Starý železný most nahradilo malé Apollo
Koncom roka 2018 bol pre havarijný stav uzatvorený most cez Vážsky kanál v Ilave. Výstavbu nového odzačiatku sprevádzali komplikácie, najskôr s verejným obstarávaním, neskôr s financovaním či prekládkou inžinierskych sietí. Dnes je už všetko inak. Starý, viac ako 50-ročný most, nahradil úplne nový, ktorému domáci nepovedia inak ako malé Apollo. Vďaka nemu sa zlepší aj dopravná situácia v Ilave.
Po prvotných peripetiách s financovaním prevzala zodpovednosť za výstavbu nového mosta v Ilave na svoje plecia župa. „Celkové náklady na rekonštrukciu mosta boli takmer 3 mil. eur s DPH,“ povedal trenčiansky župan Jaroslav Baška s tým, že financie kraj získal z úverových zdrojov Rozvojovej banky Rady Európy. „Ja pevne verím, že sa nám podarí tieto finančné prostriedky refundovať a dostaneme ich naspäť z eurofondov, z Programu Slovensko,“ dodal župan. Novučičký most má aj úplne nové parametre. Jeho dĺžka predstavuje 68 metrov a šírka presahuje 16 m. Z jednej strany pribudol cyklochodník široký 2,75 m, na druhej strane 2 m chodník pre peších, v oboch prípadoch v protišmykovej úprave. Bezpečnosť účastníkov cestnej premávky zabezpečujú aj osvetlené bezbariérové priechody pre chodcov. Zhotoviteľom tohto diela je spoločnosť MBM-GROUP, a. s. Samotnú konštrukciu mosta skladali postupne na brehu Váhu. Na to, aby ju dali na svoje miesto použili 62 m vysoký žeriav, ktorý z Rakúska priviezlo viac ako 40 kamiónov.
Po sprístupnení mosta cestujúcej verejnosti sa zmenilo aj vedenie prímestskej autobusovej dopravy, ktoré sa dostalo do režimu spred takmer 6 rokov. Most zároveň pomôže odľahčiť aj komplikovanú dopravnú situáciu, najmä v exponovaných časoch ráno a popoludní. „Chcem sa ešte raz ospravedlniť všetkým, ktorí trpeli dopravnými obmedzeniami počas trvania rekonštrukčných prác. Verím, že nový most bude cestujúcej verejnosti slúžiť desiatky rokov,“ povedal župan. „Príbeh tohto mosta bol dlhý, ale so šťastným koncom. Chcel by som poďakovať predsedovi TSK, že počas výstavby diela pristupoval k tomu pragmaticky a problémy sa snažil riešiť tak, ako prichádzali,“ dodal primátor mesta Ilava Viktor Wiedermann.

Rekonštrukcia prinesie výrazné úspory energie
Trenčiansky samosprávny kraj pokračuje v systematických investíciách do vzdelávacích inštitúcií vo svojej zriaďovateľskej pôsobnosti. Jednou z nich je aj Stredná odborná škola v Novákoch, ktorá v tomto školskom roku vzdeláva takmer 330 žiakov. Cieľom projektu, ktorý sa rozbehol začiatkom školského roka, je znížiť energetickú náročnosť školských budov a zlepšiť podmienky pre vzdelávanie aj každodennú prevádzku školy.
Projekt zníženia energetickej náročnosti bol rozdelený na dve samostatné časti, na blok A a ostatné bloky školy. Financie župa získala z Plánu obnovy a odolnosti SR. „Projekt je v hodnote takmer 3 mil. eur a župa financuje viac ako 25 tisíc eur. Cieľom je dosiahnuť zníženie energetickej náročnosti celej školy a ušetriť finančné prostriedky, ktoré škola ročne vynakladá za teplo z centrálneho zdroja v Novákoch,“ povedal trenčiansky župan Jaroslav Baška. V rámci prác sa zateplia obvodové múry školy, vymenia staré okná a dvere za nové plastové okná s trojsklom, nainštalujú sa nové vykurovacie a vetracie systémy, zmodernizuje sa osvetlenie pomocou LED technológie a pribudnú aj fotovoltické panely na výrobu elektrickej energie. Súčasťou prác bude aj výmena strešnej krytiny a úprava strešného krovu. V rámci rekonštrukcie sa počíta tiež s vybudovaním prístupových rámp pre imobilných, čo prispeje k zlepšeniu bezbariérového prístupu do školy. Plánovaná úspora je až na úrovni 76 %, pričom škola dosiahne energetickú triedu A0. „Peniaze, ktoré škola ušetrí môže investovať do rozvoja zamestnancov a na nákup nového materiálno - technického vybavenia, ktoré potrebuje,“ dodal župan. „Je všeobecne známe, že naša škola platí obrovské peniaze za teplo. Naše mesačné faktúry v zimných mesiacoch sú okolo 35 tisíc eur,“ povedala riaditeľka školy Katarína Piačková. „Verím, že tento projekt nám ušetrí peniaze, ktoré potom pôjdu na modernizáciu a vyučovací proces,“ dodala riaditeľka.
Stavebné práce, ktoré realizuje firma ROKO gips, s.r.o., začali v júli tohto roka a potrvajú do februára 2025, celý projekt by mal byť hotový za 7 mesiacov. Vzhľadom na to, že mnohí študenti sú zapojení do duálneho vzdelávania a časť svojej praxe absolvujú v spolupracujúcich firmách, práce by výrazne nemali narušiť vyučovanie a chod školy.

