BOŠÁCA. Obec Bošáca získala od Ekofondu Slovenského plynárenského priemyslu grant na ochranu pred sršňom ázijským, ktorý sa stáva veľkou hrozbou pre slovenské včely.

Vďaka nemu môžu o ochrane včiel bližšie edukovať nielen členov dobrovoľných hasičských zborov, ale i včelárske spolky, záhradkárov a poľnohospodárov. Finančné prostriedky využijú i na nákup špeciálneho vybavenia a ochranných oblekov.
Nebezpečný sršeň je pre naše včely predátorom, jeho výskyt doposiaľ zaznamenali už v niektorých lokalitách na juhu Slovenska.
V článku sa okrem iného dočítate
- Na aké účely Bošáca financie využije,
- prečo je ázijský sršeň nebezpečný,
- v akých lokalitách na Slovensku ho zatiaľ videli,
- aká forma prevencie proti nemu je najúčinnejšia.
Nakúpia obleky i náradie
Vďaka žiadosti o grant, ktorú v spolupráci vypracovali predseda Dobrovoľného hasičského zboru Bošáca Juraj Kyselica a poslankyňa obecného zastupiteľstva Tatiana Helíková, je obec Bošáca jednou z 25 podporených samospráv, ktoré budú na Slovensku zabezpečovať osvetu a ochranu pred výskytom a množením sršňa ázijského s finančnou podporou vo výške 2400 eur.
Vytvoria elektronickú prezentáciu i informačná leták o problematike ázijského sršňa.
Zároveň zorganizujú i odborné prednášky pre členov DHZO a dotknutých organizácií a inštitúcií v okrese Nové Mesto nad Váhom o sršňovi ázijskom a o nebezpečenstve ktoré predstavuje a o ochrane pred ním.
„Finančné prostriedky budú použité na nákup ochranných oblekov, rukavíc a príslušného náradia. Výsledkom bude komplexná ochrana pred invazívnym druhom hmyzu od osvety až po prípadné zneškodnenie, ktoré zabezpečia vyškolení členovia DHZO Bošáca,“ informovali.
Dôležité je včasné zničenie hniezda
Prvý výskyt ázijského sršňa na Slovensku zaznamenali v Palárikove na juhu Slovenska.
„Zhodou okolností ho objavil vedec z Akadémie vied. Zbadal ho na banánovníku. Jeho hniezdo vypátrali a zničili. V takomto prípade nejde o zneškodňovanie jedincov, ale o nájdenie hniezda a jeho likvidáciu,“ priblížil Pavel Viktorín, včelár, ktorý pôsobí v obci Dežerice.
Podľa jeho slov sršňa videli i v obci Dolný Ohaj, ktorá je od Palárikova vzdialená približne 19 kilometrov.
„Je teda možné, že sa už šíri,“ podotkol.
Príprava sršňov na zimu je v porovnaní s tým, ako sa na zimu pripravujú včely iná.
„Včelie spoločenstvo má relatívne veľa jedincov, ale sršne fungujú tak, že pred zimou matka položí vajíčka, z ktorých sa narodí veľmi veľa nových matiek. Keby sme zabíjali jednotlivých jedincov, tak to nič nevyrieši. To by boli z 90 percent iba robotnice, ktoré nemajú s reprodukciou nič spoločné,“ vysvetlil včelár.