TRENČÍN. Multižánrové medzinárodné podujatie Festival slobody a demokracie ponúkne od 7. do 17. novembra 2024 v Trenčíne besedy, workshopy, výstavy, koncerty, diskusie i divadelné predstavenie. Festival organizuje mesto Trenčín s finančnou podporou z Grantov EHP a Nórska. Okrem slovenských hostí môžu návštevníci vidieť i hostí z Nórska, alebo Gazy.
Musíme hovoriť o krehkosti slobody
Personál Kultúrno-informačného centra dlhšie sledoval aktivitu Ústavu pamäti národa, ktorý organizuje pravidelne Festival Slobody. V minulosti sa do neho chceli zapojiť, problémom však bola nedokončená rekonštrukcia Hviezdy.
„Nemali sme možnosť využiť vnútorné priestory. Tento rok nám do toho prišiel i nórsky projekt, ktorého lídrom je mesto. S podporou financií z toho projektu sme si mohli dovoliť i väčší program, keďže je aj 35. výročie revolúcie. Bola to vítaná príležitosť,“ povedala Janka Sedláčková, vedúca útvaru kultúrno-informačných služieb.

Nežnú revolúciu si pripomínali i po minulé roky, ale v menšom rozsahu. V takejto podobe bude spomienka prvýkrát.
„Na slobodu, ktorá sa spája s novembrom 1989, sa pozeráme z rôznych pohľadov. Jednak sú to historické okolnosti, v súvislosti s ktorými spomíname i na obete komunistického režimu z 50. rokov, keď to bolo vážne kruté. Ľudia prichádzali o životy, slobodu, domovy, pretože ich deložovali z vlastných obydlí. Mnohých poslali i do väzenia. Na konci 80. rokov už môžeme povedať, že štát za nás rozhodoval, či a kam pôjdeme na dovolenku a akú hudbu budeme počúvať,“ uviedla s tým, že tieto aspekty sa snažia v rámci festivalu rozobrať v rôznych umeleckých žánroch, ako sú divadlo, hudba, výstavy, diskusie.
Ich hlavnou motiváciou je to, že cítia, že musia hovoriť o krehkosti slobody.
„Považujeme to za samozrejmosť, ale nie je to tak. Treba vnímať, čo je sloboda a nebrať ju ako samozrejmosť, ale ako niečo, o čo môžeme prísť,“ dodala Sedláčková.

Vystúpi i raper z Gazy
Festival sa začal 7. novembra, aktivity a podujatia potrvajú až do 17. novembra.
„Niektoré sú orientované na študentov a mladých ľudí, niektoré sú zamerané na širokú verejnosť. Od začiatku festivalu je k dispozícii výstava Pokojní v nepokoji, ktorá je nainštalovaná na Mierovom námestí a v KIC,“ informovala Zuzana Janáčová, referentka pre kultúrne služby a propagáciu.
Ľudia na nej môžu vidieť veľké portréty Timoteja Križku, autora a fotografa, ktorý v roku 2018 navštevoval a fotografoval bývalých politických väzňov, ktorí mu rozprávali svoj životný príbeh.
„Jeden z týchto ľudí pochádza z Trenčína. Je to Rudolf Dobiáš, ktorý v tomto období oslavuje 90 rokov,“ podotkla.
Pripravené majú i koncerty v Klube Lúč, kde vystúpia umelci, ktorí sú v súčasnosti perzekvovaní režimom v ich krajine.
„Bude to raper z Gazy Mohammed El-Susi, s ktorým vystúpia známi slovenskí slam-poetristi. Jeho sme sem pozvali za pomoci Nórskych fondov,“ vysvetlila.
Pripravili aj diskusiu O slobode s Havranom, ktorej hosťami budú Kristenn Einarsson, prezident WEXFO, Svetového fóra slobody prejavu z Nórska, šéfredaktorka SME Beáta Balogová a karikaturista Jozef Gertli Danglár. Diskutovať budú na témy Novembra 1989, ale i toho, čo nám sloboda priniesla a ako s ňou vieme narábať.
