TRENČÍN. Mnohí slovenskí stredoškoláci plánujú po maturite študovať na rôznych zahraničných školách, avšak veľakrát netušia, ako začať.
Problém si všimli Alica Adamaťová a Stella Pham-Quang, študentky Gymnázia Ľudovíta Štúra v Trenčíne, ktoré pre študentov s ambíciami študovať v inej krajine založili projekt young4STEM.

Prostredníctvom neho sa snažia vytvoriť medzinárodnú komunitu tisícov mladých ľudí, ktorých zaujíma STEM (veda, technológie, inžiniersto, matematika), a chceli by tieto smery študovať na iných, ako slovenských vysokých školách. O iniciatíve bližšie porozprávali v rozhovore.
Momentálne ste v maturitnom ročníku. Aké sú vaše vízie do budúcnosti?
Stella Pham-Quang: Ja by som chcela ísť do USA študovať bioinformatiku. Momentálne som v informatickej triede, tak by som to chcela spojiť s biológiou. Na Slovensku sa to zatiaľ nedá, preto Amerika by bola najlepšia.
V rozhovore sa taktiež dočítate:
- či majú svetové školy predsudky voči slovenským uchádzačom,
- akú pomoc ponúkajú budúcim vysokoškolákom v rámci svojej iniciatívy,
- čo musia slovenskí žiaci absolvovať, aby sa dostali na školu v zahraničí,
- koľko v priemere stojí ročné štúdium v americkej vysokej škole.
Alica Adamaťová: Ja mám v pláne tiež štúdium v Spojených štátoch. Mojím cieľom je molekulárna biológia a genetika so zameraním na výskum.
Prečo sú pre vás Spojené štáty americké lepšia voľba ako Slovensko?
Alica Adamaťová: Je tam odlišný školský systém, ktorý je zameraný na robenie praktických vecí už hneď počas štúdia. Majú tam možnosť robiť výskum už počas prvého dňa v prvom ročníku. Taktiež sa tam študent môže zamerať i na iné smery, ako sú humanitné predmety aj počas štúdia biologických vied.
Čo je hlavnou výzvou v prípade, že chce Slovák ísť študovať napríklad do Ameriky?
Stella Pham-Quang: Najmä treba zvládnuť všetky štandardizované testy a jazykové testy. Škola musí mať dôkaz o tom, že viete hovoriť po anglicky. Celý ten prijímací proces je nutné začať približne polroka dopredu. Ten zahŕňa písanie esejí, vypĺňanie formulárov a dokumentov, ktoré sa týkajú financií.
Akú formu pomoci ponúkate záujemcom o štúdium v zahraničí v rámci vašej iniciatívy?
Stella Pham-Quang: Záleží to od toho, do akej krajiny plánuje žiak ísť študovať. My dve vieme osobne pomôcť s USA, keďže s tým už máme nejaké skúsenosti. Ostatní členovia nášho tímu sa zameriavajú na iné krajiny. Tí vedia pomôcť napríklad so Škandináviou, Francúzskom, Kanadou, Indiou. Máme tam ľudí z rôznych kútov sveta, ktorí si navzájom pomáhajú.
Do ktorej krajiny je najnáročnejšie sa dostať?
Stella Pham-Quang: Pravdepodobne to sú Spojené štáty americké. Ja som sa hlásila i do Talianska a do Londýna a musím povedať, že najnáročnejšia bola Amerika.
Alica Adamaťová: V Anglicku chce každá škola ešte skúšky zvlášť. Sú to ako keby prijímačky. To možno vyzerá náročnejšie, pretože sa treba naučiť svoj predmet v angličtine a písať skúšky, ktoré absolvuje v podobnom štýle ako u nás. Amerika je náročná z toho hľadiska, že musí človek absolvovať veľmi veľa vecí.
Čo všetko ponúkate v rámci iniciatívy young4stem?
Stella Pham-Quang: Na stránke máme články, v ktorom sú napísané všetky základné požiadavky a je tam opísaný celý prijímací proces. Takýto článok máme pripravený pre každú školu z približne desiatich krajín.