O výhodách športu a cvičenia dnes počúvame a čítame denne. Pohyb má však pozitívny vplyv nielen na naše fyzické zdravie. Pre mnohých je zároveň výbornou psychohygienou.
A nie je pri tom vôbec dôležité, aký šport si zvolíte. Vyberte si tak, aby vás pohyb bavil, je jedno či budete plávať, behať alebo posilňovať vo fitnescentre. I obyčajné prechádzky dokážu divy.
Muži navyše vďaka cvičeniu a budovaniu svalovej hmoty môžu zvýšiť produkciu testosterónu, čo vo viacerých ohľadoch prispieva k ich zdraviu. Pozitívnym vplyvom zvýšenej hladiny testosterónu je napríklad zvýšené libido či lepšia regenerácia.
„Hladina testosterónu sa u mužov mení po celý život a v pokročilejšom veku začne pomaly klesať. Práve cvičenie je skvelým prostriedkom na udržiavanie jeho zdravej hladiny v tele,“ hovorí osobný tréner SAMUEL VLNKA.
V rozhovore sme sa s ním okrem iného rozprávali o tom, či dnes majú muži o cvičenie záujem, ktorý šport je pre nich najvhodnejší, alebo či sa dá športom spomaliť starnutie.

Majú dnes muži záujem o cvičenie?
Určite áno. Fitnes a zdravý životný štýl sa dostáva stále viac do popredia, máme viac možností, ako cvičiť. Z cvičenia sa stáva trend a zdravý životný štýl je atraktívnejší pre väčšiu skupinu ľudí. Ľudia chcú byť zdravší, vyzerať lepšie a v prvom rade sa chcú cítiť lepšie.
V dnešnej dobe máme oveľa viac možností, fitnescentrá sú viac vybavené a dostupné, ako kedysi. Vďaka internetu máme k dispozícii poznatky, štúdie, tréningové plány. S internetom prišla i doba sociálnych sietí, kde ľudia zdieľajú svoj životný štýl a inšpirujú tým aj ostatných.
Môže človek začať cvičiť v každom veku? Sú športy a cvičenia, ktoré sa starším ľuďom neodporúčajú?
Pokiaľ človeku slúži zdravie, tak sa dá cvičiť v akomkoľvek veku. Netreba sa báť začať s cvičením kedykoľvek. Vďaka cvičeniu sa bude človek cítiť lepšie, bude pevnejší, pohyblivejší. A hlavne, bude sa cítiť lepšie nielen fyzicky, ale i psychicky.
Je však dôležité vedieť, aké cviky zaradiť. Vo vyššom veku sa odporúča cvičenie najmä na spevnenie. Veľmi záleží aj na tom, aké máme zdravotné predispozície. Ak má niekto zdravotné problémy, napríklad bolesti krížov, musí voliť také cviky, aby sa bolesť neprejavovala, prípadne robiť kompenzačné cvičenia na posilnenie danej svalovej partie. V prípade zdravotných ťažkostí je vždy dobre sa pred cvičením poradiť s trénerom alebo fyzioterapeutom.

Cvičiť sa dá, samozrejme, aj v mladom veku. Začať môžu už tínedžeri, napríklad s vlastnou váhou, na hrazde. Treba vždy zvoliť správne cviky, nezaťažovať mladý organizmus ťažkými váhami. Skôr sa zamerať na rozvoj kondície, kolektívny šport, pre dieťa je to najlepšie aj pre vybudovanie zdravého vzťahu k športu.
Je vhodné začať cvičiť vo fitnescentre aj bez kondičky?
Samozrejme, aj vrcholoví športovci niekde začínali. Netreba sa báť prísť do fitnescentra, aj keď nemáte najlepšiu kondíciu. Preto ste predsa prišli, aby ste ju vylepšili a cítili sa dobre. Komunita ľudí v posilňovni je veľmi milá a priateľská, ľudia si navzájom pomáhajú a rešpektujú sa.
Je veľmi dôležité si uvedomiť, že to robíte hlavne pre seba. Vytvorte si nový návyk tak, že začnete chodiť do posilňovne pravidelne a po nejakom čase spozorujete prvé výsledky. K cvičeniu si začnete budovať kladný vzťah, stane sa vašou príjemnou rutinou. Začnete sa cítiť lepšie vo svojom tele a zvýši sa vám sebavedomie.

Môže človek cvičiť od začiatku sám alebo je lepšie začínať s trénerom?
Ak je možnosť začať s trénerom, tak určite áno. Tréner je tu na to, aby vám vysvetlil techniku cvikov a prispôsobil tréningovú jednotku podľa vašich schopností a cieľa, ktorý chcete dosiahnuť. Správne vás usmernil a pomohol vám si vytvoriť kladný vzťah k samotnému cvičeniu, tak aby vás to bavilo a dosahovali ste čo najlepšie výsledky.
Ale, pochopiteľne, nie každý, kto cvičí vo fitnescentre, musí mať trénera. V dnešnej dobe si vieme na internete nájsť potrebné informácie a cvičebné postupy, ktoré nám budú vyhovovať.