„V rámci programu máme pripravený i koncert Milana Kňažka, ktorého nemôžeme obísť ako aktéra Nežnej revolúcie. Má spoločný projekt s kapelou Story,“ priblížila Janáčová.
Stovky ľudí vysťahovali
Prednášku bude mať i popkultúrny znalec Juraj Malíček.
„Nesloboda je občas celkom ťažká téma. Juraj Malíček je vtipný človek, ktorý sa aj na veci, ktoré sú absurdné, dokáže pozrieť vtipným pohľadom. Medzi mladými je obľúbený,“ uviedla Sedláčková.
Po tejto prednáške premietnu filmy Bony a klid, Prežili sme gulag a November 20+.
Festival navštívia aj hviezdy ako Martin Huba, Zuzana Kocúriková, Daniel Žulčák, Michaela Trokanová.
„Títo štyria herci sa stretnú v predstavení, ktoré sa volá Akcia B: Rozprávanie o mlčaní. Toto predstavenie vzniklo na motívy knihy Marianny Oravcovej, ktorá opisuje akciu z 50. rokov, keď 1400 ľuďom zaklopala na dvere verejná bezpečnosť a povedala im, že si majú zobrať svoje veci a zobrali im byty, domy a vysťahovali ich,“ povedala.
Podľa Janáčovej ide o výnimočné predstavenie z hľadiska toho, že ide o divadelnú hru, ktorú spracovali na základne odbornej publikácie.
Vyhlásili i otvorenú výzvu pre fotografov, ktorí mohli posielať svoje fotografie na tému Sloboda. Túto výzvu vyhlásili i v Nórsku a vznikla z toho výstava, ktorú slávnostne otvoríme 17. novembra vo Hviezde. Putovať nasledovne bude i do Nórska.
Disident dnešnej doby
V stredu 13. novembra pozýva festival do Klubu Lúč na stretnutie s disidentom dnešnej doby Mohammedom El-Susi.
Raper a grafický dizajnér z Gazy v Palestíne, prenasledovaný pre svoju profesionálnu činnosť, má štatút ICORN umelca a od mája tohto roku je na rezidenčnom pobyte v nórskom meste Stavanger. ICORN (International Cities of Refuge Network) je medzinárodná sieť miest, ktorá poskytuje ochranné pobyty pre spisovateľov, novinárov a umelcov, ktorí čelia prenasledovaniu.
V Trenčíne vystúpi s Tomášom Strakom, básnikom, spisovateľom, performerom, výtvarníkom a tvárou slovenskej Slam Poetry, populárneho žánra básnického prejavu. Vstup je zdarma.

O slobode s Havranom
Vo štvrtok 14. novembra sa vo Hviezde uskutoční diskusia vedená spisovateľom a skúseným moderátorom diskusných večerov Michalom Havranom.
S hosťami sa bude rozprávať o tom, ako sa nám pred 35 rokmi otvorila sloboda a ako sa nám ju darí žiť, o časoch rozpadu železnej opony v Európe, jeho príčinách a dôsledkoch v kontextoch slovenských a nórskych reálií. Diskutovať budú Kristenn Einarsson z Nórska, prezident WEXFO (World Experession Forum – Svetové fórum slobody prejavu), Beáta Balogová, novinárka, šéfredaktorka SME, a Jozef Gertli Danglár, ilustrátor, maliar a autor komiksov.
Koncerty s Milanom Kňažkom a Mikolášom Chadimom
Na piatok 15. novembra pripravil festival dva výnimočné koncerty. Skladateľ, textár a hudobník Marián Zima je dušou autorského projektu Story, v rámci ktorého sa mu podarilo spojiť veľké spevácke, hudobné aj herecké mená. Vďaka nemu môžeme byť svedkami toho, že Milan Kňažko je nielen líder Novembra 89, ale aj výborný spevák s osobitým výrazom.
