TRENČÍN. Trenčianska radnica plánuje v priebehu novembra vysadiť v centre Mierového námestia novú lipu.
Pôjde v poradí už o druhý strom, ktorý má v tejto lokalite za cieľ nahradiť pôvodnú lipu slobody, ktorú tu vysadili v roku 1968, a ktorá definitíve odumrela ešte v roku 2021.

Rovnaký osud postihol i lipu, ktorú tu zasadili počas minulej jari. Odstrániť ju museli len približne dva mesiace po jej zasadení.
Miesto stromu len trávnik
Novú lipu plánujú zasadiť na tom istom mieste ako predošlé v druhej polovici novembra. Tentokrát zasadia menšiu a najmä odolnejšiu lipu malolistú.
V článku sa okrem iného dočítate
- Aký nový strom na námestí vysadia,
- akým spôsobom chcú zabezpečiť jej lepšiu životnosť,
- kde sa momentálne nachádzajú dokumenty z časovej schránky, ktorá bola pod ňou,
- ako situáciu vníma jeden z ľudí, ktorí pôvodnú lipu sadili.
„Aby sa ujala na dlhý čas odkloníme závlahu tak, aby sa nezavodňovala koreňová sústava stromu. Okolo lipy urobíme ostrovček bez trávnika, vysypeme ho pravdepodobne lávovým kameňom, aby mohla lepšie dýchať,“ uviedla Erika Ságová, hovorkyňa mesta Trenčín.
Predošlý strom trenčianska samospráva v centre Mierového námestia zasadila posledný marcový deň roku 2023. Vtedy išlo o 30-ročnú lipu striebristú, ktorá nahradila pôvodnú lipu slobody. Tá tam rástla takmer 55 rokov, no pre jej odumretie ju museli odstrániť.
„Ani novému stromu sa tu však nedarilo a žiaľ uhynul. Preto sme ho 13. mája 2024 vybrali zo zeme aj s koreňovou sústavou a odviezli na spracovanie do kompostárne. Na mieste, kde rástla, je dočasne len trávnik,“ priblížila.
Medzi koreňmi pôvodnej Lipy slobody, ktorá v centre mesta rástla 55 rokov v uzavretom tubuse našli dokumenty o dobrých vzťahoch medzi Čechmi a Slovákmi.
Tubus s dokumentmi vložili ku koreňom lipky členovia vtedajšieho hnutia odporu proti okupácii Československej socialistickej republiky Emil Sedlačko, Ján Prodaj, Ján Žitňan, Michal Šváby, Miloslav Ábel, Eugen Szép a Leo Kužela.
„Bolo to v októbri 1968 a boli pri tom aj herci Mikuláš Huba a Eva Kristínová. Nález spomínaného tubusu bol emocionálnou chvíľou pre Emila Sedlačka, jedného z priamych aktérov hnutia odporu proti okupácii v roku 1968. Bol to on, ktorý po otvorení dobre uzavretého tubusu vybral dokumenty, ktoré tam osobne pred vyše polstoročím vložil,“ uviedla Ságová.
V koreňoch bola ukrytá časová schránka
Dokumenty z tubusu po vybratí oskenovali a zverejnili, následne putovali do ďalšej časovej schránky, ktorú umiestnili v múre mestského úradu.
„Po celom svete sa nachádzajú časové puzdrá, do ktorých ľudia ukladajú rôzne predmety, či odkazy pre budúce generácie. Časová schránka v roku 2019 pribudla i v Trenčíne. Bolo prvým mestom na Slovensku, ktoré na archivovanie použilo špeciálnu technológiu,“ uviedla Ságová.
Hlavnou myšlienkou tohto projektu je aj takouto formou vytvoriť kontakt s budúcimi generáciami.
„Pri príležitosti prvého výročia otvorenia Mierového námestia po jeho rekonštrukcii v pondelok 20. mája 2019 boli ako prvé informácie do schránky umiestnené údaje a správy o námestí, o jeho histórii, rekonštrukcii a súčasnosti,“ informovala.