TRENČÍN. Vo Fakultnej nemocnici v Trenčíne očakávajú, že do konca novembra ešte porastie počet podaných výpovedí zo strany lekárov.
Poukázali na to lekárski odborári s tým, že výpovede evidujú v prakticky všetkých oddeleniach fakultnej nemocnice, čo môže viesť k narušeniu ich chodu.
Lekári z nemocníc po celom Slovensku začali výpovede podávať na znak nespokojnosti so situáciou v zdravotníctve.
Sú ochotní ďalej rokovať a výpovede stiahnuť, ak vláda začne plniť ich požiadavky.
Ohrozené sú všetky oddelenia
V čase písania tohto článku podalo výpovede viac ako sto lekárov z trenčianskej nemocnice. Toto číslo má však v priebehu novembra ešte porásť.
V článku sa okrem iného dočítate
- koľko výpovedí evidujú v trenčianskej nemocnici,
- chod ktorých oddelení môže byť ohrozený,
- kedy očakávajú ďalšie výpovede,
- aká je situácia v ostatných slovenských mestách.
„Zatiaľ bolo podaných 136 výpovedí, ďalšie budú podané v novembri, podľa výpovednej doby,“ informoval Miroslav Štorcel, predseda Lekárskeho odborového zväzu v Trenčíne. V nemocnici pracuje viac ako tristo lekárov.
Výpovede podľa jeho slov podali lekári zo všetkých devätnástich oddelení a kliník v nemocnici.
„Normálny chod oddelení tým pádom bude ohrozený,“ podotkol.
Informáciu o výpovediach nám potvrdila i samotná nemocnica.

„K dnešnému dňu vo Fakultnej nemocnici Trenčín evidujeme 136 podaných výpovedí lekárov, vo väčšine prípadov ide o lekárov z oddelení vnútorného lekárstva ako interné, neurológia alebo oddelenie anestéziológie a intenzívnej medicíny,“ doplnila Martina Holecová, hovorkyňa Fakultnej nemocnice v Trenčíne.
Rezort zdravotníctva ich ignoruje
Výpovede lekárov pribúdajú i v rámci celého Slovenska, v pondelok 4. novembra ich Lekárske odborové združenie (LOZ) evidovalo viac ako 3200.
Informoval o tom Peter Visolajský, šéf LOZ, s tým, že lekárski odborári sú pripravení riešiť veci za rokovacím stolom, avšak vláda ani Ministerstvo zdravotníctva SR ich zatiaľ ohľadom stretnutia nekontaktovali.
„Pán minister ani vláda nás zatiaľ neoslovili, napriek tomu, že od začiatku hovoríme, že chceme problémy riešiť za rokovacím stolom a nie výpoveďami. Podceňovaním ani útokmi túto krízu ministerstvo ani vláda nevyrieši,“ povedal Visolajský.