Druhý piatkový koncert bude vo Hviezde patriť Mikolášovi Chadimovi a ďalším bardom česko-slovenskej alternatívy. MCH Trio je projekt pôvodne zostavený z rôznych variácií hráčov MCH Bandu, starých páskových i elektronických slučiek a obrazovej projekcie.
Legendárna rock-alternatívna skupina Teória Odrazu z Kysúc, ktorá pôsobila na česko-slovenskej scéne v rokoch 1988 – 1993 a 2012, sa pri príležitosti 35. výročia vzniku obnovila a vydala štúdiový CD album spolu s remastrovaným koncertom „…A basta fidli?! / Live ´92“ (Hevhetia 2024), na ktorom ako hostia hrajú Mikoláš Chadima, Vladimír Merta či Richard Rybníček (Bez ladu a skladu). Na koncerte vystúpia pôvodní členovia TO!: Peter „Šteko“ Štekláč (spev, poľnica), Peter „Varso“ Varsavik (gitara), Julo Fujak (basgitara, hlas) a Vlado Šustek (bicie); ako hosť Edo Fujak (gitara).
V jednom dialekte svahilčiny vraj znamená slovo “xafoo” špinavý a práve takto pomenovali spoločný intermediálno-hudobný projekt Mikoláš Chadima (Extempore Kilhets, MCH Band, MCH Trio) a Július Fujak (Teória Odrazu, 0tras, tEóRia OtraSu). XAFOO vznikol v roku 2009 pri príležitosti 20. výročia Nežnej revolúcie.
Ich hudobno-improvizačný dialóg sa odohráva na pozadí videoprezentácie fotografií, dokumentujúcich kolaborantstvo európskeho kléru počas 2. svetovej vojny či špicľovanie disentu príslušníkmi ŠtB v uliciach Prahy počas reálneho socializmu. Vstup na oba koncerty je zdarma.
Bony a klid
V sobotu 16. novembra si v rámci festivalu uctíme obete totality o 16.00 hodine pri Pamätníku obetiam komunizmu na Námestí sv. Anny. Do Hviezdy sa môžeme vybrať hneď potom na prednášku s Jurajom Malíčkom O popkultúre Husákových detí.
Slovenský teoretik popkultúry, publicista, estetik, filmový kritik a vysokoškolský pedagóg na Filozofickej fakulte Univerzity Konštantína Filozofa v Nitre Juraj Malíček porozpráva o filme, hudbe a mnohých ďalších aspektoch kultúry obdobia normalizácie v Československu.
Sobotný večer bude filmový. Ponúkne dva dokumenty z dielne Ústavu pamäti národa (November +20, Prežili sme gulag) a kultový trhák s Janom Potměšilom, Romanom Skamene a Tomášom Hanákom Bony a klid.
November +20 (’26) – Dokumentárny pohľad na prednovembrové, novembrové a ponovembrové udalosti roku 1989, ktoré formovali vývoj krajiny a ľudskosti. Film pre všetkých, ktorí nezabudli a nezabudnú ako aj pre tých, ktorí mnohé z udalostí nemali nikdy možnosť spoznať.
Bony a klid (’90) – kultový hraný film z 80. rokov o veksláckej dobe v Československu. Smutná životná epizóda mladého Martina, ktorý sa stane obeťou podvodu a aby vykompenzoval finančnú stratu, začne sám obchodovať s valutami. Stane sa členom veksláckeho gangu, prostredníctvom ktorého získa byt aj výhodné zamestnanie a zoznámi sa s príťažlivou Evou. Na dômyselne organizovaných akciách spočiatku úspešne zarába, ale prezradenie jedného podrazu pripraví Martina doslova o všetko.
