NOVÉ MESTO NAD VÁHOM. Na Hurbanovej ulici v Novom Meste nad Váhom zriadili sociálny šatník, z ktorého si ľudia v núdzi môžu zadarmo zobrať rôzne druhy oblečenia.

V rovnakej budove plánujú v budúcnosti zriadiť i potravinovú banku a dočasné ubytovanie pre ľudí, ktorí sa chcú opäť postaviť na nohy.
Budúci rok tu otvoria i ďalšiu pobočku Bistro Kámo, v ktorom si môžu ľudia zobrať jedlo, za ktoré zaplatil niekto iný.
Budova slúži ľuďom
Prvé Bistro Kámo zriadili v Ilave spolu so sociálnym šatníkom. Zamestnávajú v ňom približne osem zdravotne znevýhodnených osôb a majú v ňom i vlastnú pekáreň.
V článku sa okrem iného dočítate
- Aké iné formy pomoci pre ľudí v núdzi pripravujú,
- čo bolo v budove v minulosti,
- komu bude určené dočasné bývanie,
- kedy plánujú otvoriť potravinovú banku a bistro.
„Prevádzku sme otvorili i v Trenčíne. Je tam terasa i vnútorné sedenie. Tam máme tiež bistro s nástenkou jedlo zadarmo. Sociálny šatník v Trenčíne sme zrušili a presťahovali do Nového Mesta nad Váhom,“ povedal Tibor Meliš, majiteľ prevádzok.
V budove v Novom Meste nad Váhom narazili na rôzne problémy a tak sa zaviazali k tomu, že budova bude desať rokov slúžiť ľuďom.
„Tým pádom tu desať rokov neúčtujeme žiaden nájom. Preto sme sem presťahovali sociálny podnik, v ktorom sme zamestnali zdravotne znevýhodnené osoby. Stav ľudí, ktorí tu pracujú, sa úplne zmenil odkedy chodia medzi ľudí. Doteraz boli len zavretí doma a robili maximálne niečo na záhrade,“ priblížil.
Zatiaľ majú otvorený obchod, v ktorom predávajú rôzne produkty a spomínaný sociálny šatník.
„Pracuje tu i naša Sonička, ktorá robí navliekané náramky podľa toho, aký je človek. Vyberie mu farby a podľa toho, ako ho má rada, alebo sa jej páči, mu urobí náramok. Personál pomáha i pri príprave, aby tu mohlo vzniknúť bistro a potravinová pomoc,“ uviedol Meliš.
Ľudia vznik sociálneho šatníku privítali podľa jeho slov pozitívne.
„Vravia, že nemusia chodiť do Ilavy. Ľudia pomáhajú ľuďom. Jedni prinesú oblečenie, druhí si ho zoberú. Všetko je zadarmo. Kto chce zaplatiť, môže do malej urny vhodiť nejaké peniaze. Sme radi, keď si ľudia prídu veci zobrať. Máme ich veľa,“ dodal.
Pripravujú i ubytovanie
Novomestskú budovu, v ktorej sídlia v minulosti, kúpili s tým, že na jej mieste chceli postaviť bytovku. Z tohto plánu však napokon vzišlo.
„Kedysi tu bol Kožatex, potom Kožan, bola tu výroba, bar, predajňa s elektronikou, jedáleň i kuchyňa. Dlho to však bolo prázdne, nemalo to využitie,“ povedal Meliš.
Pre niektorých ľudí tu pripravujú i dočasné bývanie. Bude určené pre ľudí, ktorí mali nejaké problémy, alebo boli od niečoho závislí, chcú sa z toho dostať a pracovať na sebe.
„Môžeme mu poskytnúť ubytovanie. Prípadne môže ísť i o rodinu. Taktiež vieme poskytnúť na určitý čas i prácu, aby si niečo zarobil a potom sa mohol vrátiť späť do spoločnosti. Čakáme ešte, kým nám tento zámer schváli mesto,“ vysvetlil majiteľ.
Neplánujú tu však centralizovať ľudí bez domova. Dočasné ubytovanie bude určené pre dvoch až troch ľudí, ktorí chcú niečo vo svojom živote zmeniť, no nemajú kde začať.
„Bistro otvoríme niekedy na budúci rok, keď dokončíme všetky stavebné úpravy a zariadime ho. Na to potrebujeme ešte zarobiť peniaze. Dúfame, že to stihneme niekedy po Veľkej noci. Potravinová pomoc by mohla fungovať už do konca roka,“ doplnil.

Šatník využívajú ľudia zo širokého okolia
V sociálnom šatníku ľuďom v núdzi ponúkajú v princípe všetko okrem nábytku.
„Keď aj ten, tak len po dohode. Inak tu máme šaty, kabáty, oblečenie. Teraz ľudia zháňajú najmä zimné oblečenie, od topánok až po čiapky. Máme aj plesové šaty, prípadne na stužkovú. Chodia sem dôchodcovia, bezdomovci, ale i mladé mamičky,“ povedala Jarmila Olešová, ktorá ma sociálny šatník na starosti.
Pomoci ľuďom sa venuje už viac ako desať rokov.
„Neskôr som sa dostala k spolupráci s charitou v Novom Meste nad Váhom. Odtiaľ som po rokoch odišla, teraz robím tu. Toto mi dáva trochu väčší zmysel, keďže tu riadim veci podľa svojich plánov a myslenia,“ podotkla.
Ako doplnila, sociálny šatník nenavštevujú len ľudia z Nového Mesta nad Váhom, ale i zo širokého okolia.
„Veci nám sem nosia i z Púchova a okolitých obcí, ale aj z okolia Trnavy. Dôležité je, aby veci, ktoré ľudia nosia boli ožehlené, čisté a opraté,“ vysvetlila.
Tieto slová potvrdila i návštevníčka Simona, ktorá do novomestského sociálneho šatníka prišla z obce Hrachovište pri Čachticiach.
„Ja mám záujem o tovar pre deti. Oblečenie, hračky, pyžamá, ponožky. Všetko je dnes drahé, toto je pre mňa veľká pomoc. Mám dve deti, osemročnú dcéru a štvorročného syna,“ poznamenala.