulice mesta ožijú divadlom, na krajskej dominante bude napríklad aj výstava moderného umenia. „Časť programu pracuje aj s odkazom trenčianskych kultúrnych osobností, ktoré dávno pred nami prezentovali nielen mesto a kraj, ale celé Slovensko vo svete, ako napríklad výtvarník Ladislav Medňanský a mnohí ďalší,“ prezradil Vladimír Beskid. Čo je dôležité, dejiskom kultúry sa stanú aj ikony Trenčína a jeho okolia. „Ako javisko pre kultúrne podujatia chceme využiť hrady v Trenčianskom kraji a rieku Váh. Podporíme tiež etablované festivaly a podujatia ako napríklad Festival židovskej kultúry, Cinematic či Cinedu - festival filmov pre deti, mládež a rodinu v Novom meste nad Váhom,“ vysvetľuje Iveta Niňajová, ktorá pre Trenčín 2026 pracuje na rozvoji cestovného ruchu v Trenčianskom kraji.
Projekt má však aj výrazný európsky rozmer. „Trenčín 2026 nám dáva príležitosť priniesť Európu do Trenčína a Trenčín dostať na mapu Európy. V Trenčíne privítame umelcov a umelkyne zo zahraničia a našich zasa vyšleme do sveta,“ uvádza Martin Mojžiš, manažér pre európsku dimenziu a medzinárodné vzťahy.
Viac ako ročný festival
Metropola Považia bude Európskym hlavným mestom kultúry len jeden rok, ale z oživenia kultúrneho života a rozvojových aktivít bude mesto a región profitovať aj po roku 2026. „Pripravujeme stratégiu rozvoja kultúry, kreatívneho priemyslu, turizmu trenčianskeho regiónu pre roky 2027 - 2031. Ale napríklad aj podporu pre ľudí a organizácie, ktorí kultúru v meste a kraji už tvoria alebo by chceli. Tí sa o financie budú môcť uchádzať už na budúci rok cez nové grantové schémy a otvorené výzvy,“ hovorí riaditeľ tímu Trenčín 2026 Ján Sudzina. „Zameriavame sa na dlhodobý rozvoj a veríme, že spoločnými silami dosiahneme, aby sa trenčiansky región stal atraktívnym miestom na život aj návštevu aj po roku 2026,“ dodáva.
Silná podpora radnice aj župy
Za projektom od začiatku stoja a svoju podporu deklarujú ako mesto, tak aj župa. Pripravených je množstvo infraštruktúrnych projektov, tie župné sa týkajú najmä Trenčianskeho hradu, Verejnej knižnice M. Rešetku či Galérie M. A. Bazovského v Trenčíne.
“Titul Európskeho hlavného mesta kultúry je príležitosťou nielen pre samotné mesto Trenčín, ale aj pre celý náš kraj. Veríme, že tento prestížny titul nám pomôže nielen prilákať viac návštevníkov, ale tiež významne podporí cestovný ruch a prispeje k posilneniu našej regionálnej ekonomiky. Prienik vidím aj vo vzájomnej spolupráci so susedným Zlínskym krajom, s ktorým nás spájajú napríklad obľúbené cyklotrasy, no čoskoro to budú aj kultúrne mosty,” povedal predseda Trenčianskeho samosprávneho kraja Jaroslav Baška.
„Pre naše mesto ide o jedinečnú príležitosť, ktorá sa už nebude opakovať. Teší ma, ako nás to všetkých zomklo. Spoločnosť na Slovensku je značne polarizovaná, no v Trenčíne sme všetci v jednom tíme,“ povedal primátor mesta Richard Rybníček. Trenčín 2026 finančne podporuje mesto Trenčín, Trenčiansky samosprávny kraj a Ministerstvo kultúry SR. Partnerom projektu je Európska únia.

Na župe sa podarilo zachrániť 60 ľudských životov
Jedna jednotka darovanej krvi dokáže zachrániť až tri ľudské životy. Na mobilnej Jesennej kvapke krvi TSK sa stretlo niekoľko desiatok ochotných darcov, od prvodarcov až po tých, ktorí vzácnu tekutinu odovzdávajú zdravotníkom celé roky.
Záujem darovať tekutinu, ktorú každý z nás vyrába úplne zadarmo, prejavilo viac ako 50 osôb. V banketovej sále Úradu TSK sa ráno sústredili nielen úradníci a zamestnanci z organizácií v zriaďovateľskej pôsobnosti TSK, ale aj jednotlivci z radov verejnosti. Mnohí z nich, žiaľ, kvôli návšteve iných slovenských krajov, kde sa vyskytli vírusové ochorenia šírené komármi, boli z procesu darovania krvi dočasne vyradení. Niekoľko darcov, ktorí raňajkovali mastnejšie jedlá, zdravotníci odklonili do pobočky Národnej transfúznej služby v trenčianskej nemocnici na dodatočné krvné testy. Vzácnu tekutinu napokon odovzdalo až 20 darcov, pričom niektorí sa k tomuto ušľachtilému gestu odhodlali po prvý raz alebo po niekoľkoročnej pauze. Nechýbali však ani držitelia Jánskeho plakety. „Krv som po prvý raz išiel darovať v neskoršom veku a odvtedy chodím pravidelne, dnes je to pre mňa symbolické, lebo budem krv darovať po dvadsiaty raz. Nikdy nie je neskoro,“ odkazuje krajský poslanec Miloš Mičega. „Krv darujem od 18-tich rokov, ak sa to podarí, bude to môj päťdesiaty prvý odber. Keď vám príde sms, že vaša krv zachránila život, je to neskutočne úžasný pocit,“ dodáva darkyňa Miroslava Mazánová z Oddelenia školstva, kultúry, mládeže a športu Úradu TSK.
Pre tých, ktorí Jesennú kvapku krvi TSK nestihli, len pripomíname, že krv môžete kedykoľvek počas roka darovať aj v troch župných nemocniciach: NsP Myjava: každý štvrtok od 6.00 do 10.00 h; NsP Považská Bystrica: každý utorok a piatok od 6.30 do 9.00 h a NsP Prievidza so sídlom v Bojniciach: každý utorok, no treba sa nahlásiť na tel. č. 046 511 24 17.

Pozvánka na Zastupiteľstvo TSK
V pondelok 25. novembra 2024 sa o 13.00 h v priestoroch kongresovej sály župného úradu uskutoční v poradí XVI. zasadnutie Zastupiteľstva TSK, ktoré je zároveň posledným plánovaným rokovaním krajského parlamentu v tomto roku. Súčasťou programu bude aj slávnostné odhalenie busty vo vestibule Úradu TSK významnej osobnosti Trenčianskeho kraja, ktorým je kardinál Ján Chryzostom Korec. Program rokovania nájde verejnosť na webovom sídle kraja www.tsk.sk. Zasadnutie bude už tradične vysielané aj online a tlmočené do posunkovej reči.