Prežili sme gulag (’45) – päť Slovákov rozpráva príbeh svojho zavlečenia do sovietskych táborov. Filmový dokument konfrontuje skúsenosti posledných žijúcich väzňov zo Slovenska – ich osudy sleduje od zatknutia až po návrat, cez stretnutie so smrťou spoluväzňov, surovosťou podsvetia, ale aj obetavosťou zdravotníkov v podmienkach lágrov a nehostinnej prírody. Vstup je zdarma.
Sloboda a akcia B
Festival slobody a demokracie sa dostane do finále v nedeľu 17. novembra. O 17.00 hodine vo Hviezde otvorí výstavu fotografií SLOBODA – pôjde o kurátorský výber fotografií autorov žijúcich v mestách Trenčín a Bodø. Na vernisáži vystúpi Komorný orchester mesta Trenčín so skladbami, ktoré spája téma slobody. Výstava bude neskôr sprístupnená aj vo verejnej knižnici Stormen bibliotek v partnerskom meste Bodø v Nórsku.
Nedeľný večer bude patriť divadlu a pôvodnej slovenskej hre Akcia B – rozprávanie o mlčaní, ktorá vznikla na motívy publikácie Marianny Oravcovej – Akcia B vydanej Ústavom pamäti národa.
Skúste si predstaviť, že žijete bežný každodenný život so svojou rodinou v byte, z ktorého sa zrazu musíte vysťahovať. Lebo niekto na úrade rozhodol o tom, že ste nepriateľom štátu. Váš byt dostane stranícky káder alebo dôstojník Štátnej bezpečnosti. Že je to nepredstaviteľné? Na začiatku päťdesiatych rokov 20. storočia to bola realita. Komunistická akcia B sa na Slovensku v rokoch 1952-1953 dotkla približne 1400 ľudí. Nežnej revolúcie sa dočkala z nich iba hŕstka.
Príbeh rodiny, ktorý odzrkadľuje stovky ďalších rodín nespravodlivo pripravených o domovy, prácu a minulosť, uvedie vo Hviezde Činohra Slovenského národného divadla. Hru napísal Peter Pavlac. V réžii Mariany Luteránovej uvidíme Zuzanu Kocúrikovú, Martina Hubu, Daniela Žulčáka a Michaelu Trokanovú. Vstupenky kúpite online, v Kultúrno-informačnom centre alebo priamo pred podujatím vo Hviezde. Cena vstupenky: 18 € v predpredaji, 20 € na mieste.
Študentské aktivity v rámci Festivalu slobody a demokracie
- Pre študentov TNUNI – nahrávanie relácie Sloboda nie je happyend diskusia Sandry Polovkovej z Post Bellum s Rudolfom Dobiášom a Danicou Okruckou z Trenčína
- Pre študentov TNUNI – diskusia s ICORN umelcom Khaledom Hararom - raper žijúci vo Švédsku
- Pre študentov stredných škôl – workshop vedený pedagógom TNUNI Paľom Struhárom s odborníkmi z Nórska – Kristennom Einarssonom je to prezident Svetového fóra slobody prejavu WEXFO, Eirikom Vatnoyom – pedagógom na University of Oslo, odborníkom na demokraciu. Prítomná bude aj Henrieta Hrinková – stála za študentským hnutím 16.11.1989 v BA, momentálne žije v Nórsku
- Pre študentov stredných škôl – diskusia s Veronikou Homolovou Tóthovou o krátkom filme Umlčaní – príbeh Františka Graneca - slovenská spisovateľka, rozprávať sa s ňou bude Vanda Rozembergová, ktorá stála tiež v študentskom hnutí 89 s Hennrietou Hrinkovou
- Pre študentov stredných škôl – divadelné predstavenie Pavučina lží od Divadelného centra o neoverených a zmanipulovaných informáciách, po skončení bude diskusia s IPčkom, psychologickou poradňou
- Pre žiakov základných škôl- workshopy s Living Memory