Život s inteligentnou asistentkou vám uľahčí aplikácia
Upozornenia, ktoré posiela systém IDA dohliadajúcim osobám vo forme sms, si môžu tieto osoby presmerovať do mobilnej aplikácie. Inteligentná domáca asistentka, moderná sociálna služba z dielne TSK, dohliada na viac ako 500 osôb v Trenčianskom kraji, skúsenosti s ňou už má viac ako 600 klientov.
Systém IDA posiela dohliadajúcim osobám klientov informácie o neštandardných situáciách formou sms. Ak ste dohliadajúcou osobou a vlastníte mobilný telefón s androidom, môžete si stiahnuť mobilnú aplikáciu IDA a prispôsobiť si posielanie alarmov vo forme mobilných notifikácií. „Mobilná aplikácia prináša novú formu push notifikácií, ktoré si vedia používatelia nastaviť na informačné alebo kritické alarmy. Aplikácia IDA funguje na rovnakom princípe ako webová aplikácia IDA, prihlasovacie údaje sú totožné. Ak si chcete pre niektorý z alarmov ponechať notifikácie vo forme sms alebo e-mailu, môžete tak urobiť, závisí od vašich preferencií,“ vysvetlila za dodávateľa systému IDA projektová manažérka Janka Lojková. Mobilná aplikácia pomáha eliminovať množstvo sms upozornení, ktoré systém zasiela a môžu byť pre dohliadajúce osoby obťažujúce. V porovnaní s webovou aplikáciou sa s ňou lepšie pracuje a k údajom z alarmov sa dohliadajúce osoby dostanú jedným kliknutím.

Prácu s mobilnou aplikáciou IDA si na jednom z pravidelných stretnutí na župe vyskúšali aj zástupcovia zo zariadení sociálnych služieb či samospráv, ktoré sociálnu služby s využitím systému IDA poskytujú. „V rámci doby udržateľnosti tohto projektu je pre nás dôležité stretávať sa s poskytovateľmi a riešiť situácie, ktoré prináša prax. Potrebujeme, aby systém ľuďom pomáhal a nemali s ním problémy,“ hovorí vedúca Oddelenia sociálnej pomoci Úradu TSK Elena Nekorancová. „Pre nás sú stretnutia obohacujúce z toho pohľadu, že vieme, aké rezervy systém má a kam sa máme posúvať. Naším cieľom je, aby koncový klient – prijímateľ sociálnej služby bol spokojný a dohliadajúce osoby mali pocit bezpečia, na tom chceme pracovať,“ dodala Lojková.
Skúsenosti so systémom IDA má do dnešného dňa viac ako 660 domácností naprieč celým Trenčianskym krajom. Ak chcete, aby priniesol viac pohody aj do vašej rodiny, kontaktujte nás na telefónnom čísle 032/6555 567 alebo 032/6555 235.

Župa zorganizovala deň plný remesiel a tradícií
Ak ste začiatkom druhého októbrového týždňa zavítali na Trenčiansku župu, určite ste neľutovali. V duchu tradícií a remesiel bola pre vás pripravená ochutnávka toho najzaujímavejšieho a najkrajšieho, čím sa náš kraj môže pýšiť. A to doslova. O tom, že sa vám u nás páčilo, nás presvedčila rekordná účasť, za ktorú srdečne ďakujeme.
Tradičné slovenské jedlá, remeslá, ktoré sa od nepamäti spájajú s Trenčianskym krajom, výtvory zručných rúk remeselníkov z kraja, klientov župných zariadení sociálnych služieb, zamestnancov kultúrnych inštitúcií, ale aj šikovnosť žiakov stredných škôl. To všetko bolo sústredené v priestore Úradu TSK. Nechýbal obľúbený zdravotnícky kútik a veľa aktivít pre deti. Priestor dostali tie najzaujímavejšie projekty z dielne kraja s nadregionálnym významom, do života sme uviedli novú publikáciu Trenčianskeho múzea venovanú Matúšovi Čákovi Trenčianskemu a predstavili sme vám aj projekt Trenčín 2026. V rámci dňa sa prezentovali organizácie, s ktorými kraj dlhodobo spolupracuje, či už dobrovoľní hasiči alebo Jednota dôchodcov Slovenska. Práve s JDS bolo podpísané memorandum o spolupráci na ďalšie obdobie a privítali sme tiež obdivuhodných športovcov zo Slovenského paralympijského výboru. Do rúk dobrovoľných hasičov sme odovzdali ďalšie potrebné vybavenie na zásahy či záchranu ľudského života. Toto všetko doplnil skvelý hudobný program, v ktorom sa predstavila talentovaná Barbora Piešová a sladká bodka na záver v podobe torty od jednej z najznámejších slovenských cukrárok Jožky Zaukolcovej. Čo dodať? Veľká vďaka všetkým, ktorí sa akýmkoľvek spôsobom podieľali na organizácii tohto dňa, ktorí sa počas neho prezentovali a starali o návštevníkov a tiež tým, ktorí si v tento deň našli cestu na Trenčiansku župu. Zo srdca vám ďakujeme a už teraz sa tešíme na jubilejný 10. ročník.
