NOVÉ MESTO NAD VÁHOM. Novomešťan Jakub Jurika (16) patrí k najlepším speedcuberom na Slovensku. Že možno netušíte, čo sa za pojmom speedcuber skrýva? Ale viete. S vysokou pravdepodobnosťou ste sa pred mnohými rokmi speedcubingu venovali aj vy. Len ste možno pred vyše štyridsiatimi rokmi pri skladaní legendárnej a celosvetovo preslávenej Rubikovej kocky nepoužívali tento pojem.
Rubikova kocka uchvátila už v minulosti milióny ľudí všetkých generácií. Mechanický hlavolam maďarského sochára a architekta Ernö Rubika je fenoménom dodnes. Po celej planéte sa stále organizujú šampionáty v rýchlosti jej skladania.
Na Slovensku je aktívnych približne 500 súťažiacich speedcuberov. A Jakub Jurika patrí k tým najlepším. V najmenšej kocke s formátom 2x2x2 dokonca vytvoril neuveriteľný slovenský rekord. Kocku s „osmičkovým“ objemom zložil za magickú polsekundu, presne za 0,51 s.
Rubikova kocka je fenoménom dodnes
Píše sa rok 1974 a maďarský vynálezca Rubikovej kocky Ernö Rubik navždy vstupuje svojím nápadom do dejín ľudskej hry a zábavy. Klasická Rubikova kocka formátu 3x3x3 veľmi rýchlo ovládne predovšetkým v 70. a 80. rokoch minulého storočia milióny rúk mladej i staršej generácie, ktorá chce hlavolam so šiestimi rôznofarebnými stenami zložiť čo najrýchlejšie.

A nadšenci Rubikovej kocky pri približne 43 triliónoch možností jej rozmiešania majú naozaj čo robiť. Na Slovensku začína rozmach Rubikovej kocky v 80. rokoch a šialenstvo s ňou spojené aktivizuje mnohých rodičov svojich ratolestí, aby kvôli Rubikovmu vynálezu často cestovali až do jeho rodnej krajiny, Maďarska. Zohnať spočiatku Rubikovu kocku na Slovensku ešte v ére socializmu bolo často zložitejšie ako jej samotné zloženie.
Počas prestávok v školách počuť mechanické svišťanie sprevádzajúce rotácie skladania kocky, v rukách žiakov vidno stopky na „digitálkach“ a začínajú sa rodiť prví speedcuberi.
Hoci ešte ani netušia, že aj na Slovensku budú mať aj po päťdesiatich rokoch od jej vynájdenia takéto meno.
Rubikova kocka žije dodnes v rukách mnohých mladých nadšencov legendárneho hlavolamu. Pre staršiu generáciu je spomienka na ňu skvelou nostalgiou.
Rubikova kocka z čias jeho rodičov
V čase najväčšieho ošiaľu Rubikovej kocky na Slovensku patrili rodičia Jakuba Juriku ešte ku školákom, ktorých maďarský vynález tiež opantal. Práve z ich detstva pochádza prvá Rubikova kocka, s ktorou sa ich syn Jakub po desiatkach rokov v premiére stretol.

„Pozeral som sa u nás doma už dlhšie na poličku s položenou starou Rubikovou kockou. V jednu sobotu ráno som si povedal, že by som ju mohol po prvýkrát skúsiť zložiť. Na internete som si prezrel návod, ako sa kocka skladá. Už to mi trvalo štyri hodiny. Ale nakoniec sa mi podarilo kocku zložiť a začalo ma to baviť,“ usmial sa Jakub Jurika. Hoci už vtedy vedel, že speedcubing a súťaže s ním spojené existujú, ani netušil, že už o pár mesiacov začne patriť k favoritom na popredné umiestnenia.
A slovenský rekord? Ten ho nenapadol ani v najtajnejších snoch. „Začal som si už prvé dosiahnuté časy stopovať a postupne prechádzal aj k ďalším typom Rubikovej kocky a prihlasoval sa na súťaže,“ pokračoval. Od čias mladosti dnešných päťdesiatnikov Rubikova kocka zaznamenala množstvo prerodov. Okrem klasickej kocky formátu 3x3x3 sa skladajú hlavolamy v tvare dokonalého trojrozmerného geometrického objektu od najmenšieho formátu 2x2x2 až po najväčší 7x7x7. A aby toho nebolo málo k súťažným hlavolamom pribudol pyraminx (štvorsten), megaminx (dvanássten), či square-1. V tomto prípade ide o kocku s inými vnútornými mechanizmami. A hlavolamov na tejto báze je ešte viac.
Nekonečné množstvo algoritmov na zloženie
Rubikova kocka po Jakubových rodičoch sa stala odrazovým mostíkom k obrovskému koníčku dnešného prváka na Gymnáziu svätého Jozefa v Novom Meste nad Váhom.
„Rýchlosť a súťaživosť spojená so skladaním Rubikovej kocky ma fascinujú. Pri pohľade súťažiach na ľudí, ktorí nás sledujú, vidno, že sú doslova očarení,“ vyznal sa Jakub. Keď si človek podmaní stratégiu skladania klasickej Rubikovej kocky 3x3x3, stále sa dokáže zrýchľovať a zvládnuť rôzne variácie Rubikovho vynálezu až po najväčší formát 7x7x7. Kockové hlavolamy majú podobnú taktiku skladania. Kto je dobrý v „klasike“, nemá problémy ani s ďalšími variantmi. Začiatočníkov určite poteší, že akékoľvek rozloženie Rubikovej kocky sa dá vždy poskladať na kocku so stenami rovnakej farby.
„Kocka 2x2x2 je najjednoduchšia forma s podobným princípom skladania. Kocky 4x4x4 až po 7x7x7 sa skladajú rovnakým princípom. Najskôr potrebujem na stenách dostať štvorce rovnakej farby 3x3,“ vysvetlil úspešný novomestský speedcuber. Obrovské množstvo skladacích algoritmov je takmer nekonečné. Tí najlepší z najlepších dokážu vybrať na súťaži najrýchlejší a najoptimálnejší variant zloženia. „Každý algoritmus urobí s kockou niečo iné. A vždy sa to dá ešte vylepšiť. Metódy skladania sú čoraz sofistikovanejšie,“ skonštatoval slovenský rekordér.
Pätnásť sekúnd pohľadu na kocku
Jakub Jurika sa stále učí nové a nové „finty“. Využíva pri tom aj počítačový program, ktorý mu vždy vygeneruje rozličné rozloženie farebných štvorčekov. „Kocku si podľa toho ,zamiešam´ a potom trénujem rýchlosť zloženia a stopujem na špeciálnych stopkách. Stále sa učím nové algoritmy. Pomáhame si aj s kamarátmi, ale aj na špeciálnych webových stránkach venovaných tejto problematike i na Youtube,“ pokračoval Jakub. Na súťažiach je veľmi dôležitý pohľad na ,zamiešanú´ kocku.