TRENČÍN. Mesto Trenčín sa 19.novembra zaradilo medzi desať slovenských miest, v ktorých zapálili dohromady tisíc sviečok. Tie symbolizovali tisíc dní, ktoré uplynuli od začiatku agresie Ruska voči Ukrajine.
Za posledných tisíc dní našlo v celom Trenčianskom kraji útočisko pred vojnou takmer 10 000 Ukrajincov, v samotnom Trenčianskom okrese ich momentálne žije viac ako 3 000.
O ich integráciu do spoločnosti sa snaží i iniciatíva Trenčín pomáha Ukrajine, ktorá spomienkovú akciu na námestí pomáhala zorganizovať.
Pomáhajú od začiatku invázie
Obyvatelia Trenčína mohli na Mierovom námestí v utorok (19.11.) zapáliť sto sviečok, ktoré poukladali na žlto-modré stuhy. Sviečku prišiel zapáliť i primátor mesta Richard Rybníček.
V článku sa okrem iného dočítate
- V ktorých mestách ešte zapáli sviečky,
- akým spôsobom pomáha utečencom trenčianska radnica,
- koľko odídencov z Ukrajiny našlo útočisko v Trenčianskom kraji a okrese,
- či majú túžbu vrátiť sa domov.
„Ako mesto sme sa od prvej chvíle angažovali v pomoci ľuďom, ktorí z Ukrajiny utekali pred vojnou. Naša solidarita je vyjadrená aj tým, že od začiatku vojny na mestskom úrade visí ukrajinská vlajka. Je to aj preto, aby okolo tisíc utečencov z Ukrajiny v Trenčíne, malo pocit, že sú tu vítaní a že sú v meste, ktoré chápe ich ťažkú situáciu,“ povedal s tým, že verí, že vojna raz skončí a Ukrajinci sa budú môcť vrátiť domov.
Podľa primátora je Trenčín tolerantné mesto a je preto logické, že sa aj oni do tejto iniciatívy zapojili.
„Chceme našim ukrajinským priateľom dať vedieť, že sme stále s nimi,“ uviedol.
Trenčianska samospráva sa utečencom z Ukrajiny snažila pomáhať od úplného začiatku invázie.

„Okrem toho, že sme poskytovali pomoc s ubytovaním, tak sme spolupracovali i s podnikateľmi a hľadali sme im pracovné miesta. Deťom sme poskytli miesta v škôlkach a školách. Nejakých Ukrajincov zamestnávame i na mestskom úrade. Snažíme sa byť nápomocní a robíme, čo sa dá,“ dodal Rybníček.
Mnohé veci si vedia vybaviť už sami
Odídencom z Ukrajiny v Trenčíne pomáhajú i občianske združenia, organizácie, miestne firmy a mnoho jednotlivcov a rodín. Táto pomoc podľa slov Eriky Ságovej, hovorkyne mesta Trenčín, pretrváva i naďalej.
„Časom si už niektoré záležitosti zvládajú vybaviť ľudia z Ukrajiny aj sami. Napríklad vyšetrenie u lekára, vedia sa už zorientovať aj na úradoch,“ priblížila.